My Favorite Movies


  fb1646149365's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
2
Pretty Woman (1990,  R)
3
Shrek (2001,  PG)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
6
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
7
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
9
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
10
Somewhere in Time (1980,  PG)
11
Kung Fu Panda (2008,  PG)
12
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
13
Raising Arizona (1987,  PG-13)
14
Moonstruck (1987,  PG)
15
On Golden Pond (1981,  PG)
16
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
17
1776 (1972,  PG)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
21
When Harry Met Sally (1989,  R)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
23
Woman of the Year (1942,  Unrated)
24
The Four Seasons (1981,  PG)
25
Rush Hour (1998,  PG-13)
26
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
27
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
28
Gone With the Wind (1939,  G)
29
Contact (1997,  PG)
30
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
31
Catch and Release (2007,  PG-13)
32
Failure to Launch (2006,  PG-13)
33
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
34
The Princess Bride (1987,  PG)
35
Tootsie (1982,  PG)
36
Mary Poppins (1964,  G)
37
Footloose (1984,  PG)
38
Arthur (1981,  PG)
39
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
40
The Sandlot (1993,  PG)
41
Flipper (1996,  PG)
42
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
43
The Fifth Element (1997,  PG-13)
44
Father of the Bride (1950,  Unrated)
45
Carousel (1956,  Unrated)
46
My Fair Lady (1964,  G)
47
The Enchanted Cottage (1945,  Unrated)
48
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
49
Hairspray (2007,  PG)
50
One Fine Day (1996,  PG)
51
Saving Grace (2000,  R)
52
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
53
Finding Nemo (2003,  G)
54
Hook (1991,  PG)
55
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
56
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
57
Entrapment (1999,  PG-13)
58
The Odd Couple (1968,  G)
59
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
60
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
61
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
62
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
63
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
64
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
65
Swordfish (2001,  R)
66
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
67
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
68
National Treasure (2004,  PG)
69
The Hunt for Red October (1990,  PG)
70
Medicine Man (1992,  PG-13)
71
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
72
Something to Talk About (1995,  R)
73
Same Time, Next Year (1978,  PG)
74
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
75
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
76
A Fish Called Wanda (1988,  R)
77
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
78
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
79
Fiddler on the Roof (1971,  G)
80
The Sound of Music (1965,  G)
81
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
82
Roman Holiday (1953,  Unrated)
83
Paper Moon (1973,  PG)
84
Rain Man (1988,  R)
85
Toy Story (1995,  G)
86
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
87
Steel Magnolias (1989,  PG)
88
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
89
Two Weeks (2006,  R)
90
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
91
Charlotte's Web (1973,  G)
92
Our Vines Have Tender Grapes (1945,  Unrated)
93
Portrait of Jennie (2002,  PG-13)
94
The King and I (1956,  G)
95
Men in Black (1997,  PG-13)
96
Men in Black II (2002,  PG-13)
97
The Golden Child (1986,  PG-13)
98
I Am Legend (2007,  PG-13)
99
First Knight (1995,  PG-13)
100
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
101
Les Miserables (1998,  PG-13)
102
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
103
The Many Adventures of Winnie the Pooh (1977,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments