My Favorite Movies


  fb1595101008's Rating My Rating
1
Dreams (1990,  Unrated)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
4
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
5
Zhestokiy romans (A Cruel Romance) (Ruthless Romance) (1984,  Unrated)
6
Stalker (1979,  Unrated)
7
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
8
Gladiator (2000,  R)
9
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
10
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
11
Gruz 200 (Cargo 200) (Freight 200) (2007,  Unrated)
12
Hofshat Kaits (My Father My Lord) (2008,  Unrated)
13
Venus (2006,  R)
14
The Namesake (2006,  PG-13)
15
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
16
The Soloist (2009,  PG-13)
The Soloist
Some moments were a little cheezy, but overcall, a definite YES...
17
Whatever Works (2009,  PG-13)
18
Public Enemies (2009,  R)
Public Enemies
Really liked it for so many reasons... Usualy for me, if I do not fall asleep during a movie, it is a definite YES. I was not even close to feeling tired... If you still did not see it, I do not know why you are still reading this ... LOL
19
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
20
Mukha (2008,  Unrated)
21
Oorlogswinter (Winter in Wartime) (2008,  Unrated)
22
Lezione 21 (Lecture 21) (Lesson 21) (2008,  G)
23
Piter FM (2006,  Unrated)
24
Kolekcioniere (The Collectress) (2008,  Unrated)
25
Bakjwi (Thirst) (2009,  R)
Bakjwi (Thirst)
Unfortunately, what a disappointment after all the fantastic movies the genius made... However, still could not miss it... If you like vampires, blood, beatiful cinematography, foreign movies, and have ABSOLUTELY nothing to do, you can spend a little over two hours of your supervaluable time to Thirst...
26
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) (2008,  R)
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex)
Definite must see if you like politics and controversial issues in history. I loved it.
27
Kandidaten (The Candidate) (2008,  Unrated)
28
Lymelife (2008,  R)
29
Sanguepazzo (Wild Blood) (2008,  Unrated)
30
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
31
Treeless Mountain (2009,  Unrated)
32
Antikörper (Antibodies) (2007,  Unrated)
33
Anonyma - Eine Frau in Berlin (A Woman in Berlin) (2009,  Unrated)
34
Four Minutes (Vier Minuten) (2007,  Unrated)
35
Shrink (2009,  R)
36
Inju, la Bête dans l'Ombre (Inju: The Beast in the Shadow) (2008,  Unrated)
37
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
38
The Reader (2008,  R)
39
The Constant Gardener (2005,  R)
40
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
41
Tsotsi (2006,  R)
42
Slumdog Millionaire (2008,  R)
43
Caramel (2008,  PG)
44
The Visitor (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments