My Favorite Movies


  fb1596516015's Rating My Rating
1
Brief Encounter (1945,  Unrated)
2
Educating Rita (1983,  PG)
3
Frida (2002,  R)
4
Across the Universe (2007,  PG-13)
5
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
6
The Elephant Man (1980,  PG)
7
The Matrix (1999,  R)
8
Donnie Darko (2001,  R)
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
10
Cradle Will Rock (1999,  R)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
Sin City (2005,  R)
16
The Godfather (1972,  R)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
V for Vendetta (2006,  R)
21
Joe's Palace (2007,  Unrated)
22
Gideon's Daughter (2005,  Unrated)
23
The Hours (2002,  PG-13)
24
Dogville (2003,  R)
25
High Fidelity (2000,  R)
26
The Fisher King (1991,  R)
27
La Antena (The Aerial) (2007,  Unrated)
28
The Reader (2008,  R)
29
Stand by Me (1986,  R)
30
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
31
Chaplin (1992,  PG-13)
32
Renaissance (2006,  R)
33
The Duchess (2008,  PG-13)
34
Domino (2005,  R)
35
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
36
Capturing Mary (2007,  Unrated)
37
Shooting the Past (1999,  Unrated)
38
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
39
King Rat (1965,  Unrated)
40
Pride and Prejudice (2005,  PG)
41
Atonement (2007,  R)
42
Bright Young Things (2003,  R)
43
Becoming Jane (2007,  PG)
44
A Room With A View (1985,  R)
45
Friends and Crocodiles (2006,  Unrated)
46
A Clockwork Orange (1971,  R)
47
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
48
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
49
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
50
Say Anything... (1989,  PG-13)
51
Titus (1999,  R)
52
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
53
Ed Wood (1994,  R)
54
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
55
The Merry Wives of Windsor (1982,  Unrated)
56
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
57
War, Inc. (2008,  R)
58
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
59
Max (2002,  R)
60
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
61
A Private Function (1985,  R)
62
The Lost Prince (2003,  Unrated)
63
Close My Eyes (1991,  R)
64
Pushing Tin (1999,  R)
65
Con Air (1997,  R)
66
Brazil (1985,  R)
67
The Colour of Magic (2008,  Unrated)
68
Hogfather (2007,  Unrated)
69
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
70
A Walk to Remember (2002,  PG)
71
Fight Club (1999,  R)
72
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) (2007,  PG-13)
73
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
74
Cyrano De Bergerac (1950,  Unrated)
75
Wuthering Heights (1992,  PG)
76
Lady Jane (1986,  PG-13)
77
Citizen Kane (1941,  PG)
78
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
79
Marathon Man (1976,  R)
80
Papillon (1973,  R)
81
The Great Escape (1963,  Unrated)
82
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
83
On Golden Pond (1981,  PG)
84
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
85
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
86
The Color Purple (1985,  PG-13)
87
Brighton Rock (1947,  Unrated)
88
10 Rillington Place (1971,  PG)
89
Frankie & Johnny (1991,  R)
90
All About Eve (1950,  Unrated)
91
This Happy Breed (1944,  Unrated)
92
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
93
In Which We Serve (1942,  Unrated)
94
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
95
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
96
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
97
Peter Pan (1953,  G)
98
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
99
Top Gun (1986,  PG)
100
Willow (1988,  PG)
101
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
102
The Edge of Love (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments