My Favorite Movies


  fb1644199570's Rating My Rating
1
The Abyss (1989,  PG-13)
2
Aeon Flux (2005,  PG-13)
3
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
4
Analyze This (1999,  R)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
A Scanner Darkly (2006,  R)
A Scanner Darkly
another good story by Philip K Dick ,made from book to film ,i hope they'll make more screen adaptations of his work .
7
Blade (1998,  R)
8
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
what saves the movie a little bit, apart from the cool fight scenes is the fact that Ryan Reynolds has the best and funniest one liners in the whole movie !
9
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
An absolute Masterpiece in film history,visually amazing ,you can believe its a real city ,a good cast, great story, very good perfomance from all the actors,i'm sorry that Philip K Dick never had the chance to see his work on the silver screen,thanks phil & scott !
10
Braveheart (1995,  R)
11
Code 46 (2004,  R)
12
Eagle Eye (2008,  PG-13)
13
Finding Nemo (2003,  G)
14
Forrest Gump (1994,  PG-13)
15
Gattaca (1997,  PG-13)
16
300 (2007,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
21
Gladiator (2000,  R)
22
Sin City (2005,  R)
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
24
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
26
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
27
Resident Evil (2002,  R)
28
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
29
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
30
Jurassic Park (1993,  PG-13)
31
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
32
War of the Worlds (2005,  PG-13)
33
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
34
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
35
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
36
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
37
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
38
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
39
Star Trek Generations (1994,  PG)
40
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
41
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
42
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
43
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Very Good ! looking forward to the fresh & new generation of the longest running series of sci-fi movies,it REALY needed a new rebirth on a old take . GOOD WORK!
44
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Pretty Good!
45
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
amazing !
46
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
absolutly WOW ! !
47
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
48
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
49
Memento (2000,  R)
Memento
Very good film, interesting story set up !
50
Spider-Man (2002,  PG-13)
51
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
52
The Addams Family (1991,  PG-13)
53
Addams Family Values (1993,  PG-13)
54
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
Battlestar Galactica
THE BEST tv mini-series of all time ! ! !
55
The Forgotten (2004,  PG-13)
56
Underworld (2003,  R)
57
Underworld: Evolution (2006,  R)
58
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
59
28 Days Later (2003,  R)
60
28 Weeks Later... (2007,  R)
61
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
62
Me, Myself & Irene (2000,  R)
63
Die Hard (1988,  R)
64
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
65
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
66
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
67
Dark City (1998,  R)
68
Kung Fu Hustle (2005,  R)
69
Kung Fu Panda (2008,  PG)
70
Pitch Black (2000,  R)
71
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
72
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
73
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
74
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
75
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
76
The Golden Compass (2007,  PG-13)
77
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
78
The Hunt for Red October (1990,  PG)
79
Hitch (2005,  PG-13)
80
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
81
King Kong (2005,  PG-13)
82
There's Something About Mary (1998,  R)
83
Unbreakable (2000,  PG-13)
84
Transformers (2007,  PG-13)
85
The Avengers (1998,  PG-13)
86
The Butterfly Effect (2004,  R)
87
Children of Men (2006,  R)
88
The Cave (2005,  PG-13)
89
Constantine (2005,  R)
90
The Core (2003,  PG-13)
91
The Crow (1994,  R)
92
Daredevil (2003,  PG-13)
93
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
94
End of Days (1999,  R)
95
The Fifth Element (1997,  PG-13)
96
The Fountain (2006,  PG-13)
97
Ghost Rider (2007,  PG-13)
98
GoldenEye (1995,  PG-13)
99
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
100
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
101
For Your Eyes Only (1981,  PG)
102
Dr. No (1962,  PG)
103
Octopussy (1983,  PG)
104
Live and Let Die (1973,  PG)
105
Moonraker (1979,  PG)
106
Hancock (2008,  PG-13)
107
Heat (1995,  R)
108
Hulk (2003,  PG-13)
109
Ice Age (2002,  PG)
110
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
111
The Incredibles (2004,  PG)
112
Lost In Translation (2003,  R)
113
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
114
Mission Impossible (1996,  PG-13)
115
Mission To Mars (2000,  PG)
116
Monsters, Inc. (2001,  G)
117
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
118
The Mummy (1999,  PG-13)
119
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
120
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
121
The Ninth Gate (1999,  R)
122
Once Were Warriors (1994,  R)
123
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
124
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
125
Paycheck (2003,  PG-13)
126
Serenity (2005,  PG-13)
127
Shaun of the Dead (2004,  R)
128
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
129
Sleepy Hollow (1999,  R)
130
Snatch (2001,  R)
131
Speed Racer (2008,  PG)
132
Starship Troopers (1997,  R)
133
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
134
Stuck On You (2003,  PG-13)
135
Superman Returns (2006,  PG-13)
136
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
137
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
138
Total Recall (1990,  R)
139
Trading Places (1983,  R)
140
True Romance (1993,  R)
141
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
142
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
143
Ratatouille (2007,  G)
144
Kalifornia (1993,  R)
Kalifornia
entertainingly sick ! cool.
145
TRON (1982,  PG)
TRON
the pioneer movie in the history of visual effects ,the birth of CGI even before it was call so. a stepping stone in movie industry,but corny in today's standard ,a kid can do the same on his computer now,it still brings me back in the good old days. man!...it was good. loll
146
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
147
Demolition Man (1993,  R)
148
The Island (2005,  PG-13)
149
Undercover Brother (2002,  PG-13)
150
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
151
The Animatrix (2003,  Unrated)
152
Vanilla Sky (2001,  R)
153
Silent Hill (2006,  R)
154
The Matrix Revolutions (2003,  R)
155
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
156
Alien Resurrection (1997,  R)
157
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
158
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
159
Fight Club (1999,  R)
160
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
161
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
162
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
163
Delicatessen (1991,  R)
164
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
classic !
165
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
166
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
167
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
it is the begining of the saga,the whole movie is a fashion show : best costumes ,cool vilains ,beautiful spaceships ,fun battle scenes & space battles ,cool lightsaber fights ,kick-ass CGI ,the one thing i don't understand is; they did a Pretty good job for Jar Jar Binks in CGI but...yoda,was STILL a puppet ? I mean come On!! And let's not forget the total comical mishap with Jar Jar ,i don't know what George was aiming for with him ,but like Harrison said to george at the AFI:"you can type this shit,but you say it !"(funny on paper,not on film!)
168
The Dark Knight (2008,  PG-13)
169
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
inovative film making !
170
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
visually breath taking and the music makes it mesmerizing ! simply wow !
171
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
172
Batman Begins (2005,  PG-13)
173
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) (1976,  Unrated)
174
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
175
Metal: A Headbanger's Journey (2005,  R)
Metal: A Headbanger's Journey
Just GREAT ! it gives an inside look into the world of Heavy Metal ! an absolute MUST SEE !!! no bullshit ! i give it 6 Stars !
176
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
visualy stunning ,nice work Spielberg !
177
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
hilarious !
178
U2: Rattle and Hum (1988,  Unrated)
179
Sid & Nancy (1986,  R)
180
The Silence of the Lambs (1991,  R)
181
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
another great chapter in the saga even better than the 1st one. cool from start to finish !
182
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
183
Aliens (1986,  R)
184
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
185
Saw (2004,  R)
186
Awake (2007,  R)
Awake
not a real story but based on fact....scary isn't it !!!!!
187
Alien 3 (1992,  R)
188
Batman Returns (1992,  PG-13)
189
Alien (1979,  R)
190
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Smart & Sick ,great performance from every actors ! a masterpiece !
191
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
192
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
193
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
194
Stomp Out Loud (1997,  Unrated)
195
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
196
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
197
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
198
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
199
The Exorcist (1973,  R)
200
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Very Good ! Looking forward to the 2nd & 3rd movie !
201
Cube (1998,  R)
202
The Terminator (1984,  R)
203
In the Mouth of Madness (1995,  R)
204
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
205
The Madness of King George (1994,  PG-13)
206
Robot Chicken: Star Wars (2007,  Unrated)
207
Legend (1985,  PG)
208
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
209
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
210
The Dark Crystal (1982,  PG)
211
Event Horizon (1997,  R)
212
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
213
Les couloirs du temps: Les visiteurs 2 (1998,  Unrated)
214
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
215
The NeverEnding Story (1984,  PG)
216
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
217
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1996,  G)
218
The Goonies (1985,  PG)
219
The Godfather (1972,  R)
220
The Godfather, Part II (1974,  R)
221
The Godfather, Part III (1990,  R)
222
Platoon (1986,  R)
223
Beverly Hills Cop (1984,  R)
224
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
225
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
226
48 HRS (1982,  R)
227
Coming to America (1988,  R)
228
Harlem Nights (1989,  R)
229
Spaceballs (1987,  PG)
230
The Blues Brothers (1980,  R)
231
Uncle Buck (1989,  PG)
232
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
233
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
234
Big (1988,  PG)
235
Splash (1984,  PG)
236
Brewster's Millions (1985,  PG)
237
Time Bandits (1981,  PG)
238
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
239
Raw (,  Unrated)
240
The Thing (1982,  R)
241
Swamp Thing (1982,  PG)
242
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
243
Waterworld (1995,  PG-13)
244
Innerspace (1987,  PG)
245
Dreamscape (1984,  R)
246
Click (2006,  PG-13)
247
Brainstorm (1983,  PG)
248
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
249
Wayne's World (1992,  PG-13)
250
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
251
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
252
Fright Night (1985,  R)
253
Fright Night Part 2 (1989,  R)
254
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
255
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
256
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
257
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
258
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
259
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
260
An American Werewolf in London (1981,  R)
261
Angels & Demons (2009,  PG-13)
262
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
263
The Green Mile (1999,  R)
264
Cast Away (2000,  PG-13)
265
Apollo 13 (1995,  PG)
266
A League of Their Own (1992,  PG)
267
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
268
Turner and Hooch (1989,  PG)
269
Philadelphia (1993,  PG-13)
270
The Ladykillers (2004,  R)
271
The 'Burbs (1989,  PG)
272
The Money Pit (1986,  PG)
273
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
274
Dragnet (1987,  PG-13)
275
Bachelor Party (1984,  R)
276
Top Gun (1986,  PG)
277
Jerry Maguire (1996,  R)
278
Rain Man (1988,  R)
279
A Few Good Men (1992,  R)
280
Space Station (2002,  Unrated)
281
Days of Thunder (1990,  R)
282
The Firm (1993,  R)
283
Risky Business (1983,  R)
284
Far and Away (1992,  PG-13)
285
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
286
Predator (1987,  R)
287
Twins (1988,  PG)
288
Junior (1994,  PG-13)
289
Eraser (1996,  R)
290
Commando (1985,  R)
291
Conan the Barbarian (1982,  R)
292
The Running Man (1987,  R)
293
Conan the Destroyer (1984,  PG)
294
Red Heat (1988,  R)
295
Shrek (2001,  PG)
296
Shrek 2 (2004,  PG)
297
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
298
X-Men (2000,  PG-13)
299
The Golden Child (1986,  PG-13)
300
Minority Report (2002,  PG-13)
301
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
302
The Shawshank Redemption (1994,  R)
303
Bon Cop, Bad Cop (2006,  Unrated)
304
Good Will Hunting (1997,  R)
305
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
306
I, Robot (2004,  PG-13)
307
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
308
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
309
Land of the Lost (2009,  PG-13)
310
Saving Private Ryan (1998,  R)
311
Collateral (2004,  R)
312
Saw IV (2007,  R)
313
Saw III (2006,  R)
314
Empire of the Sun (1987,  PG)
315
The Andromeda Strain (2008,  Unrated)
316
Galaxy Quest (1999,  PG)
317
THX 1138 (1971,  PG)
318
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
319
Hellboy (2004,  PG-13)
320
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
321
Contact (1997,  PG)
322
American History X (1998,  R)
323
Clerks (1994,  R)
324
X2 (2003,  PG-13)
325
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
326
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
327
Dogma (1999,  R)
328
Changing Lanes (2002,  R)
329
Red Eye (2005,  PG-13)
330
Twilight (2008,  PG)
331
The Shining (1980,  R)
332
The Cable Guy (1996,  PG-13)
333
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
334
Man on the Moon (1999,  R)
335
The Number 23 (2007,  R)
336
The Truman Show (1998,  PG)
337
Batman Forever (1995,  PG-13)
338
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
339
Liar Liar (1997,  PG-13)
340
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
341
The Mask (1994,  PG-13)
342
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
343
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
344
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
345
We're No Angels (1989,  PG-13)
346
Midnight Run (1988,  R)
347
Angel Heart (1987,  R)
348
15 Minutes (2001,  R)
349
Awakenings (1990,  PG-13)
350
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
351
Meet the Parents (2000,  PG-13)
352
GoodFellas (1990,  R)
353
Stardust (2007,  PG-13)
354
Casino (1995,  R)
355
Backdraft (1991,  R)
356
The Untouchables (1987,  R)
357
Ronin (1998,  R)
358
A Bronx Tale (1993,  R)
359
Brazil (1985,  R)
360
Cape Fear (1991,  R)
361
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
362
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
363
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
364
The Brave One (2007,  R)
365
Maverick (1994,  PG)
366
The Accused (1988,  R)
367
Little Man Tate (1991,  PG)
368
Signs (2002,  PG-13)
369
What Women Want (2001,  PG-13)
370
Chicken Run (2000,  G)
371
Lethal Weapon (1987,  R)
372
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
373
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
374
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
375
Conspiracy Theory (1997,  R)
376
Ransom (1996,  R)
377
Mad Max (1979,  R)
378
Payback (1999,  R)
379
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
380
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
381
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
382
Forever Young (1992,  PG)
383
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
384
Air America (1990,  R)
385
Air Force One (1997,  R)
386
The Fugitive (1993,  PG-13)
387
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
388
Patriot Games (1992,  R)
389
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
390
Sabrina (1995,  PG)
391
Working Girl (1988,  R)
392
Regarding Henry (1991,  PG-13)
393
Frantic (1988,  R)
394
Men in Black (1997,  PG-13)
395
Full Metal Jacket (1987,  R)
396
The Cell (2000,  R)
397
Ed Wood (1994,  R)
398
Dying Young (1991,  R)
399
Impostor (2001,  R)
400
Weird Science (1985,  PG-13)
401
Back to School (1986,  PG-13)
402
Chaplin (1992,  PG-13)
403
In Dreams (1998,  R)
404
Only You (1994,  PG)
405
Chances Are (1989,  PG)
406
Easy Money (1983,  R)
407
Blink (1994,  R)
408
Gangs of New York (2002,  R)
409
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
410
Titanic (1997,  PG-13)
411
Enemy of the State (1998,  R)
412
Wild Wild West (1999,  PG-13)
413
Bad Boys (1995,  R)
414
Men in Black II (2002,  PG-13)
415
Independence Day (1996,  PG-13)
416
American Gangster (2007,  R)
417
American Psycho (2000,  R)
418
Anger Management (2003,  PG-13)
419
Man Trouble (1992,  PG-13)
420
Hoffa (1992,  R)
421
The Witches of Eastwick (1987,  R)
422
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
423
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
424
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
425
Tropic Thunder (2008,  R)
426
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
427
Scarface (1983,  R)
428
About Schmidt (2002,  R)
429
XXX (2002,  PG-13)
430
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
431
Batman (1989,  PG-13)
432
WALL-E (2008,  G)
433
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
434
Labyrinth (1986,  PG)
435
Speed (1994,  R)
436
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
437
Cars (2006,  G)
438
Interview with the Vampire (1994,  R)
439
Tin Men (1987,  R)
440
Battlestar Galactica: Razor (2007,  Unrated)
441
Jaws (1975,  PG)
442
What About Bob? (1991,  PG)
443
Stakeout (1987,  R)
444
Always (1989,  PG)
445
Another Stakeout (1993,  PG-13)
446
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
447
Nuts (1987,  R)
448
Once Around (1990,  R)
449
Dead Again (1991,  R)
450
Young Guns (1988,  R)
451
Young Guns II (1990,  PG-13)
452
Men At Work (1990,  PG-13)
453
Maximum Overdrive (1986,  R)
454
Repo Man (1984,  R)
455
Wisdom (1986,  R)
456
Freejack (1992,  R)
457
Judgment Night (1993,  R)
458
Class (1983,  R)
459
Bad Influence (1990,  R)
460
White Noise (2005,  PG-13)