My Favorite Movies


  fb1586463179's Rating My Rating
1
Rear Window (1954,  PG)
2
The Lake House (2006,  PG)
3
MirrorMask (2005,  PG)
4
It Started with Eve (1941,  Unrated)
5
Lady on a Train (1945,  Unrated)
6
The Devil and Miss Jones (1941,  Unrated)
The Devil and Miss Jones
Jean Arthur is a favorite actress of mine,and Charles Coburn is DEFINITELY favorite actor. I LOVE him in everything he's in. A great Frank Capra film. Coburn pretends to be an employee in the company he owns and has his eyes opened to the way life is for his employees. It's not as he thought. Needless to say things change...in everybody's life!
7
The Major and the Minor (1942,  Unrated)
The Major and the Minor
Just as good as the remake w/Lewis and Martin-You're Never Too Young.
8
Love's Enduring Promise (2004,  Unrated)
9
Love's Abiding Joy (2006,  PG)
10
Three Smart Girls (1936,  Unrated)
11
Three Smart Girls Grow Up (1939,  Unrated)
12
Can't Help Singing (1944,  Unrated)
13
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
14
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
15
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
16
The Talk of the Town (1942,  Unrated)
17
A Lady Takes a Chance (1943,  Unrated)
18
A Foreign Affair (1948,  Unrated)
19
Easy Living (1937,  Unrated)
20
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
21
Pillow Talk (1959,  Unrated)
22
Lover Come Back (1961,  Unrated)
23
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
24
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
25
Move Over Darling (1963,  Unrated)
26
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
27
With Six You Get Eggroll (1968,  G)
28
By the Light of the Silvery Moon (1953,  Unrated)
29
Billy Rose's Jumbo (1962,  G)
30
On Moonlight Bay (1951,  Unrated)
31
National Velvet (1944,  G)
32
That's Entertainment (1974,  G)
33
Love Finds Andy Hardy (1938,  Unrated)
34
Girl Crazy (1943,  Unrated)
35
Love Laughs at Andy Hardy (1946,  Unrated)
36
Andy Hardy Meets Debutante (1940,  Unrated)
37
Babes in Arms (1939,  Unrated)
38
Thousands Cheer (1943,  Unrated)
39
Babes on Broadway (1941,  Unrated)
40
Young Tom Edison (1940,  Unrated)
41
Boys Town (1938,  Unrated)
42
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) (1943,  Unrated)
43
Bathing Beauty (1944,  Unrated)
44
Three Little Words (1950,  Unrated)
45
Pioneers of Primetime (2005,  Unrated)
46
Ship Ahoy (1942,  PG)
47
Neptune's Daughter (1949,  Unrated)
48
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
49
Stage Door (1937,  Unrated)
50
Follow the Fleet (1936,  Unrated)
51
The Long, Long Trailer (1953,  G)
52
Best Foot Forward (1943,  Unrated)
53
Fancy Pants (1950,  G)
54
Lured (1947,  Unrated)
55
Miss Grant Takes Richmond (Innocence Is Bliss) (1949,  Unrated)
56
Sorrowful Jones (1949,  Unrated)
57
Easy to Wed (1946,  Unrated)
58
The Big Street (1942,  G)
59
North by Northwest (1959,  Unrated)
60
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
61
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
62
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
63
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
64
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
65
Notorious (1946,  Unrated)
66
His Girl Friday (1940,  Unrated)
67
Suspicion (1941,  Unrated)
68
Father Goose (1964,  Unrated)
69
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
70
Monkey Business (1952,  Unrated)
71
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
72
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
73
The Awful Truth (1937,  Unrated)
74
The Bachelor and the Bobby Soxer (1947,  Unrated)
75
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
76
Holiday (1938,  Unrated)
77
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
78
Indiscreet (1958,  PG)
79
Topper (1937,  G)
80
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
81
People Will Talk (1951,  Unrated)
82
Every Girl Should Be Married (1948,  Unrated)
83
Dream Wife (1953,  Unrated)
84
White Christmas (1954,  Unrated)
85
Holiday Inn (1942,  Unrated)
86
Road to Morocco (1942,  Unrated)
87
Road to Bali (1953,  Unrated)
88
Going My Way (1944,  Unrated)
89
Road to Utopia (1945,  Unrated)
90
Road to Singapore (1940,  Unrated)
91
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
92
Road to Rio (1947,  Unrated)
93
We're Not Dressing (1934,  R)
94
That's Entertainment 2 (1976,  G)
95
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
96
My Favorite Brunette (1947,  Unrated)
97
The Paleface (1948,  Unrated)
98
Son of Paleface (1952,  Unrated)
99
The Ghost Breakers (1940,  Unrated)
100
The Princess and the Pirate (1944,  Unrated)
101
The Lemon Drop Kid (1951,  Unrated)
102
Seven Little Foys (1955,  Unrated)
103
The Great Lover (1949,  Unrated)
104
College Swing (1938,  Unrated)
105
Louisiana Purchase (1941,  Unrated)
106
My Favorite Blonde (1942,  Unrated)
107
It Should Happen to You (1954,  Unrated)
108
Born Yesterday (1950,  Unrated)
109
Bells Are Ringing (1960,  Unrated)
110
The Solid Gold Cadillac (1956,  Unrated)
111
The Birds (1963,  PG-13)
112
Vertigo (1958,  PG)
113
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
114
The Trouble With Harry (1955,  PG)
115
Rope (1948,  PG)
116
Saboteur (1942,  PG)
117
Rebecca (1940,  Unrated)
118
Dial M for Murder (1954,  PG)
119
Strangers on a Train (1951,  PG)
120
Marnie (1964,  PG)
121
Spellbound (1945,  Unrated)
122
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
123
Torn Curtain (1966,  PG)
124
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
125
Lifeboat (1944,  Unrated)
126
The Wrong Man (1957,  Unrated)
127
Sabotage (1937,  R)
128
Mr. & Mrs. Smith (1941,  Unrated)
129
Stage Fright (1950,  Unrated)
130
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
131
Herbie Goes to Monte Carlo (1977,  G)
132
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
133
The Shakiest Gun In The West (1968,  Unrated)
134
The Apple Dumpling Gang Rides Again (1979,  G)
135
The Reluctant Astronaut (1967,  Unrated)
136
No Time for Sergeants (1958,  Unrated)
137
How To Frame a Figg (1971,  G)
138
Shall We Dance (1937,  Unrated)
139
Swing Time (1936,  Unrated)
140
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1965,  Unrated)
141
Bachelor Mother (1939,  G)
142
The Barkleys of Broadway (1949,  Unrated)
143
Gold Diggers of 1933 (1933,  Unrated)
144
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
145
Once Upon a Honeymoon (1942,  Unrated)
146
Tales of Manhattan (1942,  Unrated)
147
Tom, Dick and Harry (1941,  Unrated)
148
Artists and Models (1955,  Unrated)
149
Hollywood or Bust (1956,  Unrated)
150
My Friend Irma (1949,  Unrated)
151
You're Never Too Young (1955,  Unrated)
152
That's My Boy (1951,  Unrated)
153
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
154
The Bellboy (1960,  Unrated)
155
The Ladies Man (1961,  Unrated)
156
The Family Jewels (1965,  Unrated)
157
The Errand Boy (1961,  Unrated)
158
The Patsy (1964,  Unrated)
159
Cinderfella (1960,  Unrated)
160
Scared Stiff (1953,  Unrated)
161
The Delicate Delinquent (1957,  Unrated)
162
The Disorderly Orderly (1964,  Unrated)
163
The Stooge (1953,  Unrated)
164
The Geisha Boy (1958,  Unrated)
165
The Caddy (1953,  Unrated)
166
Who's Minding the Store? (1963,  Unrated)
167
It's Only Money (1962,  Unrated)
168
Jumping Jacks (1952,  Unrated)
169
In the Good Old Summertime (1949,  Unrated)
170
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
171
Strike Up the Band (1940,  Unrated)
172
The Big Clock (1948,  PG-13)
173
The Woman in Black (1989,  Unrated)
174
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
Probably one of my top three all time favorite movies. All sorts of clever quips and sub-plots. Lots of subtle humor-but you have to pay attention. Love it!
175
The More the Merrier (1943,  Unrated)
The More the Merrier
My number one favorite movie. Sweet, romantic and funny. Joel McCrea and Jean Arthur are a great match.
176
Foreign Correspondent (1940,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments