Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1627777589's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
2
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
3
The Sound of Music (1965,  G)
4
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
5
Mary Poppins (1964,  G)
6
Blazing Saddles (1974,  R)
7
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
8
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
13
Fargo (1996,  R)
14
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
15
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
17
Strictly Ballroom (1992,  PG)
18
Benny & Joon (1993,  PG)
19
Empire of the Sun (1987,  PG)
20
Serenity (2005,  PG-13)
21
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
22
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
23
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
Little Miss Sunshine (2006,  R)
26
Fido (2007,  R)
27
The Princess Bride (1987,  PG)
28
Victor Victoria (1982,  PG)
29
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
30
The Earthling (1980,  PG)
31
Airplane! (1980,  PG)
32
It Happened One Night (1934,  Unrated)
33
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
34
Dead Poets Society (1989,  PG)
35
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964,  Unrated)
36
Thelma & Louise (1991,  R)
37
Saving Grace (2000,  R)
38
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
39
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
40
No Country for Old Men (2007,  R)
41
The Emperor's New Groove (2000,  G)
42
Full Metal Jacket (1987,  R)
43
My Cousin Vinny (1992,  R)
44
The Dark Knight (2008,  PG-13)
45
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
46
The Shining (1980,  R)
47
Men in Black (1997,  PG-13)
48
The World According to Garp (1982,  R)
49
The African Queen (1951,  Unrated)
50
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
51
The Big Lebowski (1998,  R)
52
Shrek (2001,  PG)
53
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
54
Hook (1991,  PG)
55
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
56
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
57
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
58
Sexy Beast (2000,  R)
59
Children of Men (2006,  R)
60
Return to Oz (1985,  PG)
61
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
62
Burn After Reading (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments