My Favorite Movies
| fb1634743510's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Johnny English (2003, PG) |
|
| 2 |
National Velvet (1944, G) |
|
| 3 |
The Story of Seabiscuit (1949, Unrated) |
|
| 4 |
The Tigger Movie (2000, G) |
|
| 5 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 6 |
Send Me No Flowers (1964, Unrated) |
|
| 7 |
The Robe (1953, Unrated) |
|
| 8 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 9 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 10 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 11 |
Son of Paleface (1952, Unrated) |
|
| 12 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 13 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 14 |
Blade (1998, R) |
|
| 15 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 16 |
The Green Berets (1968, G) |
|
| 17 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 18 |
The Tuxedo (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 20 |
The Incredible Mr. Limpet (1964, G) |
|
| 21 |
Father Goose (1964, Unrated) |
|
| 22 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 23 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 24 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 25 |
Stripes (1981, R) |
|
| 26 |
Facing the Giants (2006, PG) |
|
| 27 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 28 |
Silverado (1985, PG-13) |
|
| 29 |
Flying Tigers (1942, Unrated) |
|
| 30 |
Milk Money (1994, PG-13) |
|
| 31 |
Battlefield Earth (2000, PG-13) |
|
| 32 |
In Search of the Castaways (1962, G) |
|
| 33 |
Tremors 2: Aftershocks (1996, PG-13) |
|
| 34 |
Donovan's Reef (1963, Unrated) |
|
| 35 |
Island In The Sky (1953, Unrated) |
|
| 36 |
True Grit (1969, G) |
|
| 37 |
Rio Lobo (1971, G) |
|
| 38 |
Big Jake (1971, PG-13) |
|
| 39 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
| 40 |
The High and the Mighty (1954, Unrated) |
|
| 41 |
Delta Farce (2007, PG-13) |
|
| 42 |
El Dorado (1967, Unrated) |
|
| 43 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 44 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 45 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 46 |
North to Alaska (1960, Unrated) |
|
| 47 |
The Horse Soldiers (1959, Unrated) |
|
| 48 |
Open Range (2003, R) |
|
| 49 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 50 |
Lilies of the Field (1963, Unrated) |
|
| 51 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 52 |
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002, PG) |
|
| 53 |
Six Days (2007, Unrated) |
|
| 54 |
Yellow Submarine (1968, G) |
|
| 55 |
The Fighting Kentuckian (1949, Unrated) |
|
| 56 |
The Vikings (1958, Unrated) |
|
| 57 |
Boat Trip (2003, R) |
|
| 58 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 59 |
Red Heat (1988, R) |
|
| 60 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 61 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 62 |
Casanova's Big Night (1954, Unrated) |
|
| 63 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 64 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 65 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 66 |
Man of La Mancha (1972, PG) |
|
| 67 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 68 |
Titan A.E. (2000, PG) |
|
| 69 |
The Undefeated (1969, G) |
|
| 70 |
Ernest Goes to Africa (1997, PG) |
|
| 71 |
How to Steal a Million (1966, Unrated) |
|
| 72 |
Broken Trail (2006, Unrated) |
|
| 73 |
Operation Petticoat (1959, Unrated) |
|
| 74 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
| 75 |
Two Mules For Sister Sara (1970, PG) |
|
| 76 |
White Christmas (1954, Unrated) |
|
| 77 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 78 |
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road (2006, Unrated) |
|
| 79 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
| 80 |
Our Man Flint (1966, Unrated) |
|
| 81 |
Going My Way (1944, Unrated) |
|
| 82 |
Holiday Inn (1942, Unrated) |
|
| 83 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 84 |
Son of Flubber (1963, G) |
|
| 85 |
Fancy Pants (1950, G) |
|
| 86 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 87 |
Dead Men Don't Wear Plaid (1982, PG) |
|
| 88 |
Paint Your Wagon (1969, PG-13) |
|
| 89 |
Castaway (1987, R) |
|
| 90 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 92 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 93 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 94 |
The Reluctant Astronaut (1967, Unrated) |
|
| 95 |
The Shakiest Gun In The West (1968, Unrated) |
|
| 96 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 97 |
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004, PG) |
|
| 98 |
Beverly Hills Ninja (1997, PG-13) |
|
| 99 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 100 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 101 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002, PG-13) |
|
| 102 |
Merlin's Apprentice (2006, PG) |
|
| 103 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
| 104 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 105 |
King Ralph (1991, PG) |
|
| 106 |
Pale Rider (1985, R) |
|
| 107 |
In Like Flint (1967, Unrated) |
|
| 108 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 109 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 110 |
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin (1997, Unrated) |
|
| 111 |
Pooh's Heffalump Movie (2005, G) |
|
| 112 |
The Wild (2006, G) |
|
| 113 |
Code Name: The Cleaner (2007, PG-13) |
|
| 114 |
My Friend Irma (1949, Unrated) |
|
| 115 |
That's My Boy (1932, Unrated) |
|
| 116 |
Sailor Beware (1952, Unrated) |
|
| 117 |
The Stooge (1953, Unrated) |
|
| 118 |
The Caddy (1953, Unrated) |
|
| 119 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 120 |
Connie And Carla (2004, PG-13) |
|
| 121 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 122 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 123 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 124 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 125 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 126 |
Funny Face (1957, Unrated) |
|
| 127 |
The Naked Jungle (1954, Unrated) |
|
| 128 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 129 |
Bee Movie (2007, PG) |
|
| 130 |
Desk Set (1957, Unrated) |
|
| 131 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
| 132 |
Thoroughly Modern Millie (1967, G) |
|
| 133 |
The Sons of Katie Elder (1965, Unrated) |
|
| 134 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 135 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 136 |
The Great Outdoors (1988, PG) |
|
| 137 |
The Egg and I (1947, Unrated) |
|
| 138 |
Ma and Pa Kettle Go to Town (1950, Unrated) |
|
| 139 |
Ma and Pa Kettle Back on the Farm (1951, Unrated) |
|
| 140 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 141 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 142 |
Meet the Robinsons (2007, G) |
|
| 143 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
| 144 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 145 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 146 |
Bambi II (2006, Unrated) |
|
| 147 |
Curious George (2006, G) |
|
| 148 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 149 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 150 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 151 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 152 |
Because of Winn-Dixie (2005, PG) |
|
| 153 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 154 |
Flushed Away (2006, PG) |
|
| 155 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 156 |
Cars (2006, G) |
|
| 157 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 158 |
Must Love Dogs (2005, PG-13) |
|
| 159 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 160 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 161 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 162 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 163 |
Grumpy Old Men (1993, PG-13) |
|
| 164 |
Grumpier Old Men (1995, PG-13) |
|
| 165 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 166 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 167 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 168 |
The Witch (1966, Unrated) |
|
| 169 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 170 |
A Muppet Family Christmas (1987, Unrated) |
|
| 171 |
And Then There Were None (1945, Unrated) |
|
| 172 |
Barefoot in the Park (1967, G) |
|
| 173 |
Blackbeard's Ghost (1968, G) |
|
| 174 |
Cutthroat Island (1995, PG-13) |
|
| 175 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 176 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 177 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 178 |
Help! (1965, G) |
|
| 179 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 180 |
The Lizzie McGuire Movie (2003, PG) |
|
| 181 |
The Pajama Game (1998, Unrated) |
|
| 182 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 183 |
The Road to El Dorado (2000, PG) |
|
| 184 |
The Private Navy of Sgt. O'Farrell (1968, G) |
|
| 185 |
Hit the Ice (1943, Unrated) |
|
| 186 |
In Society (1944, Unrated) |
|
| 187 |
Here Come the Co-eds (1945, Unrated) |
|
| 188 |
The Naughty Nineties (1945, Unrated) |
|
| 189 |
Little Giant (1946, Unrated) |
|
| 190 |
Buck Privates Come Home (1947, Unrated) |
|
| 191 |
The Wistful Widow of Wagon Gap (1947, Unrated) |
|
| 192 |
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948, Unrated) |
|
| 193 |
Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950, Unrated) |
|
| 194 |
Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951, Unrated) |
|
| 195 |
Lost in Alaska (1952, Unrated) |
|
| 196 |
Abbott and Costello Go to Mars (1953, Unrated) |
|
| 197 |
My Favorite Brunette (1947, Unrated) |
|
| 198 |
Nothing But Trouble (1991, PG-13) |
|
| 199 |
Road to Singapore (1940, Unrated) |
|
| 200 |
Road to Zanzibar (1941, Unrated) |
|
| 201 |
Road to Utopia (1945, Unrated) |
|
| 202 |
Road to Bali (1953, Unrated) |
|
| 203 |
Road to Rio (1947, Unrated) |
|
| 204 |
Scooby-Doo (2002, PG) |
|
| 205 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 206 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 207 |
Stuart Little (1999, PG) |
|
| 208 |
Stuart Little 2 (2002, PG) |
|
| 209 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 210 |
Wake of the Red Witch (1949, Unrated) |
|
| 211 |
Détective (2007, Unrated) |
|
| 212 |
Nancy Drew and the Hidden Staircase (1939, Unrated) |
|
| 213 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 214 |
This Is the Army (1943, G) |
|
| 215 |
So Dear to My Heart (1948, Unrated) |
|
| 216 |
Home on the Range (2004, PG) |
|
| 217 |
Dumbo (1941, G) |
|
| 218 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 219 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 220 |
Thumbelina (1994, G) |
|
| 221 |
Bedknobs and Broomsticks (1971, G) |
|
| 222 |
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964, Unrated) |
|
| 223 |
Frosty the Snowman (1969, G) |
|
| 224 |
Santa Claus Is Comin' to Town (1970, Unrated) |
|
| 225 |
The Little Drummer Boy (1968, Unrated) |
|
| 226 |
Frosty Returns (1992, Unrated) |
|
| 227 |
The Hunchback of Notre Dame II (2001, G) |
|
| 228 |
Return to Never Land (2002, G) |
|
| 229 |
The Aristocats (1970, G) |
|
| 230 |
Mulan II (2005, G) |
|
| 231 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 232 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 233 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 234 |
An Extremely Goofy Movie (2000, G) |
|
| 235 |
Barbie in The Nutcracker (2001, Unrated) |
|
| 236 |
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf (1991, Unrated) |
|
| 237 |
Dinosaur (2000, PG) |
|
| 238 |
Cinderella II: Dreams Come True (2002, G) |
|
| 239 |
Chicken Run (2000, G) |
|
| 240 |
Barbie as Rapunzel (2002, Unrated) |
|
| 241 |
The Man Who Knew Too Little (1997, PG) |
|
| 242 |
Chicken Little (2005, G) |
|
| 243 |
Hoodwinked (2005, PG) |
|
| 244 |
Scooby-Doo and the Ghoul School (2000, Unrated) |
|
| 245 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 246 |
Tinker Bell (2008, G) |
|
| 247 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 248 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 249 |
Jack Frost (1998, PG) |
|
| 250 |
The Muppet Christmas Carol (1992, G) |
|
| 251 |
Old Yeller (1957, G) |
|
| 252 |
Savage Sam (1963, Unrated) |
|
| 253 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008, PG-13) |










































































































































































































































