My Favorite Movies
| fb1595712466's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 3 |
Garden State (2004, R) |
|
| 4 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 5 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 6 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 7 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 8 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 9 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 10 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 11 |
The Departed (2006, R) |
|
| 12 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 16 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 17 |
Jeremiah Johnson (1972, PG) |
|
| 18 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 19 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 20 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 21 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 22 |
Finding Forrester (2000, PG-13) |
|
| 23 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 24 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 25 |
Bedknobs and Broomsticks (1971, G) |
|
| 26 |
300 (2007, R) |
|
| 27 |
Redbelt (2008, R) |
|
| 28 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 29 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 30 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 31 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 32 |
Don Juan DeMarco (1994, PG-13) |
|
| 33 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 34 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 35 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 37 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 38 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 39 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 40 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 41 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 42 |
Memento (2000, R) |
|
| 43 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 44 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 45 |
Once (2007, R) |
|
| 46 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 47 |
American History X (1998, R) |
|
| 48 |
Valkyrie (2008, PG-13) |
|
| 49 |
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007, PG-13)
Legitimately one of the most captivating films I have ever watched. It does a great job at drawing you in to care about Steve Wiebe. You don't need to be a gamer to feel the emotion oozing from this piece of art. It's also incredibly funny without sacrificing any of it's seriousness, very sly indeed! |
|
| 50 |
The Four Feathers (1939, Unrated) |
|
| 51 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 52 |
Brubaker (1980, R) |
|
| 53 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 54 |
The Brothers McMullen (1995, R) |
|
| 55 |
Hellfighters (1968, G) |
|
| 56 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
| 57 |
Les Miserables (1952, Unrated) |
|
| 58 |
Say Anything... (1989, PG-13) |

























































