My Favorite Movies


  fb1648780977's Rating My Rating
1
Soldier's Girl (2003,  R)
2
28 Days Later (2003,  R)
3
Homecoming (1996,  PG)
4
Alive (1993,  R)
5
American Beauty (1999,  R)
6
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
7
Transamerica (2005,  R)
8
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
9
The Color Purple (1985,  PG-13)
10
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
11
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
12
Anaconda (1997,  PG-13)
13
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
14
Apocalypto (2006,  R)
15
American Gangster (2007,  R)
16
I Am Legend (2007,  PG-13)
17
I Am Sam (2002,  PG-13)
18
Babel (2006,  R)
19
The Baby-Sitters Club (1995,  PG)
20
Chasing Holden (2001,  R)
21
Color of Night (1994,  R)
22
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
23
Damaged Care (2002,  Unrated)
24
Door to Door (2002,  Unrated)
25
Enough (2002,  PG-13)
26
Girl, Interrupted (1999,  R)
27
Guarding Tess (1994,  PG-13)
28
Gulliver's Travels (1996,  PG)
29
Hanging Up (2000,  PG-13)
30
Hannibal (2001,  R)
31
Happy Feet (2006,  PG)
32
Happy, Texas (1999,  PG-13)
33
Here On Earth (2000,  PG-13)
34
Hidden in Silence (1996,  Unrated)
35
Home of the Brave (2006,  R)
36
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
37
Jeepers Creepers (2001,  R)
38
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
39
Turistas (Paradise Lost) (2006,  R)
40
Little Miss Sunshine (2006,  R)
41
A Little Princess (1995,  G)
42
Little Women (1994,  PG)
43
Material Girls (2006,  PG)
44
Matilda (1996,  PG)
45
The Miracle of the Cards (2001,  Unrated)
46
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
47
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
48
The Muse (1999,  PG-13)
49
The Next Best Thing (2000,  PG-13)
50
Night Shadows (Mutant) (1984,  R)
51
The Omen (2006,  R)
52
Open Water 2 (Adrift) (2006,  R)
53
The Other Side Of Heaven (2001,  PG)
54
Outbreak (1994,  R)
55
The Polar Express (2004,  G)
56
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
57
Return to Me (2000,  PG)
58
Serendipity (2001,  PG-13)
59
Shallow Hal (2001,  PG-13)
60
The Sound of Music (1965,  G)
61
Southern Comfort (2001,  Unrated)
62
Tempo (2003,  R)
63
The Unsaid (2001,  R)
64
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
65
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
66
White Oleander (2002,  PG-13)
67
Willard (2003,  PG-13)
68
Wimbledon (2004,  PG-13)
69
Woman on Top (2000,  R)
70
Hero (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments