My Favorite Movies


  fb1608039920's Rating My Rating
1
The Painted Veil (2006,  PG-13)
2
Somewhere in Time (1980,  PG)
3
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa
Beautiful movie!
4
The Lake House (2006,  PG)
5
Take the Lead (2006,  PG-13)
6
When Harry Met Sally (1989,  R)
7
The Way We Were (1973,  PG)
8
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Love this one!
9
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
10
Love Story (1970,  PG)
11
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
12
Emma (1996,  PG)
13
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
14
Pride and Prejudice (2005,  PG)
15
Same Time, Next Year (1978,  PG)
16
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
17
The Last Samurai (2003,  R)
18
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
Letters from Iwo Jima
I agree with David. It tells the experience of the other side too.
19
Braveheart (1995,  R)
20
Gladiator (2000,  R)
21
Cinderella Man (2005,  PG-13)
22
What's Up, Doc? (1972,  G)
23
The Lover (1992,  R)
24
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
25
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
26
Mr. Mom (1983,  PG)
27
Gung Ho (1986,  PG-13)
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
29
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
30
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
31
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
32
From the Terrace (1960,  Unrated)
33
The Apartment (1960,  Unrated)
34
The April Fools (1969,  PG)
35
Liar Liar (1997,  PG-13)
36
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
37
Sweet November (2001,  PG-13)
Sweet November
I really like this movie!
38
The Godfather (1972,  R)
39
Office Space (1999,  R)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
Just Friends (2005,  PG-13)
42
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
43
Beyond the Rocks (1922,  Unrated)
44
The Sheik (1921,  Unrated)
45
Home (2009,  Unrated)
46
Possession (2002,  PG-13)
47
Public Enemies (2009,  R)
48
Inglourious Basterds (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments