My Favorite Movies


  fb1647123717's Rating My Rating
1
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
2
Always (1989,  PG)
3
American Beauty (1999,  R)
4
All of Me (1984,  PG)
5
Being There (1979,  PG)
6
The Blues Brothers (1980,  R)
7
Brazil (1985,  R)
8
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
9
Bubble Boy (2001,  PG-13)
10
The Bucket List (2007,  PG-13)
11
Caddyshack (1980,  R)
12
Cars (2006,  G)
13
Cast Away (2000,  PG-13)
14
Catch-22 (1970,  R)
15
A Christmas Story (1983,  PG)
16
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
17
Click (2006,  PG-13)
18
Crazy People (1990,  R)
19
Dear God (1996,  PG)
20
Down from the Mountain (2001,  G)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
Field of Dreams (1989,  PG)
23
Five Easy Pieces (1970,  R)
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
25
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
26
Harold and Maude (1971,  PG)
27
High Anxiety (1977,  PG)
28
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
29
The Man with One Red Shoe (1985,  PG)
30
The Money Pit (1986,  PG)
31
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
32
The Notebook (2004,  PG-13)
33
Office Space (1999,  R)
34
Ray (2004,  PG-13)
35
Repo Man (1984,  R)
36
Saving Private Ryan (1998,  R)
37
The Shawshank Redemption (1994,  R)
38
Shopgirl (2005,  R)
39
Three Days of the Condor (1975,  R)
40
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
41
Trading Places (1983,  R)
42
Trial and Error (1997,  PG-13)
43
The Truman Show (1998,  PG)
44
Walk the Line (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments