My Favorite Movies


  fb1653503401's Rating My Rating
1
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (2003,  Unrated)
2
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
The Matrix Reloaded (2003,  R)
5
Beyond Re-Animator (2003,  R)
6
Alien Resurrection (1997,  R)
7
Apollo 13 (1995,  PG)
8
They Live (1988,  R)
9
The Hidden (1987,  R)
10
Predator (1987,  R)
11
The Terminator (1984,  R)
12
Aliens (1986,  R)
13
Evil Dead 2 (1987,  R)
14
The Evil Dead (1981,  NC-17)
15
Scanners (1981,  R)
16
Firefox (1982,  PG)
17
Take This Job and Shove It (1981,  PG)
18
The Car (1977,  PG)
19
Rollerball (1975,  R)
20
The Ultimate Warrior (The Last Warrior) (The Barony) (1975,  PG)
21
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
22
Nothing But the Night (The Devil's Undead) (The Resurrection Syndicate) (1973,  PG)
23
The Thing With Two Heads (1972,  PG)
24
The Horror of Frankenstein (1971,  R)
25
Scars of Dracula (1970,  R)
26
Mark of the Devil (1969,  R)
27
Planet of the Apes (1968,  PG)
28
Journey to the Center of Time (1967,  Unrated)
29
Curse of the Fly (1965,  Unrated)
30
Crack in the World (1965,  Unrated)
31
Nightmare Castle (Gli Amanti d'oltretomba)(Lovers Beyond the Tomb)(The Faceless Monster) (1965,  Unrated)
32
The Birds (1963,  PG-13)
33
La cripta e l'incubo (Crypt of the Vampire)(Terror in the Crypt) (1964,  Unrated)
34
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
35
The Slime People (1962,  Unrated)
36
Captain Clegg (Night Creatures) (1962,  Unrated)
37
The Curse of the Werewolf, (The Wolfman), (The Curse of Siniestro) (1961,  Unrated)
38
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
39
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
40
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
41
The Man Who Could Cheat Death (1959,  Unrated)
42
Invisible Invaders (1959,  Unrated)
43
The Hideous Sun Demon (Blood on His Lips) (1959,  Unrated)
44
Mysterians (1959,  Unrated)
45
Rodan (1956,  Unrated)
46
Forbidden Planet (1956,  G)
47
Earth vs. the Flying Saucers (1956,  Unrated)
48
Conquest of Space (1955,  Unrated)
49
The War of the Worlds (1953,  G)
50
I Bury the Living (1958,  Unrated)
51
The Screaming Skull (1958,  Unrated)
52
Giant from the Unknown (Giant from Devil's Crag)(Giant from Diablo Point) (1958,  Unrated)
53
The Unearthly (1957,  Unrated)
54
The Werewolf (1956,  Unrated)
55
Devil Girl from Mars (1955,  Unrated)
56
Them! (1954,  Unrated)
57
It Came from Beneath the Sea (1955,  Unrated)
58
The Blob (1958,  Unrated)
59
The Blob (1988,  R)
60
The Killer Elite (1975,  PG)
61
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
62
Mirage (1965,  G)
63
Night People (1954,  Unrated)
64
The Cross and the Switchblade (1970,  PG)
65
El Cid (1961,  Unrated)
66
Barabba (Barabbas) (1961,  Unrated)
67
The Robe (1953,  Unrated)
68
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
69
The Octagon (1980,  R)
70
Master of the Flying Guillotine (1977,  R)
71
Du bi quan wang da po xue di zi (Masters of the Flying Guillotine) (1975,  Unrated)
72
Mad Love (1935,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments