fb1639453532's Rating
My Rating
1
top movie with an interesting camera work and Art Design and very good actors. Also very interesting in their Making of. Very sad that 2 hours of that movie will be always lost. - thanks Liz for signing my DVD Cover -
2
Together with Gone with the wind, Cleopatra and Spartacus is Ben-Hur the best movie in the world. A mammoth production with a great camera work.
What I can say more: it's history!!!
3
another great epic produced by Kirk Douglas and with a great Tony Curtis and Laurence Olivier scene / dialog.
4
a very underrated movie with two big female stars Olivia De Havilland and Bette Davis and Bruce Dern in his first screen appearance.!!!!!
5
6
together with Gone with the wind a wonderful movie in glorious technicolor. Somewhere over the rainbow.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Rope
(1948, PG)
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
Top Hat
(1935, Unrated)
50
51
52
53
54
55
56
Roberta
(1935, Unrated)
57
58
59
Gigi
(1958, G)
60
61
62
63
64
65
Ivanhoe
(1952, Unrated)
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
the absolutly the best movie in the world!!!!!!!!!
77
78
79
PT 109
(1963, Unrated)
80
cooler film with a cool actor: Ty Hardin
81
82
83
84
85
86
Anzio
(1968, PG)
87
88
89
90
91
92
93
94
Rebecca
(1940, Unrated)
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
I was very surprised about the movie. good actors. But missed Paul McGillion (from Stargate Atlantis) scenes.
105
Hulk
(2003, PG-13)
106
Troy
(2004, R)
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
Parrish
(1961, Unrated)
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
X-Men
(2000, PG-13)
144
145
well, it's not bad but the movie is definitive overrated through Heath Ledgers early death. And I prefer George Clooney as Batman :-D
146
a very cool movie with the queen of the Tap: Eleanor Powell. An early movie with a hidden lesbian scene.
The dance / tap scenes are glorious!!!!
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
great disaster movie by Irwin Allen.