My Favorite Movies


  fb1619755651's Rating My Rating
1
The Breakfast Club (1985,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Sin City (2005,  R)
5
The Godfather (1972,  R)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
10
Mississippi Masala (1992,  R)
11
I'm Gonna Git You Sucka! (1988,  R)
12
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
13
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
14
Halloween (1978,  R)
15
Scream (1996,  R)
16
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
17
The Amityville Horror (1979,  R)
18
Amityville II: The Possession (1982,  R)
19
The Hitcher (2007,  R)
20
The Hitcher (1986,  R)
21
Dawn of the Dead (2004,  R)
22
Dawn of the Dead (1979,  R)
23
The Return of the Living Dead (1985,  R)
24
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
25
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
26
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
27
Hard Candy (2006,  R)
28
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
29
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
30
The Fatal Flying Guillotine (1975,  Unrated)
31
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
32
House of Wax (1953,  PG)
33
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
34
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
35
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
36
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
37
Tales of Terror (1962,  Unrated)
38
The Bat (1959,  Unrated)
39
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
40
Diary of a Madman (1963,  R)
41
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
42
On the Waterfront (1954,  Unrated)
43
Roman Holiday (1953,  Unrated)
44
Funny Face (1957,  Unrated)
45
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
46
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
47
28 Days Later (2003,  R)
48
Shaun of the Dead (2004,  R)
49
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
50
Snake in the Eagle's Shadow 2 (1978,  Unrated)
51
Shaolin Traitorous (1978,  Unrated)
52
The Shaolin Invincibles (1986,  Unrated)
53
The 8 Masters (2008,  Unrated)
54
Killer of Snake, Fox of Shaolin (1978,  Unrated)
55
Tai ji yuan gong (Born Invincible) (1978,  Unrated)
56
Filthy Guy (1981,  Unrated)
57
Blazing Temple (1976,  Unrated)
58
36th Chamber of Shaolin (Shao Lin san shi liu fang) (1979,  Unrated)
59
The Shaolin Drunken Monk (1983,  Unrated)
60
Fists and Guts (1979,  Unrated)
61
Winners and Sinners (1981,  PG-13)
62
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
63
Jackie Chan: The Kung Fu Years (2004,  Unrated)
64
Rush Hour (1998,  PG-13)
65
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
66
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
67
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
68
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
69
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
70
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
71
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
72
San shi liu mi xing quan (The 36 Crazy Fists) (Blood Pact) (Master and the Boxer) (1977,  R)
73
Bo chi oi nei (Love Connected) (2009,  Unrated)
74
The Mystery of Chess Boxing (Ninja Checkmate) (1979,  Unrated)
75
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
76
Sixteen Candles (1984,  PG)
77
The Goonies (1985,  PG)
78
Say Anything... (1989,  PG-13)
79
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
80
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
81
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
82
Suburbia (1983,  R)
83
Romper Stomper (1992,  R)
84
Luna Park (1992,  Unrated)
85
The Believer (2002,  R)
86
Fiddler on the Roof (1971,  G)
87
The Brotherhood of Satan (1971,  PG)
88
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
89
Film Crew: Wild Women of Wongo (2007,  Unrated)
90
Film Crew: Hollywood After Dark (2007,  R)
91
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
92
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
93
Jason's Lyric (1994,  R)
94
Vantage Point (2008,  PG-13)
95
Gran Torino (2009,  R)
96
Slumdog Millionaire (2008,  R)
97
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
98
The Hangover (2009,  R)
99
Superbad (2007,  R)
100
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
101
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
102
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
103
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
104
Office Space (1999,  R)
105
Swingers (1996,  R)
106
Gremlins (1984,  PG)
107
Behind Enemy Lines (1998,  R)
108
Defiance (2009,  R)
109
Full Metal Jacket (1987,  R)
110
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
111
The Terminator (1984,  R)
112
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
113
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
114
Alien (1979,  R)
115
Aliens (1986,  R)
116
Poltergeist (1982,  PG)
117
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
118
Poltergeist III (1988,  PG-13)
119
Prom Night (1980,  R)
120
Fanboys (2008,  PG-13)
121
Silver Bullet (1985,  R)
122
The Dead Zone (1983,  R)
123
The Green Mile (1999,  R)
124
The Mist (2007,  R)
125
Unbreakable (2000,  PG-13)
126
The Fifth Element (1997,  PG-13)
127
Stargate (1994,  PG-13)
128
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
129
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
130
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
131
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
132
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
133
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
134
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
135
Star Trek Generations (1994,  PG)
136
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
137
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
138
Trekkies (1997,  PG)
139
Beyond the Door II (Schock) (Suspense) (1977,  R)
140
Chi sei? (Beyond the Door) (The Devil Within Her) (Who Are You?) (Beyond Obsession) (1975,  R)
141
When a Stranger Calls (1979,  R)
142
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
143
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
144
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
145
National Lampoon's Senior Trip (1995,  R)
146
Night of the Comet (1984,  PG-13)
147
Vacancy (2007,  R)
148
Soylent Green (1973,  PG)
149
The Blob (1958,  Unrated)
150
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
151
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
152
Fright (1972,  Unrated)
153
Boomerang (1992,  R)
154
Booty Call (1997,  R)
155
Team America - World Police (2004,  R)
156
BASEketball (1998,  R)
157
Blacula (1972,  PG)
158
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
159
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
160
Dracula (1979,  R)
161
Death to Smoochy (2002,  R)
162
Crash (2004,  R)
163
Hustle & Flow (2005,  R)
164
The Color Purple (1985,  PG-13)
165
Futureworld (1976,  PG)
166
Westworld (1973,  PG)
167
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
168
Scream, Blacula, Scream! (1973,  PG)
169
Drive-In Massacre (1976,  R)
170
Constantine (2005,  R)
171
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
172
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
173
The NeverEnding Story (1984,  PG)
174
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
175
The Thin Red Line (1999,  R)
176
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
177
The Eyes of Tammy Faye (2000,  PG-13)
178
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
179
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
180
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
181
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
182
The Killing Fields (1984,  R)
183
Killers from Space (1954,  Unrated)
184
Robot Monster (1953,  Unrated)
185
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
186
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
187
Copycat (1995,  R)
188
The Usual Suspects (1995,  R)
189
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
190
Ghost (1990,  R)
191
Waiting (2005,  R)
192
Best in Show (2000,  PG-13)
193
Waiting to Exhale (1995,  R)
194
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
195
Galaxy Quest (1999,  PG)
196
Love Actually (2003,  R)
197
I, Robot (2004,  PG-13)
198
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
199
Shag (1989,  PG)
200
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
201
I Am Legend (2007,  PG-13)
202
Men in Black (1997,  PG-13)
203
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
204
The Muppet Movie (1979,  G)
205
Muppets From Space (1999,  G)
206
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
207
Empire Records (1995,  PG-13)
208
Schindler's List (1993,  R)
209
Magnolia (1999,  R)
210
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
211
Blue Velvet (1986,  R)
212
The Elephant Man (1980,  PG)
213
Dune (1984,  PG-13)
214
Wild At Heart (1990,  R)
215
Eraserhead (1977,  Unrated)
216
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
217
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
218
Boys on the Side (1995,  R)
219
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler (1999,  Unrated)
220
Anger Management (2003,  PG-13)
221
Punch-Drunk Love (2002,  R)
222
Billy Madison (1995,  PG-13)
223
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
224
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
225
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
226
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
227
Playing by Heart (1998,  R)
228
Boyz n the Hood (1991,  R)
229
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) (1978,  R)
230
Taking Lives (2004,  Unrated)
231
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
232
Half Baked (1998,  R)
233
I'm Rick James (2007,  Unrated)
234
True Romance (1993,  R)
235
Heathers (1988,  R)
236
Pump up the Volume (1990,  R)
237
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
238
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
239
Tales from the Darkside: The Movie (1990,  R)
240
Stand by Me (1986,  R)
241
Explorers (1985,  PG)
242
Training Day (2001,  R)
243
Metropolis (1927,  Unrated)
244
Far and Away (1992,  PG-13)
245
Valkyrie (2008,  PG-13)
246
War of the Worlds (2005,  PG-13)
247
Tropic Thunder (2008,  R)
248
Gothika (2003,  R)
249
SLC Punk (1998,  R)
250
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
251
Reservoir Dogs (1992,  R)
252
Smoke Signals (1998,  PG-13)
253
8 Mile (2002,  R)
254
American Beauty (1999,  R)
255
Signs (2002,  PG-13)
256
Pay It Forward (2000,  PG-13)
257
Grease (1978,  PG)
258
Hitch (2005,  PG-13)
259
Old School (2003,  R)
260
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
261
Poetic Justice (1993,  R)
262
Girl, Interrupted (1999,  R)
263
Street Kings (2008,  R)
264
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
265
Ice Age (2002,  PG)
266
Party Girl (1995,  R)
267
The Amityville Horror (2005,  R)
268
Donnie Darko (2001,  R)
269
Braveheart (1995,  R)
270
Shrek (2001,  PG)
271
Mean Girls (2004,  PG-13)
272
Casino (1995,  R)
273
Monster (2008,  Unrated)
274
Monster's Ball (2001,  R)
275
Godzilla and Other Movie Monsters (1998,  Unrated)
276
Untamed Heart (1993,  PG-13)
277
Forrest Gump (1994,  PG-13)
278
Freeway (1996,  R)
279
Ghost World (2001,  R)
280
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
281
Stir of Echoes (1999,  R)
282
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
283
Juice (1992,  R)
284
Waiting for Guffman (1996,  R)
285
Strange Brew (1983,  R)
286
Wayne's World (1992,  PG-13)
287
Traffic (2000,  R)
288
Blazing Saddles (1974,  R)
289
Spaceballs (1987,  PG)
290
Better Off Dead (1985,  PG)
291
The Producers (1968,  PG)
292
Tupac - Resurrection (2003,  R)
293
The Return (2006,  PG-13)
294
Army of Darkness (1993,  R)
295
Dancer in the Dark (2000,  R)
296
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
297
Children of Men (2006,  R)
298
Children of the Corn (1984,  R)
299
A Boy and His Dog (1975,  R)
300
Eastern Promises (2007,  R)
301
Derailed (2005,  R)
302
Duplicity (2009,  PG-13)
303
Clerks (1994,  R)
304
Mallrats (1995,  R)
305
Home Alone (1990,  PG)
306
A Christmas Story (1983,  PG)
307
Scrooge (1970,  G)
308
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
309
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
310
Dave Chappelle's Block Party (2006,  R)
311
Interview with the Vampire (1994,  R)
312
Valley Girl (1983,  R)
313
Menace II Society (1993,  R)
314
My Bodyguard (1980,  PG)
315
The Blind Side (2009,  PG-13)
316
Zombieland (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments