My Favorite Movies


  fb1607092368's Rating My Rating
1
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
2
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
3
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
4
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) (1973,  Unrated)
5
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
6
...And God Created Woman (1957,  PG)
7
Blind Beast (Môjû) (1969,  Unrated)
8
In the Realm of the Senses (1976,  NC-17)
9
Sasame-yuki (Fine Snow)(Hosone yuki)(The Makioka Sisters) (1983,  Unrated)
10
Kagi (Odd Obsession) (The Key) (1959,  Unrated)
11
Pistol Opera (2001,  Unrated)
12
Zigeunerweisen (Tsigoineruwaizen) (1980,  Unrated)
13
Kagero-za (1981,  Unrated)
14
Rosemary's Baby (1968,  R)
15
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
16
Ohayo (Good Morning) (1959,  Unrated)
17
Floating Weeds (Ukigusa) (1959,  Unrated)
18
Sanma no aji (An Autumn Afternoon) (The Widower) (1964,  Unrated)
19
Akibiyori (Late Autumn) (1963,  Unrated)
20
Tsuma to shite onna to shite (Poignant Story) (1961,  Unrated)
21
Shu-u (Sudden Rain) (1956,  Unrated)
22
Elegant Beast (Shitoyakana kedamono) (1962,  Unrated)
23
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
24
Eureka (Yûreka) (2001,  Unrated)
25
Utsukushisa to kanashimi to (With Beauty and Sadness)(With Beauty and Sorrow) (1965,  Unrated)
26
Sakura no mori no mankai no shita (Under the Blossoming Cherry Trees) (1975,  Unrated)
27
Buraikan (Outlaws)(The Scandalous Adventures of Buraikan) (1970,  Unrated)
28
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
29
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
30
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments