Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1630595998's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
A Walk to Remember (2002,  PG)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Finding Nemo (2003,  G)
8
Pretty Woman (1990,  R)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
Old School (2003,  R)
12
Grease (1978,  PG)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
Mean Girls (2004,  PG-13)
15
Gladiator (2000,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Godfather (1972,  R)
20
Sin City (2005,  R)
21
Shrek (2001,  PG)
22
The Departed (2006,  R)
23
V for Vendetta (2006,  R)
24
The Notebook (2004,  PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
26
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
27
The Matrix (1999,  R)
28
The Shawshank Redemption (1994,  R)
29
Transformers (2007,  PG-13)
30
Wedding Crashers (2005,  R)
31
High School Musical 4: East Meets West (2008,  Unrated)
32
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
33
High School Musical (2006,  Unrated)
34
High School Musical: El Desafio (2008,  Unrated)
35
High School Musical: The Concert (2007,  Unrated)
36
High School Musical 2 (2007,  G)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
38
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
40
The Man Who Cried (2000,  R)
41
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
43
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
44
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
45
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
46
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
47
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
48
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
49
Twilight in the Sierras (1950,  Unrated)
50
Collégiennes (The Twilight Girls) (1957,  Unrated)
51
The Twilight Saga: Eclipse (2010,  Unrated)
52
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
53
Twilight on the Rio Grande (1947,  Unrated)
54
Dancing in Twilight (2005,  Unrated)
55
Twilight's Last Gleaming (1977,  R)
56
Twilight (2008,  PG-13)
57
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
58
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
59
Twilight (2008,  PG)
60
Tokyo Twilight (1957,  Unrated)
61
New Moon (1940,  Unrated)
62
Pink Panther 2 (2009,  PG)
63
Pink Panther: A Pink Christmas (2008,  G)
64
Son of the Pink Panther (1993,  PG)
65
The Pink Panther (1963,  Unrated)
66
She's the Man (2006,  PG-13)
67
He's a Woman, She's a Man (Gam chi yuk sip) (1994,  Unrated)
68
Mr. Mike's Mondo Video (1979,  Unrated)
69
Pink Angels (1971,  R)
70
Killer Looks (1994,  R)
71
Woodrow Wilson (2002,  Unrated)
72
Open House (2003,  Unrated)
73
The Great Heep (1986,  PG)
74
Care Bears: Sharing in the Sunshine (1985,  Unrated)
75
Shark City (2009,  Unrated)
76
Robocop 2 (1990,  R)
77
Our Dancing Daughters (1928,  Unrated)
78
Illuminating Angels & Demons (2005,  Unrated)
79
Why Dance? (2005,  Unrated)
80
Da Vinci Code Decoded (2004,  Unrated)
81
Danika (2006,  R)
82
James Brown: Mr. Dynamite (2007,  Unrated)
83
Father & Son: Dangerous Relations (On the Streets of L.A.) (1993,  Unrated)
84
Scab (2005,  Unrated)
85
Welcome To Planet Earth (1996,  R)
86
Perfect Game (2000,  PG)
87
Alien Avengers (Roger Corman Presents 'Alien Avengers') (Welcome to Planet Earth) (1996,  R)
88
Care Bears: Friends Forever (2008,  Unrated)
89
Cyclops (2008,  Unrated)
90
Frankenhood (2009,  R)
91
TV Junkie (2006,  Unrated)
92
Breaking the Da Vinci Code (2005,  Unrated)
93
Danny Roane: 1st Time Director (,  Unrated)
94
Dancing to New Orleans (2003,  Unrated)
95
Mr. Moto in Danger Island (1938,  Unrated)
96
Extremely Dangerous (1999,  Unrated)
97
The Blues Brothers (1980,  R)
98
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
99
Clueless (1995,  PG-13)
100
Recess: School's Out (2001,  G)
101
Mystery Team (2009,  R)
102
Mutant Aliens (2001,  R)
103
History of Rock 'N' Roll (2004,  Unrated)
104
Private Lessons (1981,  R)
105
Straightheads (Closure) (2007,  R)
106
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
107
Plump Fiction (1996,  R)
108
Step Into Liquid (2003,  PG)
109
Cthulhu (2008,  R)
110
Care Bears: Forever Friends (2004,  Unrated)
111
Doctor Detroit (1983,  R)
112
Ghost Lake (2005,  R)
113
Ghost Stories Unmasking the Dead (2008,  Unrated)
114
100 Rifles (1969,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments