My Favorite Movies


  fb1614761898's Rating My Rating
1
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
2
The Blue Butterfly (2004,  PG)
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
6
Dragonfly (2002,  PG-13)
7
K-PAX (2001,  PG-13)
8
Frequency (2000,  PG-13)
9
Welcome Back Mr. McDonald (1997,  Unrated)
10
Muthu (The Dancing Maharaja) (1995,  Unrated)
11
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
12
Timeline (2003,  PG-13)
13
The Time Machine (2002,  PG-13)
14
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
15
Stargate (1994,  PG-13)
16
The Dream Catcher (2000,  Unrated)
17
Cocoon (1985,  PG-13)
18
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
19
Back to the Future (1985,  PG)
20
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
21
Wide Awake (1998,  PG)
22
Signs (2002,  PG-13)
23
The Winning Season (2004,  PG)
24
The Deep End of the Ocean (1999,  PG-13)
25
Sphere (1998,  PG-13)
26
The Shawshank Redemption (1994,  R)
27
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
28
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
Though the contents include dark energy or controlling issues, I think this depicts the system of our life.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments