My Favorite Movies


  fb1620282124's Rating My Rating
1
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
2
The Third Man (1949,  Unrated)
3
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
4
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
5
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
6
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
7
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
8
Taxi Driver (1976,  R)
9
Midnight Cowboy (1969,  R)
10
The Graduate (1967,  PG)
11
The Shining (1980,  R)
12
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
13
The Witches of Eastwick (1987,  R)
14
Chinatown (1974,  R)
15
The Pledge (2001,  R)
16
Hook (1991,  PG)
17
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
18
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
19
Tootsie (1982,  PG)
20
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
21
Papillon (1973,  R)
22
Straw Dogs (1971,  R)
23
Little Big Man (1970,  PG)
24
Private Conversations: On the Set of 'Death of a Salesman' (1985,  Unrated)
25
The Godfather (1972,  R)
26
Scent of a Woman (1992,  R)
27
Serpico (1973,  R)
28
Frankie & Johnny (1991,  R)
29
Brando: The Documentary (2007,  Unrated)
30
The Deer Hunter (1978,  R)
31
Once Upon a Time in America (1984,  R)
32
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
33
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
34
The Prestige (2006,  PG-13)
35
Apocalypse Now (1979,  R)
36
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
37
William Shakespeare's Julius Caesar (1953,  Unrated)
38
Reflections in a Golden Eye (1967,  Unrated)
39
East of Eden (1955,  PG)
40
Giant (1956,  G)
41
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
42
Lawman (1971,  PG)
43
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
44
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
45
Good Will Hunting (1997,  R)
46
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
47
La Strada (The Road) (1954,  PG)
48
Rosemary's Baby (1968,  R)
49
Home Alone (1990,  PG)
50
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
51
Dead Poets Society (1989,  PG)
52
Hamlet (1996,  PG-13)
53
Pretty Woman (1990,  R)
54
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
55
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
56
Night on Earth (1991,  R)
57
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
58
The Birds (1963,  PG-13)
59
The Omen (1976,  R)
60
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
61
Sense and Sensibility (1995,  PG)
62
Romeo & Juliet (1978,  Unrated)
63
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
64
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
65
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
66
American Graffiti (1973,  PG)
67
Working Girl (1988,  R)
68
The Doors (1991,  R)
69
Willow (1988,  PG)
70
Forrest Gump (1994,  PG-13)
71
You've Got Mail (1998,  PG)
72
Philadelphia (1993,  PG-13)
73
The Truman Show (1998,  PG)
74
Man on the Moon (1999,  R)
75
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
76
Stalker (1979,  Unrated)
77
Ivan's Childhood (,  Unrated)
78
Crime and Punishment (1935,  PG)
79
Nostradamus (1993,  R)
80
Hitler: The Last Ten Days (1973,  Unrated)
81
Zeitgeist: Addendum (2008,  Unrated)
82
The Silence of the Lambs (1991,  R)
83
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
84
Tom Sawyer (1973,  G)
85
Kafka (1991,  PG-13)
86
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
87
Niagara (1953,  Unrated)
88
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964,  Unrated)
89
Concorde Affair (1978,  Unrated)
90
The Last King of Scotland (2006,  R)
91
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
92
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
93
Che! (1969,  R)
94
Kiss The Girls (1997,  R)
95
Dead Man Walking (1995,  R)
96
My Darling Clementine (1946,  G)
97
War and Peace (1956,  PG)
98
Jesse James (1939,  Unrated)
99
On Golden Pond (1981,  PG)
100
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
101
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
102
The Spencer Tracy Legacy: A Tribute by Katharine Hepburn (1987,  Unrated)
103
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
104
Pride and Prejudice (2005,  PG)
105
Klute (1971,  R)
106
The Great Escape (1963,  Unrated)
107
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
108
The Towering Inferno (1974,  PG)
109
The Getaway (1972,  PG)
110
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
111
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
112
The Great Gatsby (1974,  PG)
113
The Way We Were (1973,  PG)
114
Ben-Hur (1959,  G)
115
The Three Musketeers (1973,  PG)
116
Dirty Harry (1971,  R)
117
Gone With the Wind (1939,  G)
118
Being John Malkovich (1999,  R)
119
The Great Buck Howard (2009,  PG)
120
Burn After Reading (2008,  R)
121
The English Patient (1996,  R)
122
Kika (1994,  Unrated)
123
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
124
Oliver Twist (1951,  Unrated)
125
A Passage to India (1984,  PG)
126
Chariots of Fire (1981,  PG)
127
Mermaids (1990,  PG-13)
128
Equilibrium (2002,  R)
129
Alice in Wonderland (1951,  G)
130
The Wizard of Oz (1939,  G)
131
Labyrinth (1986,  PG)
132
Mary Poppins (1964,  G)
133
Victor Victoria (1982,  PG)
134
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1957,  Unrated)
135
Broadway (2004,  Unrated)
136
Cinderella (1957,  Unrated)
137
The Sound of Music (1965,  G)
138
Gulliver's Travels (1996,  PG)
139
Anastasia: The Mystery of Anna (1986,  Unrated)
140
Genghis Khan (1965,  Unrated)
141
Ashanti (1979,  R)
142
Umm Kulthum: A Voice Like Egypt (1996,  Unrated)
143
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
144
Angel (1937,  Unrated)
145
Cabaret (1972,  PG)
146
Schindler's List (1993,  R)
147
The Color Purple (1985,  PG-13)
148
The Fog (1979,  R)
149
Stephen King's It (1990,  Unrated)
150
Pet Sematary (1989,  R)
151
Gladiator (2000,  R)
152
A Farewell to Arms (1932,  Unrated)
153
For Whom the Bell Tolls (1943,  Unrated)
154
The Hanging Tree (1959,  Unrated)
155
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
156
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
157
Charade (1963,  G)
158
Suspicion (1941,  Unrated)
159
Big Brown Eyes (1936,  Unrated)
160
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
161
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
162
All About Eve (1950,  Unrated)
163
River of No Return (1954,  Unrated)
164
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
165
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
166
Monkey Business (1952,  Unrated)
167
Bus Stop (1956,  Unrated)
168
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
169
There's No Business Like Show Business (1954,  Unrated)
170
Casablanca (1943,  PG)
171
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
172
Sabrina (1954,  Unrated)
173
The African Queen (1951,  Unrated)
174
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
175
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
176
We're No Angels (1955,  Unrated)
177
Sahara (1943,  Unrated)
178
Stardust (2007,  PG-13)
179
Sleepers (1996,  R)
180
Marvin's Room (1996,  PG-13)
181
Dick Tracy (1990,  PG)
182
Dog Day Afternoon (1975,  R)
183
L.A. Confidential (1997,  R)
184
K-PAX (2001,  PG-13)
185
Henry & June (1990,  NC-17)
186
The Life of David Gale (2003,  R)
187
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
188
Dead Man (1995,  R)
189
Blade Runner (1982,  R)
190
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
191
Pulp Fiction (1994,  R)
192
Red Dragon (2002,  R)
193
Thelma & Louise (1991,  R)
194
Point of No Return (The Assassin) (1993,  R)
195
No Country for Old Men (2007,  R)
196
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
197
Goya's Ghosts (2007,  R)
198
Transformers (2007,  PG-13)
199
Runaway Train (1985,  R)
200
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
201
Shakespeare in Love (1998,  R)
202
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
203
The Secret Garden (1987,  PG)
204
Gosford Park (2001,  R)
205
Richard III (1995,  R)
206
Ninotchka (1939,  R)
207
Anna Karenina (1935,  Unrated)
208
Mata Hari (1932,  Unrated)
209
Donnie Darko (2001,  R)
210
The Pianist (2002,  R)
211
The Pianist (1992,  Unrated)
212
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
213
The Green Mile (1999,  R)
214
Sword of the Valiant - The Legend of Sir Gawain and the Green Knight (1984,  PG)
215
Groundhog Day (1993,  PG)
216
My Fair Lady (1964,  G)
217
Belle de Jour (1968,  R)
218
The Big Lebowski (1998,  R)
219
Fargo (1996,  R)
220
Miller's Crossing (1990,  R)
221
Sphere (1998,  PG-13)
222
Green Card (1990,  PG-13)
223
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
224
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
225
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
226
Batman Returns (1992,  PG-13)
227
Man of a Thousand Faces (1957,  Unrated)
228
The Public Enemy (1931,  Unrated)
229
Love Me Or Leave Me (1955,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments