My Favorite Movies


  fb1647862836's Rating My Rating
1
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
2
Requiem for a Dream (2000,  R)
3
Pi (1998,  R)
4
Good Will Hunting (1997,  R)
5
Clerks (1994,  R)
6
Clerks II (2006,  R)
7
Near Dark (1987,  R)
8
Point Break (1991,  R)
9
The Keep (1983,  R)
10
Manhunter (1986,  R)
11
Miami Vice (2006,  R)
12
The Big Lebowski (1998,  R)
13
Blood Simple (1984,  R)
14
Fargo (1996,  R)
15
Barton Fink (1991,  R)
16
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
17
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
18
Scarface (1983,  R)
19
Carrie (1976,  R)
20
The Shining (1980,  R)
21
Full Metal Jacket (1987,  R)
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
23
M (1931,  Unrated)
24
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
25
American Beauty (1999,  R)
26
Starship Troopers (1997,  R)
27
Alien (1979,  R)
28
Thelma & Louise (1991,  R)
29
Blade Runner (1982,  R)
30
Black Rain (1989,  R)
31
Aliens (1986,  R)
32
The Terminator (1984,  R)
33
The Abyss (1989,  PG-13)
34
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
35
Fight Club (1999,  R)
36
Seven (Se7en) (1995,  R)
37
Nid de Guêpes (The Nest) (2002,  R)
38
Hostage (2005,  R)
39
The Thing (1982,  R)
40
The Fog (1979,  R)
41
Escape from New York (1981,  R)
42
Halloween (1978,  R)
43
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
44
Halloween (2007,  R)
45
The Devil's Rejects (2005,  R)
46
House of 1000 Corpses (2003,  R)
47
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
48
School of Rock (2003,  PG-13)
49
Following (1999,  R)
50
Memento (2000,  R)
51
Batman Begins (2005,  PG-13)
52
The Prestige (2006,  PG-13)
53
The Dark Knight (2008,  PG-13)
54
American Psycho (2000,  R)
55
Equilibrium (2002,  R)
56
Freeway (1996,  R)
57
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
58
Cronos (1994,  R)
59
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
60
Hellboy (2004,  PG-13)
61
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
62
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
63
The Evil Dead (1981,  NC-17)
64
Evil Dead 2 (1987,  R)
65
Army of Darkness (1993,  R)
66
Darkman (1990,  R)
67
Spider-Man (2002,  PG-13)
68
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
69
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
70
Suck My Geek! (2007,  Unrated)
71
The Breakfast Club (1985,  R)
72
Sixteen Candles (1984,  PG)
73
Weird Science (1985,  PG-13)
74
Pitch Black (2000,  R)
75
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
76
X-Men (2000,  PG-13)
77
X2 (2003,  PG-13)
78
The Usual Suspects (1995,  R)
79
Superman Returns (2006,  PG-13)
80
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
81
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
82
Versus (2001,  Unrated)
83
Azumi (2003,  Unrated)
84
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
85
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
86
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
87
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
88
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
89
True Romance (1993,  R)
90
Top Gun (1986,  PG)
91
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
92
Reservoir Dogs (1992,  R)
93
Pulp Fiction (1994,  R)
94
Desperado (1995,  R)
95
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
96
The Rock (1996,  R)
97
Con Air (1997,  R)
98
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
99
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
100
Sin City (2005,  R)
101
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
102
Jackie Brown (1997,  R)
103
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
104
Batman Returns (1992,  PG-13)
105
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
106
Sleepy Hollow (1999,  R)
107
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
108
From Hell (2001,  R)
109
Dobermann (1997,  R)
110
99 francs (2007,  Unrated)
111
Léon (The Professional) (1994,  R)
112
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
113
Subway (1985,  R)
114
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
115
The Fifth Element (1997,  PG-13)
116
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
117
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
118
Freaks (1932,  Unrated)
119
The Godfather (1972,  R)
120
American Graffiti (1973,  PG)
121
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
122
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
123
Taxi Driver (1976,  R)
124
Raging Bull (1980,  R)
125
GoodFellas (1990,  R)
126
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
127
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
128
The Goonies (1985,  PG)
129
Superman (1978,  PG)
130
Lethal Weapon (1987,  R)
131
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
132
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
133
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
134
Platoon (1986,  R)
135
The Doors (1991,  R)
136
JFK (1991,  R)
137
Crying Freeman (1995,  Unrated)
138
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
139
Silent Hill (2006,  R)
140
Necronomicon (1994,  R)
141
Bernie (1996,  Unrated)
142
Locked Out (Enfermes Dehors) (2006,  Unrated)
143
La Haine (Hate) (1996,  R)
144
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
145
Delicatessen (1991,  R)
146
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
147
The Crow (1994,  R)
148
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
149
The Blues Brothers (1980,  R)
150
An American Werewolf in London (1981,  R)
151
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
152
Heavenly Creatures (1994,  R)
153
King Kong (2005,  PG-13)
154
Wild At Heart (1990,  R)
155
Mulholland Drive (2001,  R)
156
The Elephant Man (1980,  PG)
157
Beowulf (2007,  PG-13)
158
Contact (1997,  PG)
159
Back to the Future (1985,  PG)
160
Back to the Future Part II (1989,  PG)
161
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
162
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
163
Romancing the Stone (1984,  PG)
164
Killing Zoe (1994,  R)
165
The Rules of Attraction (2002,  R)
166
Pathfinder (2007,  R)
167
Créateur, Le (1999,  Unrated)
168
Serial Lover (1998,  Unrated)
169
Le Convoyeur (Cash Truck) (2004,  Unrated)
170
Deux Jours à Tuer (Love Me No More) (2008,  Unrated)
171
Les Enfants du marais (The Children of the Marshland) (1999,  Unrated)
172
L'Été meurtrier (One Deadly Summer) (1983,  R)
173
Le Poulpe (1998,  Unrated)
174
Mes meilleurs copains (1989,  Unrated)
175
The Warriors (1979,  R)
176
Rue barbare, (Barbarous Street), (Street of the Damned) (1984,  Unrated)
177
Above the Law (1988,  R)
178
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
179
Over the Top (1987,  PG)
180
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments