My Favorite Movies


  fb1585282629's Rating My Rating
1
Mad Max (1979,  R)
2
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
3
Donnie Darko (2001,  R)
4
The Lost Boys (1987,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
7
American History X (1998,  R)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
12
Big Fish (2003,  PG-13)
13
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
14
Full Metal Jacket (1987,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Scarface (1983,  R)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption (1994,  R)
24
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
25
V for Vendetta (2006,  R)
26
Taxi Driver (1976,  R)
27
The Warriors (1979,  R)
28
Gallipoli (1981,  PG)
29
Dobermann (1997,  R)
30
Apocalypse Now (1979,  R)
31
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
32
Ed Wood (1994,  R)
33
Le Procès (The Trial) (1962,  Unrated)
34
The Trial (1993,  PG-13)
35
Babel (2006,  R)
36
A Clockwork Orange (1971,  R)
37
American Psycho (2000,  R)
38
Psycho (1960,  R)
39
K-PAX (2001,  PG-13)
40
Hellraiser (1987,  R)
41
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
42
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
43
Alien (1979,  R)
44
Aliens (1986,  R)
45
Alien 3 (1992,  R)
46
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
47
Flash Gordon (1980,  PG)
48
Irreversible (2002,  Unrated)
49
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
50
Equilibrium (2002,  R)
51
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
52
Class of 1984 (1982,  R)
53
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
54
Alphaville (1965,  Unrated)
55
eXistenZ (1999,  R)
56
Videodrome (1983,  R)
57
The Butterfly Effect (2004,  R)
58
Powder (1995,  PG-13)
59
The Birds (1963,  PG-13)
60
They Live (1988,  R)
61
The Green Mile (1999,  R)
62
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
63
Mulholland Drive (2001,  R)
64
Wild At Heart (1990,  R)
65
Blue Velvet (1986,  R)
66
Cape Fear (1991,  R)
67
Cape Fear (1962,  Unrated)
68
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
69
Troy (2004,  R)
70
Kingdom of Heaven (2005,  R)
71
Gattaca (1997,  PG-13)
72
300 (2007,  R)
73
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
74
Dracula (1931,  Unrated)
75
Zoltan, Hound of Dracula (Dracula's Dog) (1981,  R)
76
Dracula (1979,  R)
77
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
78
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
79
Dark City (1998,  R)
80
The Evil Dead (1981,  NC-17)
81
Evil Dead 2 (1987,  R)
82
Frankenstein (1931,  Unrated)
83
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
84
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
85
Interview with the Vampire (1994,  R)
86
Brazil (1985,  R)
87
The Boys from Brazil (1978,  R)
88
Naked Lunch (1991,  R)
89
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
90
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
91
Dead Man (1995,  R)
92
Serial Mom (1994,  R)
93
Memento (2000,  R)
94
The Devil's Advocate (1997,  R)
95
Conspiracy Theory (1997,  R)
96
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
97
Blow (2001,  R)
98
American Beauty (1999,  R)
99
The Crow (1994,  R)
100
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
101
The Addams Family (1991,  PG-13)
102
Addams Family Values (1993,  PG-13)
103
Apocalypto (2006,  R)
104
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
105
Romper Stomper (1992,  R)
106
The Hunger (1983,  R)
107
Dudes (1987,  R)
108
Quadrophenia (1979,  R)
109
Repo Man (1984,  R)
110
TRON (1982,  PG)
111
Urgh! A Music War (1981,  R)
112
Suburbia (1983,  R)
113
Jubilee (1978,  R)
114
Sid & Nancy (1986,  R)
115
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
116
Testament of Orpheus (1960,  Unrated)
117
Shredder Orpheus (1990,  Unrated)
118
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
119
Fantômas contre Scotland Yard (1967,  Unrated)
120
Le Grand Restaurant (What's Cooking in Paris) (1966,  Unrated)
121
Fantômas se déchaîne (1965,  Unrated)
122
Le Gendarme de St. Tropez (1964,  Unrated)
123
Les Aventures de Rabbi Jacob (The Adventures of Rabbi Jacob) (The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob) (1973,  G)
124
Torrente, el brazo tonto de la ley (Torrente, the Stupid Arm of the Law) (1998,  Unrated)
125
Torrente 2:Mission in Marbella (2001,  Unrated)
126
Torrente 3: El protector (2005,  Unrated)
127
La Strada (The Road) (1954,  PG)
128
Amarcord (1974,  R)
129
Spirits of the Dead (1969,  R)
130
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
131
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
132
Sixteen Candles (1984,  PG)
133
The Breakfast Club (1985,  R)
134
Weird Science (1985,  PG-13)
135
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
136
Home Alone (1990,  PG)
137
The Party Animal (1984,  R)
138
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
139
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
140
Forrest Gump (1994,  PG-13)
141
Big (1988,  PG)
142
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
143
Cast Away (2000,  PG-13)
144
Road to Perdition (2002,  R)
145
Electric Dreams (1984,  PG)
146
A Fish Called Wanda (1988,  R)
147
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
148
Fierce Creatures (1997,  PG-13)
149
Joyeuses Pâques (Happy Easter) (1984,  Unrated)
150
La Boum (The Party) (Ready for Love) (1980,  PG)
151
La Boum 2 (1982,  Unrated)
152
Braveheart (1995,  R)
153
L'Etudiante (1988,  Unrated)
154
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
155
Stalingrad (1995,  Unrated)
156
The Godfather (1972,  R)
157
The Godfather, Part II (1974,  R)
158
The Godfather, Part III (1990,  R)
159
The Beach (2000,  R)
160
Windtalkers (2002,  R)
161
Platoon (1986,  R)
162
Jacob's Ladder (1990,  R)
163
Lethal Weapon (1987,  R)
164
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
165
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
166
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
167
Attack Force Z (The Z Men) (1982,  Unrated)
168
We Were Soldiers (2002,  R)
169
The Patriot (2000,  R)
170
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
171
Pet Sematary (1989,  R)
172
Sometimes They Come Back (1991,  R)
173
Sleepwalkers (1992,  R)
174
Triumph of the Will (Triumph des Willens) (,  Unrated)
175
Tag der Freiheit - Unsere Wehrmacht (Day of Freedom) (1935,  Unrated)
176
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938,  Unrated)
177
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
178
Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit (1940,  Unrated)
179
Children of Glory (Szabadság, szerelem) (2006,  Unrated)
180
Sin City (2005,  R)
181
The Terminator (1984,  R)
182
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
183
Total Recall (1990,  R)
184
The Running Man (1987,  R)
185
Predator (1987,  R)
186
The Great Rock'n'Roll Swindle (1980,  Unrated)
187
Malena (2000,  R)
188
Dobermann (Doberman) (,  R)
189
The Matrix Reloaded (2003,  R)
190
The Matrix Revolutions (2003,  R)
191
The Matrix (1999,  R)
192
The Passion of the Christ (2004,  R)
193
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
194
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
195
My Own Private Idaho (1991,  R)
196
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
197
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
198
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
199
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
200
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
201
Gladiator (2000,  R)
202
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
203
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
204
Cry Baby (1990,  PG-13)
205
Donnie Brasco (1997,  R)
206
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
207
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
208
Sleepy Hollow (1999,  R)
209
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
210
Benny & Joon (1993,  PG)
211
Chocolat (2000,  PG-13)
212
The Young Poisoner's Handbook (1995,  R)
213
Fido (2007,  R)
214
Verschwende deine Jugend (Play It Loud!) (2003,  Unrated)
215
The Fisher King (1991,  R)
216
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
217
The Bucket List (2007,  PG-13)
218
Dead Poets Society (1989,  PG)
219
Rollerball (1975,  R)
220
Rear Window (1954,  PG)
221
Vertigo (1958,  PG)
222
North by Northwest (1959,  Unrated)
223
Monster (2003,  R)
224
Dune (1984,  PG-13)
225
The Baker (2007,  Unrated)
226
Eyes Wide Shut (1999,  R)
227
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
228
Lolita (1962,  Unrated)
229
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
230
Francesco (1989,  PG-13)
231
Rumble Fish (1983,  R)
232
Angel Heart (1987,  R)
233
Flatliners (1990,  R)
234
Mamma Roma (1962,  Unrated)
235
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
236
State buoni... se potete (1984,  G)
237
L'Avare (The Miser) (1980,  Unrated)
238
Borsalino (2005,  Unrated)
239
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
240
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
241
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
242
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
243
Crash (1996,  NC-17)
244
The Fly (1986,  R)
245
The Last of the Mohicans (1992,  R)
246
Die Geschichte vom kleinen Muck (The Story of Little Mook) (1953,  Unrated)
247
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
248
The Testament Of Dr. Mabuse (1933,  Unrated)
249
Secrets of Egypt's Lost Queen (2007,  Unrated)
250
Tutankhamun and the Golden Age of the Pharaohs (2007,  Unrated)
251
Blackadder Back & Forth (1999,  Unrated)
252
Blackadder's Christmas Carol (1988,  Unrated)
253
Bean (1997,  PG-13)
254
Gothic (1987,  R)
255
The Doctor and the Devils (1985,  R)
256
Vatel (2000,  PG-13)
257
Warlock (1991,  R)
258
Inglourious Basterds (2009,  R)
259
Captain Blood (1935,  Unrated)
260
The Sea Hawk (1940,  Unrated)
261
Laurel & Hardy: March of the Wooden Soldiers (1934,  Unrated)
262
Sons of the Desert (Fraternally Yours) (1933,  Unrated)
263
The Devil's Brother (Bogus Bandits) (The Virtuous Tramps) (1933,  Unrated)
264
Pack Up Your Troubles (1932,  Unrated)
265
Atoll K (Utopia) (1951,  Unrated)
266
The Great Dictator (1940,  G)
267
A Tanú (The Witness) (1969,  Unrated)
268
A Pál-utcai Fiúk (The Boys of Paul Street) (1969,  Unrated)
269
Hófehér (1984,  Unrated)
270
The Wizard of Oz (1939,  G)
271
Labyrinth (1986,  PG)
272
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
273
The Muppet Movie (1979,  G)
274
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
275
The Great Muppet Caper (1981,  G)
276
Police Academy (1984,  R)
277
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
278
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
279
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
280
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
281
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
282
Cocoon (1985,  PG-13)
283
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
284
The Day After (1983,  Unrated)
285
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
286
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
287
The Time Machine (1960,  G)
288
The Time Machine (2002,  PG-13)
289
Kelly's Heroes (1970,  PG)
290
Where Eagles Dare (1969,  PG)
291
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
292
Flags of Our Fathers (2006,  R)
293
The Longest Day (1962,  G)
294
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
295
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
296
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
297
Interstate 60 (2002,  R)
298
Casualties of War (1989,  R)
299
Doctor Detroit (1983,  R)
300
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
301
Streets of Fire (1984,  PG)
302
The English Patient (1996,  R)
303
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
304
Beverly Hills Cop (1984,  R)
305
48 HRS (1982,  R)
306
Another 48 Hrs. (1990,  R)
307
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
308
Enemy at the Gates (2001,  R)
309
Immortality (The Wisdom of Crocodiles) (2000,  R)
310
Immortality (2000,  Unrated)
311
Cold Mountain (2003,  R)
312
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
313
The Game (1997,  R)
314
The Thin Red Line (1999,  R)
315
Bad Boys (1982,  R)
316
Colors (1988,  R)
317
We're No Angels (1989,  PG-13)
318
Meet the Parents (2000,  PG-13)
319
Jackie Brown (1997,  R)
320
A Bronx Tale (1993,  R)
321
Mean Streets (1973,  R)
322
The Mission (1986,  PG)
323
Prince of Darkness (1987,  R)
324
Halloween (1978,  R)
325
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
326
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
327
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
328
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
329
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
330
Punk Drunk Love: The Images of Mick Rock (2004,  Unrated)
331
Live Aid (1985,  Unrated)
332
Trainspotting (1996,  R)
333
The Goonies (1985,  PG)
334
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
335
Roman Holiday (1953,  Unrated)
336
The 'Burbs (1989,  PG)
337
Bachelor Party (1984,  R)
338
The Terminal (2004,  PG-13)
339
Saving Private Ryan (1998,  R)
340
Empire of the Sun (1987,  PG)
341
Minority Report (2002,  PG-13)
342
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
343
The War File: The Afrika Korps (2008,  Unrated)
344
Raid on Rommel (1971,  PG)
345
The War File: The Desert War (2008,  Unrated)
346
The Doors (1991,  R)
347
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
348
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
349
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
350
Valkyrie (2008,  PG-13)
351
The Last Samurai (2003,  R)
352
Vanilla Sky (2001,  R)
353
Cocktail (1988,  R)
354
If.... (1968,  Unrated)
355
Stir Crazy (1980,  R)
356
Les Sous-doués (The Under-Gifted) (1980,  Unrated)
357
Le Grand Blond avec Une Chaussure Noire (The Tall Blond Man with One Black Shoe) (1973,  PG)
358
Le Retour du Grand Blond (The Return of the Tall Blond Man with One Black Shoe) (1974,  Unrated)
359
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
360
Fantomas (1964,  Unrated)
361
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
362
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
363
Powaqqatsi (1988,  G)
364
Naqoyqatsi (Naqoyqatsi: Life as War) (2002,  PG)
365
The Flying Deuces (Flying Aces) (1939,  Unrated)
366
Top Secret! (1984,  PG)
367
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
368
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
369
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
370
Creepshow (1982,  R)
371
The Truman Show (1998,  PG)
372
The Fog (1979,  R)
373
The Thing (1982,  R)
374
Escape from New York (1981,  R)
375
All Quiet on the Western Front (1979,  Unrated)
376
This Is England (2007,  Unrated)
377
Globe Trekker: Best Treks (2002,  Unrated)
378
Blade Runner (1982,  R)
379
GoodFellas (1990,  R)
380
Shadow of the Vampire (2000,  R)
381
Land of the Pharaohs (1955,  Unrated)
382
Traitor (2008,  PG-13)
383
Seven Pounds (2008,  PG-13)
384
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments