My Favorite Movies


  fb1642940671's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
2
Jurassic Park (1993,  PG-13)
3
Munich (2005,  R)
4
Schindler's List (1993,  R)
5
The Color Purple (1985,  PG-13)
6
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
7
Saving Private Ryan (1998,  R)
8
JFK (1991,  R)
9
Born on the Fourth of July (1989,  R)
10
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
11
Les Aventures de Rabbi Jacob (The Adventures of Rabbi Jacob) (The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob) (1973,  G)
12
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
13
La folie des grandeurs (Delirios de grandeza) (Delusions of Grandeur) (1971,  PG)
14
Peur sur la Ville (Fear Over the City) (The Night Caller) (1975,  Unrated)
15
Le Magnifique (1973,  Unrated)
16
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
17
Itinéraire d'un enfant gâté (1988,  Unrated)
18
Cartouche (Swords of Blood) (1964,  Unrated)
19
Jerry Maguire (1996,  R)
20
A Few Good Men (1992,  R)
21
The Firm (1993,  R)
22
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
23
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
24
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)
25
Braveheart (1995,  R)
26
Lethal Weapon (1987,  R)
27
Love Actually (2003,  R)
28
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
29
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
30
Die Hard (1988,  R)
31
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
32
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
33
Out of Africa (1985,  PG)
34
Holocaust Series (1978,  Unrated)
35
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
36
The Frighteners (1996,  R)
37
Back to the Future (1985,  PG)
38
The Goonies (1985,  PG)
39
Ne le Dis à Personne (Tell No One) (2006,  Unrated)
40
Un éléphant ça trompe énormément (Pardon Mon Affaire) (An Elephant Can Be Extremely Deceptive) (1976,  PG)
41
Marius (1931,  Unrated)
42
Le Petit Monde de Don Camillo (The Little World of Don Camillo) (1952,  Unrated)
43
American History X (1998,  R)
44
Primal Fear (1996,  R)
45
The Bone Collector (1999,  R)
46
The Terminator (1984,  R)
47
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
48
Tropic Thunder (2008,  R)
49
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
50
Zoolander (2001,  PG-13)
51
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
52
The Mask (1994,  PG-13)
53
The Truman Show (1998,  PG)
54
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
55
Deux Hommes dans la Ville (Two Against the Law) (Two Men in Town) (1973,  Unrated)
56
La Cage Aux Folles (1979,  R)
57
Le Bonheur est Dans le Pré (Happiness Is in the Field) (1997,  Unrated)
58
Les Enfants du marais (The Children of the Marshland) (1999,  Unrated)
59
Deux heures moins le quart avant Jésus-Christ (Quarter to Two Before Jesus Christ) (1982,  Unrated)
60
There's Something About Mary (1998,  R)
61
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
62
The Untouchables (1987,  R)
63
Forrest Gump (1994,  PG-13)
64
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
65
Big (1988,  PG)
66
Gladiator (2000,  R)
67
Seven (Se7en) (1995,  R)
68
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
69
Inglourious Basterds (2009,  R)
70
Shrek 2 (2004,  PG)
71
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
72
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
73
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
74
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
75
Une époque formidable... (Wonderful Times) (1991,  Unrated)
76
Monsieur Batignole (2002,  Unrated)
77
Papy fait de la résistance (1983,  Unrated)
78
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
79
French Twist (Gazon maudit) (1995,  R)
80
Les Bronzés (French Fried Vacation) (1978,  Unrated)
81
Les Bronzés font du Ski (1979,  Unrated)
82
Mes meilleurs copains (1989,  Unrated)
83
Le Vieux fusil (The Old Gun) (Vengeance One by One) (1975,  R)
84
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
85
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
86
The Longest Day (1962,  G)
87
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
88
Batman (1989,  PG-13)
89
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
90
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
91
In the Name of the Father (1993,  R)
92
My Left Foot (1989,  R)
93
Hot Fuzz (2007,  R)
94
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
95
Brassed Off (1997,  R)
96
The Great Dictator (1940,  G)
97
The Aristocats (1970,  G)
98
Disney's Aladdin (1992,  G)
99
Beauty and the Beast (1991,  G)
100
The Towering Inferno (1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments