My Favorite Movies


  fb1653171427's Rating My Rating
1
The Conversation (1974,  PG)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
Apocalypse Now (1979,  R)
4
Planet of the Apes (1968,  PG)
5
Patton (1970,  PG)
6
The Boys from Brazil (1978,  R)
7
Rocky (1976,  PG)
8
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
9
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
10
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
11
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
12
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
13
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
14
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
15
The Gold Rush (1925,  Unrated)
16
The General (1927,  Unrated)
17
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
18
Falling Sky (1998,  R)
19
The Spreading Ground (2000,  R)
20
Wrong Number (2001,  R)
21
Your Name Here (2008,  Unrated)
22
The Last Detail (1973,  R)
23
Chinatown (1974,  R)
24
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
25
The Border (1982,  R)
26
Hardcore (1979,  R)
27
Mishima - A Life in Four Chapters (1985,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)
29
The Last Waltz (1978,  R)
30
Raging Bull (1980,  R)
31
The King of Comedy (1983,  PG)
32
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
33
After Hours (1985,  R)
34
GoodFellas (1990,  R)
35
Altered States (1980,  R)
36
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
37
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
38
The Blues Brothers (1980,  R)
39
Meatballs (1979,  PG)
40
Caddyshack (1980,  R)
41
Stripes (1981,  R)
42
Alien (1979,  R)
43
Black Hawk Down (2001,  R)
44
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
45
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
46
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
47
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
48
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
49
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
50
Jaws (1975,  PG)
51
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
52
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
53
Poltergeist (1982,  PG)
54
Gremlins (1984,  PG)
55
Schindler's List (1993,  R)
56
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
58
Scarface (1983,  R)
59
Scarface (1932,  PG)
60
Red River (1948,  Unrated)
61
Rio Lobo (1971,  G)
62
Rio Bravo (1998,  Unrated)
63
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
64
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
65
Captain Blood (1935,  Unrated)
66
Charge of the Light Brigade (1936) (1936,  Unrated)
67
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
68
The Sea Hawk (1940,  Unrated)
69
Santa Fe Trail (1940,  Unrated)
70
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
71
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
72
Citizen Kane (1941,  PG)
73
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) (1952,  Unrated)
74
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
75
Touch of Evil (1958,  PG-13)
76
The Third Man (1949,  Unrated)
77
Secret Agent (1936,  Unrated)
78
Young and Innocent (1938,  Unrated)
79
Saboteur (1942,  PG)
80
Rope (1948,  PG)
81
Strangers on a Train (1951,  PG)
82
Rear Window (1954,  PG)
83
The Birds (1963,  PG-13)
84
Thief (1981,  R)
85
Heat (1995,  R)
86
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
87
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
88
The French Connection (1971,  R)
89
The Night of the Hunter (1955,  PG)
90
Slap Shot (1977,  R)
91
Seven Days in May (1964,  PG-13)
92
Network (1976,  R)
93
Umberto D. (1952,  Unrated)
94
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
95
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
96
Paths of Glory (1957,  Unrated)
97
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
98
A Clockwork Orange (1971,  R)
99
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
100
In the Line of Fire (1993,  R)
101
The Wild Bunch (1969,  R)
102
The Getaway (1972,  PG)
103
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
104
House of Bamboo (1955,  Unrated)
105
Shock Corridor (1963,  Unrated)
106
The Sting (1973,  PG)
107
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
108
The Towering Inferno (1974,  PG)
109
Earthquake (1974,  PG)
110
Live and Let Die (1973,  PG)
111
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
112
Moonraker (1979,  PG)
113
The Elephant Man (1980,  PG)
114
Blue Velvet (1986,  R)
115
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
116
Dirty Harry (1971,  R)
117
Magnum Force (1973,  R)
118
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
119
White Hunter Black Heart (1990,  PG)
120
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
121
Hero (2004,  PG-13)
122
Fantasia (1940,  G)
123
Tender Mercies (1983,  PG)
124
Three O'Clock High (1987,  PG-13)
125
Barfly (1987,  R)
126
Hard Eight (Sydney) (1996,  R)
127
Boogie Nights (1997,  R)
128
Magnolia (1999,  R)
129
There Will Be Blood (2007,  R)
130
Harold and Maude (1971,  PG)
131
The Hot Rock (1972,  PG)
132
What's Up, Doc? (1972,  G)
133
Blazing Saddles (1974,  R)
134
The Twelve Chairs (1970,  G)
135
Young Frankenstein (1974,  PG)
136
Silent Movie (1976,  PG)
137
The Natural (1984,  PG)
138
Wag the Dog (1997,  R)
139
Bananas (1971,  PG-13)
140
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
141
Annie Hall (1977,  PG)
142
Manhattan (1979,  R)
143
Stardust Memories (1980,  PG)
144
Zelig (1983,  PG)
145
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
146
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
147
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
148
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
149
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) (1973,  PG)
150
The Professionals (1966,  PG-13)
151
Gunga Din (1939,  Unrated)
152
Giant (1956,  G)
153
The Wizard of Oz (1939,  G)
154
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
155
All That Jazz (1979,  R)
156
Star 80 (1983,  R)
157
Duck Soup (1933,  Unrated)
158
Repo Man (1984,  R)
159
Shallow Grave (1995,  R)
160
The Kids Are Alright (2003,  Unrated)
161
Quadrophenia (1979,  R)
162
The Wanderers (1973,  R)
163
Southern Comfort (1981,  R)
164
Big Wednesday (1978,  PG)
165
Red Dawn (1984,  PG-13)
166
Munster, go Home! (1966,  Unrated)
167
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
168
Losin' It (1983,  R)
169
Salvador (1986,  R)
170
Platoon (1986,  R)
171
Wall Street (1987,  R)
172
JFK (1991,  R)
173
The Doors (1991,  R)
174
Nixon (1995,  R)
175
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
176
Fiddler on the Roof (1971,  G)
177
Rollerball (1975,  R)
178
Dazed and Confused (1993,  R)
179
Drugstore Cowboy (1989,  R)
180
She's Gotta Have It (1986,  R)
181
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
182
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
183
Saturday Night Fever (1977,  PG)
184
Urban Cowboy (1980,  R)
185
Confidence (2003,  R)
186
The Matrix (1999,  R)
187
The Jerk (1979,  R)
188
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
189
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
190
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
191
The African Queen (1951,  Unrated)
192
Death Wish (1974,  R)
193
The Party (1968,  PG)
194
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
195
The Apartment (1960,  Unrated)
196
The Fortune Cookie (1966,  Unrated)
197
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
198
When a Stranger Calls (1979,  R)
199
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
200
Z (1969,  PG)
201
Missing (1982,  PG)
202
The Trip (1967,  R)
203
Easy Rider (1969,  R)
204
Colors (1988,  R)
205
Training Day (2001,  R)
206
Dead Man Walking (1995,  R)
207
The Silence of the Lambs (1991,  R)
208
Burden of Dreams (1982,  Unrated)
209
This Is Spinal Tap (1984,  R)
210
Roger & Me (1989,  R)
211
The Godfather (1972,  R)
212
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
213
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
214
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
215
Ben Hur (2003,  Unrated)
216
Belle de Jour (1968,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments