Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1602319154's Rating My Rating
1
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
2
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
3
Baraka (1993,  Unrated)
4
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
5
WALL-E (2008,  G)
6
5 Sides of a Coin (2003,  Unrated)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Matrix (1999,  R)
9
Finding Nemo (2003,  G)
10
Transformers (2007,  PG-13)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
15
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
16
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
17
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
18
U2 Go Home: Live from Slane Castle (U2's Beautiful Day) (2002,  Unrated)
19
The Matrix Revolutions (2003,  R)
20
The Matrix Reloaded (2003,  R)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
Chicken Run (2000,  G)
24
Lord of the Flies (1990,  R)
25
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
26
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
27
Cape Fear (1991,  R)
28
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
29
Gone With the Wind (1939,  G)
30
West Side Story (1961,  Unrated)
31
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
34
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
37
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
38
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments