My Favorite Movies


  fb1591910237's Rating My Rating
1
The Color Purple (1985,  PG-13)
2
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
3
Simon Birch (1998,  PG)
4
The Apostle (1998,  PG-13)
5
The Aviator (2004,  PG-13)
6
The Five Heartbeats (1991,  R)
7
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
8
Malcolm X (1992,  PG-13)
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
10
A Soldier's Story (1984,  PG)
11
The Silence of the Lambs (1991,  R)
12
Schindler's List (1993,  R)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
15
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
16
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
17
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
18
Friday (1995,  R)
19
Enemy of the State (1998,  R)
20
The Great Debaters (2007,  PG-13)
21
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
22
Buck and the Preacher (1972,  PG)
23
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
24
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
25
The Fugitive (1993,  PG-13)
26
Lean on Me (1989,  PG-13)
27
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
28
Seven (Se7en) (1995,  R)
29
Lucky Number Slevin (2006,  R)
30
The Godfather (1972,  R)
31
The Matrix (1999,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Gladiator (2000,  R)
34
The Wiz (1978,  G)
35
The Wizard of Oz (1939,  G)
36
Lady Sings the Blues (1972,  R)
37
Let's Do It Again (1975,  PG)
38
The Firm (1993,  R)
39
Crimson Tide (1995,  R)
40
Heist (2001,  R)
41
Man on Fire (2004,  R)
42
Glory (1989,  R)
43
The Preacher's Wife (1996,  PG)
44
Doubt (2008,  PG-13)
45
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
46
Jerry Maguire (1996,  R)
47
Mission Impossible (1996,  PG-13)
48
A Few Good Men (1992,  R)
49
Collateral (2004,  R)
50
The Soloist (2009,  PG-13)
51
Ray (2004,  PG-13)
52
Dreamgirls (2006,  PG-13)
53
Which Way Is Up? (1977,  R)
54
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
55
Men of Honor (2000,  R)
56
Something the Lord Made (2004,  Unrated)
57
Enter the Dragon (1973,  R)
58
Wanted (2008,  R)
59
GoodFellas (1990,  R)
60
The Lion King (1994,  G)
61
The Prince of Egypt (1998,  PG)
62
Frost/Nixon (2008,  R)
63
Brian's Song (1970,  G)
64
Dead Presidents (1995,  R)
65
Cooley High (1975,  PG)
66
Jaws (1975,  PG)
67
Michael Jackson's This Is It (2009,  PG)
68
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
69
Cinderella Man (2005,  PG-13)
70
Finding Nemo (2003,  G)
71
American Gangster (2007,  R)
72
Training Day (2001,  R)
73
Just Cause (1994,  R)
74
Soul of the Game (1996,  Unrated)
75
Coming to America (1988,  R)
76
Shrek (2001,  PG)
77
Trading Places (1983,  R)
78
Field of Dreams (1989,  PG)
79
Swordfish (2001,  R)
80
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
81
Lions for Lambs (2007,  R)
82
Rain Man (1988,  R)
83
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
84
Good Will Hunting (1997,  R)
85
Searching for Bobby Fischer (1993,  PG)
86
Big (1988,  PG)
87
Road to Perdition (2002,  R)
88
The Green Mile (1999,  R)
89
Cast Away (2000,  PG-13)
90
Chicago (2002,  PG-13)
91
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
92
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
93
Misery (1990,  R)
94
Carmen Jones (1954,  Unrated)
95
21 (2008,  PG-13)
96
Boyz n the Hood (1991,  R)
97
Dorothy Dandridge: An American Beauty (2003,  Unrated)
98
The Untouchables (1987,  R)
99
Finding Forrester (2000,  PG-13)
100
The Rock (1996,  R)
101
Entrapment (1999,  PG-13)
102
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
103
Keep the Faith, Baby (2002,  PG)
104
The Road to Freedom: The Vernon Johns Story (1994,  PG)
105
Amistad (1997,  R)
106
Amazing Grace (2007,  PG)
107
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
108
Saving Private Ryan (1998,  R)
109
Raging Bull (1980,  R)
110
Posse (1993,  R)
111
Braveheart (1995,  R)
112
A River Runs Through It (1992,  PG)
113
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
114
Gandhi (1982,  PG)
115
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
116
Wall Street (1987,  R)
117
Cape Fear (1991,  R)
118
In Remembrance of Martin (1986,  Unrated)
119
Boycott (2000,  PG)
120
With All Deliberate Speed (2004,  Unrated)
121
Cadillac Records (2008,  R)
122
Blow (2001,  R)
123
The Dark Knight (2008,  PG-13)
124
The Nativity Story (2006,  PG)
125
When We Were Kings (1996,  PG)
126
Three Kings (1999,  R)
127
Rent (2005,  PG-13)
128
Redemption - The Stan "Tookie" Williams Story (2004,  Unrated)
129
America Beyond the Color Line (2004,  Unrated)
130
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
131
Ghost (1990,  R)
132
Scarface (1983,  R)
133
Mahogany (1975,  PG)
134
Scott Joplin (1977,  PG)
135
Stand and Deliver (1988,  PG)
136
Citizen Kane (1941,  PG)
137
Men in Black (1997,  PG-13)
138
Cobb (1994,  R)
139
Die Hard (1988,  R)
140
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
141
Blood Diamond (2006,  R)
142
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
143
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
144
The Color of Money (1986,  R)
145
Taxi Driver (1976,  R)
146
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
147
The Graduate (1967,  PG)
148
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
149
Glory to God Alone: The Life of J.S. Bach (2002,  Unrated)
150
Rush Hour (1998,  PG-13)
151
Love Jones (1996,  R)
152
Imitation of Life (1958,  Unrated)
153
City Slickers (1991,  PG-13)
154
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
155
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
156
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
157
Chris Rock: Bigger & Blacker (1999,  Unrated)
158
Chris Rock: Never Scared (2004,  Unrated)
159
Chris Rock: Bring the Pain (1996,  Unrated)
160
Chris Rock: Kill the Messenger - London, New York, Johannesburg (2008,  Unrated)
161
Boomerang (1992,  R)
162
Steve Harvey: Don't Trip... He Ain't Through With Me Yet (2006,  PG)
163
Fargo (1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments