My Favorite Movies


  fb1601779244's Rating My Rating
1
The Blue Lagoon (1980,  R)
2
Atonement (2007,  R)
3
The Astronaut's Wife (1999,  R)
4
Finding Neverland (2004,  PG)
5
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
6
The Prestige (2006,  PG-13)
7
The Illusionist (2006,  PG-13)
8
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
9
The Notebook (2004,  PG-13)
10
Becoming Jane (2007,  PG)
11
The Departed (2006,  R)
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
16
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
17
Pride and Prejudice (2005,  PG)
18
The Kite Runner (2008,  PG-13)
19
The Pianist (2002,  R)
20
Match Point (2005,  R)
21
Cold Mountain (2003,  R)
22
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
23
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005,  Unrated)
24
House of Sand and Fog (2003,  R)
25
The Lake House (2006,  PG)
26
Premonition (2007,  PG-13)
27
The New World (2005,  PG-13)
28
The Sound of Music (1965,  G)
29
Grease (1978,  PG)
30
Somewhere in Time (1980,  PG)
31
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
32
Twilight (2008,  PG-13)
33
The Duchess (2008,  PG-13)
34
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
35
Changeling (2008,  R)
36
Blindness (2008,  R)
37
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
38
Titanic (1997,  PG-13)
39
Unfaithful (2002,  R)
40
The Reader (2008,  R)
41
Silk (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments