Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1637778649's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
4
Gladiator (2000,  R)
5
Carlito's Way (1993,  R)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
Scarface (1983,  R)
8
The Matrix (1999,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
11
Fight Club (1999,  R)
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
The Godfather, Part III (1990,  R)
14
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
15
The Devil's Advocate (1997,  R)
16
Heat (1995,  R)
17
Donnie Brasco (1997,  R)
18
Scent of a Woman (1992,  R)
19
Magnum Force (1973,  R)
20
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
21
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
22
Pale Rider (1985,  R)
23
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
24
Dirty Harry (1971,  R)
25
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
27
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
28
Face/Off (1997,  R)
29
Basic (2003,  R)
30
Phenomenon (1996,  PG)
31
Lord of War (2005,  R)
32
The Family Man (2000,  PG-13)
33
8MM (1999,  R)
34
Kiss of Death (1995,  R)
35
A Perfect Murder (1998,  R)
36
Basic Instinct (1992,  R)
37
The Game (1997,  R)
38
The American President (1995,  PG-13)
39
Greedy (1994,  PG-13)
40
Maverick (1994,  PG)
41
Mad Max (1979,  R)
42
Minority Report (2002,  PG-13)
43
The Last Samurai (2003,  R)
44
Mission Impossible (1996,  PG-13)
45
Collateral (2004,  R)
46
Top Gun (1986,  PG)
47
Jerry Maguire (1996,  R)
48
Rain Man (1988,  R)
49
Vanilla Sky (2001,  R)
50
Cocktail (1988,  R)
51
The Firm (1993,  R)
52
The Color of Money (1986,  R)
53
Hitch (2005,  PG-13)
54
I Am Legend (2007,  PG-13)
55
I, Robot (2004,  PG-13)
56
Men in Black (1997,  PG-13)
57
Independence Day (1996,  PG-13)
58
Wild Wild West (1999,  PG-13)
59
Enemy of the State (1998,  R)
60
Ali (2001,  R)
61
Le Professionnel (1981,  Unrated)
62
Le Magnifique (1973,  Unrated)
63
Les Misérables (1995,  R)
64
Itinéraire d'un enfant gâté (1988,  Unrated)
65
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
66
Cent mille dollars au soleil (Greed in the Sun) (1964,  Unrated)
67
Hold-Up (1985,  Unrated)
68
Peur sur la Ville (Fear Over the City) (The Night Caller) (1975,  Unrated)
69
Le Corps de mon ennemi (Body of My Enemy) (1976,  PG)
70
L'Inconnu dans la maison (Stranger in the House) (1992,  Unrated)
71
Léon (The Professional) (1994,  R)
72
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
73
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
74
Subway (1985,  R)
75
Casino (1995,  R)
76
Taxi Driver (1976,  R)
77
Backdraft (1991,  R)
78
Jackie Brown (1997,  R)
79
Brazil (1985,  R)
80
Men of Honor (2000,  R)
81
Cape Fear (1991,  R)
82
American Gangster (2007,  R)
83
Man on Fire (2004,  R)
84
Deja Vu (2006,  PG-13)
85
Out of Time (2003,  PG-13)
86
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
87
Game of Death (1978,  R)
88
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments