My Favorite Movies


  fb1607871645's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
2
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
3
Yojimbo (1961,  Unrated)
4
Sanjuro (1962,  PG-13)
5
Ran (1985,  R)
6
Akahige (Red Beard) (1965,  Unrated)
7
Dersu Uzala (1975,  G)
8
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
9
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
10
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
11
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
12
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
13
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
14
Drunken Angel (1948,  Unrated)
15
Stray Dog (Nora inu) (1963,  Unrated)
16
Scandal (1946,  Unrated)
17
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
18
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
19
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
20
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
21
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
22
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
23
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
24
En Passion (A Passion) (The Passion of Anna) (1969,  R)
25
Persona (1966,  Unrated)
26
Smiles Of A Summer Night (1955,  Unrated)
27
Gycklarnas afton (Sawdust and Tinsel)(Sunset of a Clown)(The Naked Night) (1953,  Unrated)
28
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
29
The Silence (1963,  Unrated)
30
Skammen (Shame) (1968,  R)
31
The Serpent's Egg (1978,  R)
32
Dog Day Afternoon (1975,  R)
33
Network (1976,  R)
34
The Verdict (1982,  R)
35
Prince of the City (1981,  R)
36
The Offence (1973,  R)
37
Serpico (1973,  R)
38
The Pawnbroker (1965,  Unrated)
39
The Hill (1965,  Unrated)
40
Long Day's Journey Into Night (1962,  Unrated)
41
The Fugitive Kind (1959,  Unrated)
42
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
43
Find Me Guilty (2006,  R)
44
The Anderson Tapes (1971,  PG)
45
The Deadly Affair (1966,  Unrated)
46
GoodFellas (1990,  R)
47
Raging Bull (1980,  R)
48
Taxi Driver (1976,  R)
49
The King of Comedy (1983,  PG)
50
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
51
Mean Streets (1973,  R)
52
Casino (1995,  R)
53
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
54
After Hours (1985,  R)
55
Who's That Knocking at My Door? (1967,  R)
56
The Last Waltz (1978,  R)
57
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995,  Unrated)
58
The Apartment (1960,  Unrated)
59
Irma La Douce (1963,  Unrated)
60
Stalag 17 (1953,  Unrated)
61
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
62
Double Indemnity (1944,  Unrated)
63
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951,  Unrated)
64
Sabrina (1954,  Unrated)
65
The Fortune Cookie (1966,  Unrated)
66
The Front Page (1974,  PG)
67
The Spirit of St. Louis (1957,  Unrated)
68
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
69
Avanti! (1972,  R)
70
Unforgiven (1992,  R)
71
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
72
A Perfect World (1993,  PG-13)
73
Pale Rider (1985,  R)
74
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
75
Bronco Billy (1980,  PG)
76
Play Misty for Me (1971,  R)
77
Mystic River (2003,  R)
78
Changeling (2008,  R)
79
Love Streams (1984,  PG-13)
80
Opening Night (1977,  PG-13)
81
A Woman Under the Influence (1975,  R)
82
Minnie and Moskowitz (1971,  PG)
83
Faces (1968,  PG-13)
84
The Killing of a Chinese Bookie (1976,  R)
85
Husbands (1970,  PG-13)
86
Shadows (1959,  PG)
87
Mystery Train (1989,  R)
88
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
89
Down by Law (1986,  R)
90
Stranger Than Paradise (1984,  R)
91
Night on Earth (1991,  R)
92
Dead Man (1995,  R)
93
Broken Flowers (2005,  R)
94
The Limits of Control (2009,  R)
95
Paths of Glory (1957,  Unrated)
96
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
97
Lolita (1962,  Unrated)
98
Full Metal Jacket (1987,  R)
99
The Shining (1980,  R)
100
The Killing (1956,  Unrated)
101
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
102
A Clockwork Orange (1971,  R)
103
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
104
The Wild Bunch (1969,  R)
105
Junior Bonner (1972,  PG)
106
The Getaway (1972,  PG)
107
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
108
Straw Dogs (1971,  R)
109
Cross of Iron (1977,  R)
110
Ride the High Country (1962,  Unrated)
111
The Thing (1982,  R)
112
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
113
Escape from New York (1981,  R)
114
They Live (1988,  R)
115
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
116
Starman (1984,  PG-13)
117
Halloween (1978,  R)
118
The Fog (1979,  R)
119
Charley Varrick (1973,  PG)
120
Dirty Harry (1971,  R)
121
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
122
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
123
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
124
The Big Steal (1949,  Unrated)
125
The Verdict (1946,  Unrated)
126
The Killers (1964,  Unrated)
127
Empire of the Sun (1987,  PG)
128
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
129
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
130
Saving Private Ryan (1998,  R)
131
Duel (1972,  PG)
132
The Sugarland Express (1974,  PG)
133
Jaws (1975,  PG)
134
Munich (2005,  R)
135
Malcolm X (1992,  PG-13)
136
Do the Right Thing (1989,  R)
137
When the Levees Broke (2006,  Unrated)
138
Clockers (1995,  R)
139
25th Hour (2002,  R)
140
Sucker Free City (2004,  Unrated)
141
She's Gotta Have It (1986,  R)
142
The Slender Thread (1965,  Unrated)
143
Three Days of the Condor (1975,  R)
144
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
145
Out of Africa (1985,  PG)
146
The Yakuza (1975,  R)
147
Avalon (1990,  PG)
148
The Natural (1984,  PG)
149
Diner (1982,  R)
150
Sleepers (1996,  R)
151
Liberty Heights (1999,  R)
152
Jackie Brown (1997,  R)
153
Pulp Fiction (1994,  R)
154
Reservoir Dogs (1992,  R)
155
Quiz Show (1994,  PG-13)
156
The Milagro Beanfield War (1988,  R)
157
Ordinary People (1980,  R)
158
Slap Shot (1977,  R)
159
The Sting (1973,  PG)
160
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
161
Persepolis (2007,  PG-13)
162
Michael Clayton (2007,  R)
163
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments