Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb15930899's Rating My Rating
1
Donnie Darko (2001,  R)
2
Gladiator (2000,  R)
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
6
The Matrix (1999,  R)
7
Transformers (2007,  PG-13)
8
Wedding Crashers (2005,  R)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Winning (1969,  PG)
11
Le Mans (1971,  G)
12
Major League (1989,  R)
13
Top Gun (1986,  PG)
14
Days of Thunder (1990,  R)
15
Driven (2001,  PG-13)
Driven
As much as I love the movie it is terrible. The drama on and off the track is greatly over done. However the cars are just beautiful. Come on people this movie doesn't feature F1 in anyway shape or form except for the world drivers championship. The series it followed was CART in 2000. How was it 2000 look at the Target Ganassi cars they have Toyota engines which they only started using in 2000. That said the movie has a great sound track music and cars alike.
16
Clerks (1994,  R)
17
Chasing Amy (1997,  R)
18
Dogma (1999,  R)
19
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
20
Grand Prix (1966,  Unrated)
21
Old School (2003,  R)
22
The Boondock Saints (1999,  R)
23
Remember the Titans (2000,  PG)
24
Requiem for a Dream (2000,  R)
25
Vanilla Sky (2001,  R)
26
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
27
Kiss Kiss Bang Bang (2000,  Unrated)
28
Adventureland (2009,  R)
29
The Departed (2006,  R)
30
Point Break (1991,  R)
31
Momento (2002,  PG)
32
Miami Vice (2006,  R)
33
300 (2007,  R)
34
Friday (1995,  R)
35
Blood Diamond (2006,  R)
36
Box Elder (2008,  Unrated)
37
In Memory Of My Father (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments