My Favorite Movies


  fb1652474786's Rating My Rating
1
Cold Mountain (2003,  R)
2
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
Merry Christmas, Mr. Lawrence
One of the most moving and intelligently acted films I have ever seen. Bowie is, simply, outstanding, in a role that you would expect more highly considered actors to struggle with. Sakamoto is excellent as the young idealistic Captain Yonoi and as for Tom Conti, well, he acts his socks off for me in another difficult but excellently written part. The soundtrack is haunting.
3
300 (2007,  R)
4
Gladiator (2000,  R)
5
Grease (1978,  PG)
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
9
Shrek (2001,  PG)
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
La Haine (Hate) (1996,  R)
15
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
16
Europa Europa (1990,  R)
17
Labyrinth (1986,  PG)
18
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
19
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
20
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
21
All Quiet on the Western Front (1979,  Unrated)
22
Platoon (1986,  R)
23
Hell in the Pacific (1968,  G)
24
WarGames (War Games) (1983,  PG)
25
Blazing Saddles (1974,  R)
26
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
27
The Blues Brothers (1980,  R)
28
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
29
The Shining (1980,  R)
30
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
31
Le Retour de Martin Guerre (The Return of Martin Guerre) (1982,  Unrated)
32
Metropolis (1927,  Unrated)
33
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
34
Tampopo (1985,  Unrated)
35
Braveheart (1995,  R)
36
Donnie Darko (2001,  R)
37
Finding Nemo (2003,  G)
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
39
The Godfather (1972,  R)
40
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
41
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
42
Waterloo (1970,  G)
43
Sharpe's Waterloo (2006,  Unrated)
44
Sharpe's Rifles (1993,  Unrated)
45
Sharpe's Challenge (2007,  Unrated)
46
Sharpe's Siege (2006,  PG)
47
Sharpe's Eagle (1993,  Unrated)
48
Sharpe's Justice (2006,  Unrated)
49
Sharpe's Mission (1996,  PG)
50
Sharpe's Enemy (1994,  Unrated)
51
Sharpe's Sword (1995,  Unrated)
52
Sharpe's Battle (1995,  Unrated)
53
Sharpe's Gold (1995,  Unrated)
54
Sharpe's Honour (1994,  Unrated)
55
Sharpe's Regiment (2006,  PG)
56
Sharpe's Revenge (2006,  PG)
57
Sharpe's Company (1994,  Unrated)
58
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
59
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
60
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
61
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
62
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
63
Schindler's List (1993,  R)
64
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
65
Quadrophenia (1979,  R)
66
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
67
High Plains Drifter (1973,  R)
68
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
69
Unforgiven (1992,  R)
70
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
71
Cabaret (1972,  PG)
72
West Side Story (1961,  Unrated)
73
Fantasia (1940,  G)
74
Walk the Line (2005,  PG-13)
75
The Pianist (2002,  R)
76
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
77
The Warriors (1979,  R)
78
Once Were Warriors (1994,  R)
79
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
80
Stalingrad (1995,  Unrated)
81
Bhowani Junction (1956,  Unrated)
82
South Pacific (1958,  Unrated)
83
Brief Encounter (1945,  Unrated)
84
Waterloo Bridge (1940,  Unrated)
85
Casablanca (1943,  PG)
86
The African Queen (1951,  Unrated)
87
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
88
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
89
Plunkett & Macleane (1999,  R)
90
Defiance (2009,  R)
91
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
92
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
93
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
94
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
95
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
96
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
97
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
98
Star Trek Generations (1994,  PG)
99
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
100
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
101
Dune (1984,  PG-13)
102
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments