My Favorite Movies


  fb1651248289's Rating My Rating
1
Tootsie (1982,  PG)
2
Starstruck (1982,  PG)
3
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
4
Giant (1956,  G)
5
Aliens (1986,  R)
6
Donnie Darko (2001,  R)
7
The Mortal Storm (1940,  Unrated)
8
Alien (1979,  R)
9
All That Heaven Allows (1955,  Unrated)
10
Imitation of Life (1958,  Unrated)
11
En Passion (A Passion) (The Passion of Anna) (1969,  R)
12
Forbidden Planet (1956,  G)
13
Enchanted April (1992,  PG)
14
The Prime of Miss Jean Brodie (1969,  PG)
15
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
16
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
17
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
18
The Parallax View (1974,  R)
19
Out of Africa (1985,  PG)
20
The Dark Knight (2008,  PG-13)
21
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
22
Bye Bye Birdie (1963,  G)
23
Elephant Walk (1954,  Unrated)
24
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
25
The Last Voyage (1960,  Unrated)
26
The Exorcist (1973,  R)
27
His Girl Friday (1940,  Unrated)
28
Key Largo (1948,  Unrated)
29
Stagecoach (1939,  Unrated)
30
The Sun Shines Bright (1953,  Unrated)
31
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
32
Grease (1978,  PG)
33
Milk (2008,  R)
34
The Lion in Winter (2003,  Unrated)
35
In the Electric Mist (2009,  R)
In the Electric Mist
It must be near impossible to bring a James Lee Burke novel to the screen. This is a faithful attempt (and far more successful than the 1996 "Heaven's Prisoners") and Tommy Lee Jones comes as close as to how I've always envisioned the character of Dave Robicheaux, Burke's main protagonist. In the novels, so much of what's truly fascinating goes on inside Dave's head; his weary observations, his keen notice of things left half unsaid or the telling sidelong look. The film does an admirable job of capturing both Dave's repressed rage and his alcohol-ravaged battle-scarred psyche, broken but still capable of acts of selfless kindness. Unfortunately, not all carries over well to the screen, and the scenes of Dave's delusional talks with the Civil War dead come off as merely silly. Still, the cast is absolutely stellar, with John Goodman and James Gammon as stand-outs; and for those who know the whole of the Dave Robicheaux history, one can't look at the happy/sad face of Dave's wife (Mary Steenburgen) and not feel a twinge of regret at what is left to come in some as-of-yet unmade sequel.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments