Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1598335043's Rating My Rating
1
Invasion Quartet 1961,  Unrated)
Invasion Quartet movie poster
This is a touching and funny war story.
A group of recovering British soldiers is tired of a German gun which is ruining their cricket field - so they take matters into their own hands.
I only wish this were available on DVD!
One of my all time favorites.
2
Gunga Din 1939,  Unrated)
3
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong movie poster
This is the great King Kong, not to be confused with the pale milquetoast copies that followed it. Bruce Cabot stole my heart, and so did Kong!
4
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles movie poster
My dad looks just like Mr. Incredible!
I loved this show. Soooo much fun!
5
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
6
The Magnificent Seven 1960,  Unrated)
7
Persuasion 1995,  PG)
8
The King and I 1956,  G)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
The Gods Must Be Crazy 1980,  PG)
11
Rear Window 1954,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments