My Favorite Movies


  fb1614906427's Rating My Rating
1
Donnie Brasco (1997,  R)
2
The Last of the Mohicans (1992,  R)
3
Miami Vice (2006,  R)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Grease (1978,  PG)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
Braveheart (1995,  R)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Secret Window (2004,  PG-13)
11
The Brave (1997,  Unrated)
12
Lolita (1998,  R)
13
Lolita (1962,  Unrated)
14
Sin City (2005,  R)
15
The Portrait of a Lady (1996,  PG-13)
16
The Piano (1993,  R)
17
In the Cut (2003,  R)
18
Holy Smoke! (2000,  R)
19
Public Enemies (2009,  R)
20
Collateral (2004,  R)
21
Heat (1995,  R)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
25
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
26
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
28
Sleepy Hollow (1999,  R)
29
Finding Neverland (2004,  PG)
30
Chocolat (2000,  PG-13)
31
Blow (2001,  R)
32
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
33
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
34
From Hell (2001,  R)
35
Cry Baby (1990,  PG-13)
36
Benny & Joon (1993,  PG)
37
The Ninth Gate (1999,  R)
38
Ed Wood (1994,  R)
39
The Libertine (2006,  R)
40
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
41
The Astronaut's Wife (1999,  R)
42
Nick of Time (1995,  R)
43
Dead Man (1995,  R)
44
Arizona Dream (1993,  R)
45
The Man Who Cried (2000,  R)
46
Before Night Falls (2000,  R)
47
Lost in La Mancha (2003,  R)
48
Apollo 13 (1995,  PG)
49
The Rock (1996,  R)
50
A History of Violence (2005,  R)
51
The Hours (2002,  PG-13)
52
The Firm (1993,  R)
53
Pollock (2000,  R)
54
Nixon (1995,  R)
55
Titanic (1997,  PG-13)
56
The Holiday (2006,  PG-13)
57
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
58
Sense and Sensibility (1995,  PG)
59
Quills (2000,  R)
60
Heavenly Creatures (1994,  R)
61
Jude (1996,  R)
62
Captives (1994,  Unrated)
63
Red Dragon (2002,  R)
64
The Illusionist (2006,  PG-13)
65
Frida (2002,  R)
66
The Dark Knight (2008,  PG-13)
67
Batman Begins (2005,  PG-13)
68
The Fifth Element (1997,  PG-13)
69
Hannibal (2001,  R)
70
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
71
Sid & Nancy (1986,  R)
72
The Scarlet Letter (1995,  R)
73
Basquiat (1996,  R)
74
State of Grace (1990,  R)
75
The Firm (1988,  Unrated)
76
American Psycho (2000,  R)
77
The Machinist (2004,  R)
78
The New World (2005,  PG-13)
79
I'm Not There (2007,  R)
80
The NeverEnding Story (1984,  PG)
81
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
82
Revenge (1990,  R)
83
Blink (1994,  R)
84
China Moon (1994,  R)
85
The Proposition (1998,  Unrated)
86
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
87
Waterworld (1995,  PG-13)
88
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
89
The Bodyguard (1992,  R)
90
The Untouchables (1987,  R)
91
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
92
A Perfect World (1993,  PG-13)
93
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
94
Open Range (2003,  R)
95
Burn After Reading (2008,  R)
96
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
97
Seven (Se7en) (1995,  R)
98
Babel (2006,  R)
99
Snatch (2001,  R)
100
Interview with the Vampire (1994,  R)
101
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
102
Thelma & Louise (1991,  R)
103
Legends of the Fall (1994,  R)
104
Spy Game (2001,  R)
105
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
106
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
107
Stealing Beauty (1996,  R)
108
Enemy at the Gates (2001,  R)
109
Constantine (2005,  R)
110
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
111
Zodiac (2007,  R)
112
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (2005,  R)
113
Boys Don't Cry (1999,  R)
114
The Black Dahlia (2006,  R)
115
Insomnia (2002,  R)
116
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
117
Manderlay (2006,  Unrated)
118
The Brown Bunny (2004,  Unrated)
119
Solaris (2002,  PG-13)
120
Surviving Picasso (1996,  R)
121
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
122
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
123
The Prestige (2006,  PG-13)
124
Lost In Translation (2003,  R)
125
Match Point (2005,  R)
126
Scoop (2006,  PG-13)
127
A Good Woman (2006,  PG)
128
West Side Story (1961,  Unrated)
129
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
130
The Abyss (1989,  PG-13)
131
Color of Night (1994,  R)
132
The English Patient (1996,  R)
133
Mississippi Burning (1988,  R)
134
Amazing Grace (2007,  PG)
135
Brokeback Mountain (2005,  R)
136
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
137
Becoming Jane (2007,  PG)
138
Atonement (2007,  R)
139
Fatal Attraction (1987,  R)
140
Indecent Proposal (1993,  R)
141
9 1/2 Weeks (1986,  R)
142
Unfaithful (2002,  R)
143
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
144
A Walk on the Moon (1999,  R)
145
Eastern Promises (2007,  R)
146
Psycho (1998,  R)
147
Deception (1993,  PG-13)
148
The Indian Runner (1991,  R)
149
The Usual Suspects (1995,  R)
150
21 Grams (2003,  R)
151
Traffic (2000,  R)
152
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
153
The Pledge (2001,  R)
154
The Funeral (1996,  R)
155
There Will Be Blood (2007,  R)
156
Gangs of New York (2002,  R)
157
In the Name of the Father (1993,  R)
158
The Crucible (1996,  PG-13)
159
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
160
My Left Foot (1989,  R)
161
The Age of Innocence (1993,  PG)
162
The Ballad of Jack and Rose (2005,  R)
163
The Boxer (1997,  R)
164
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
165
Damage (1993,  R)
166
M. Butterfly (1993,  R)
167
In Bruges (2008,  R)
168
The Reader (2008,  R)
169
The Constant Gardener (2005,  R)
170
The White Countess (2005,  PG-13)
171
Wuthering Heights (1992,  PG)
172
Wuthering Heights (1970,  G)
173
Pride and Prejudice (2005,  PG)
174
Closer (2004,  R)
175
Cold Mountain (2003,  R)
176
Gosford Park (2001,  R)
177
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
178
Man to Man (2005,  Unrated)
179
The Fountain (2006,  PG-13)
180
Swept From The Sea (1998,  PG-13)
181
American Beauty (1999,  R)
182
Blood Diamond (2006,  R)
183
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
184
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
185
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
186
The Silence of the Lambs (1991,  R)
187
Nell (1994,  PG-13)
188
High Crimes (2002,  PG-13)
189
Twisted (2004,  R)
190
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
191
Mystic River (2003,  R)
192
Absolute Power (1997,  R)
193
Into the Wild (2007,  R)
194
A Simple Plan (1998,  R)
195
The Last Waltz (1978,  R)
196
The Others (2001,  PG-13)
197
The Interpreter (2005,  PG-13)
198
Dogville (2003,  R)
199
Dead Calm (1989,  R)
200
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
201
The Human Stain (2003,  R)
202
Malice (1993,  R)
203
Gothika (2003,  R)
204
The Two Jakes (1990,  R)
205
Hideous Kinky (1998,  R)
206
Gone With the Wind (1939,  G)
207
Indochine (1992,  PG-13)
208
Une femme française, (A French Woman) (1995,  PG)
209
East-West (2000,  PG-13)
210
Farinelli (1995,  R)
211
Breaking the Waves (1996,  R)
212
La Repentie (The Repentant) (2002,  Unrated)
213
Bon Voyage (2004,  PG-13)
214
L'Été meurtrier (One Deadly Summer) (1983,  R)
215
Mortelle Randonnee (Deadly Circuit) (Deadly Run) (1983,  Unrated)
216
La Gifle (1974,  Unrated)
217
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
218
Assassination Tango (2003,  R)
219
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
220
Ray (2004,  PG-13)
221
Backdraft (1991,  R)
222
Sleepers (1996,  R)
223
Cape Fear (1991,  R)
224
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
225
JFK (1991,  R)
226
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
227
Alien (1979,  R)
228
Aliens (1986,  R)
229
Alien 3 (1992,  R)
230
Alien Resurrection (1997,  R)
231
Mad Max (1979,  R)
232
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
233
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
234
Die Hard (1988,  R)
235
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
236
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
237
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
238
American History X (1998,  R)
239
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
240
Dead Poets Society (1989,  PG)
241
No Way Out (1987,  R)
242
Presumed Innocent (1990,  R)
243
Willow (1988,  PG)
244
Frantic (1988,  R)
245
Tombstone (1993,  R)
246
The Saint (1997,  PG-13)
247
The Missing (2003,  R)
248
At First Sight (1999,  PG-13)
249
Thunderheart (1992,  R)
250
Rain Man (1988,  R)
251
The Devil's Own (1997,  R)
252
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
253
Signs (2002,  PG-13)
254
The Village (2004,  PG-13)
255
Tootsie (1982,  PG)
256
Superman (1978,  PG)
257
White Fang (1991,  PG)
258
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
259
Hatari! (1962,  Unrated)
260
Mogambo (1953,  Unrated)
261
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
262
Love Story (1970,  PG)
263
The Vikings (1958,  Unrated)
264
Trapeze (1956,  Unrated)
265
Jean De Florette (1986,  PG)
266
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
267
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
268
The Doors (1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments