My Favorite Movies


  fb1653974801's Rating My Rating
1
The Ninth Gate (1999,  R)
2
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
3
Léon (The Professional) (1994,  R)
4
Conan the Barbarian (1982,  R)
5
Carrie (1976,  R)
6
The Exorcist (1973,  R)
7
Planet of the Apes (1968,  PG)
8
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Peter Pan (2003,  PG)
11
The Blue Lagoon (1980,  R)
12
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
13
Endless Love (1981,  R)
14
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
15
Pretty Baby (1978,  R)
16
The King of the Gypsies (1978,  R)
17
Just You and Me, Kid (1979,  Unrated)
18
Tilt (1979,  Unrated)
19
Wanda Nevada (1979,  Unrated)
20
Firestarter (1984,  R)
21
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
22
Poison Ivy (1992,  R)
23
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
24
Babes in Toyland (1986,  G)
25
Irreconcilable Differences (1984,  PG)
26
Guncrazy (1992,  R)
27
Far from Home (1988,  R)
28
The Amy Fisher Story (Beyond Control) (1993,  Unrated)
29
Motorama (1992,  R)
30
Sketch Artist (1992,  R)
31
No Place To Hide (1993,  R)
32
See You In The Morning (1989,  PG-13)
33
Lolita (1962,  Unrated)
34
Vor (The Thief) (Вор) (1997,  Unrated)
35
La Petite Voleuse (The Little Thief) (1988,  R)
36
Satan's Cheerleaders (1977,  R)
37
J'irai comme un cheval fou (I Will Go Like a Wild Horse)(I Will Walk Like a Crazy Horse) (1973,  Unrated)
38
Viva la muerte (1971,  Unrated)
39
L'Arbre de Guernica (The Tree of Guernica) (1975,  Unrated)
40
El Topo (1970,  Unrated)
41
The Holy Mountain (1973,  R)
42
Fando y Lis (Fando and Lis) (1968,  Unrated)
43
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
44
Medea (1970,  Unrated)
45
Du är inte klok Madicken (Madicken You're Out of Your Mind, Maggie) (1979,  PG)
46
Madicken på Junibacken (Meg of June Hill) (1980,  PG)
47
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) (1974,  Unrated)
48
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) (1961,  Unrated)
49
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
50
Angela (1995,  Unrated)
51
Árvácska (Nobody's Daughter) (1976,  Unrated)
52
At Play in the Fields of the Lord (1991,  R)
53
Das Boot ist Voll (The Boat is Full) (1981,  Unrated)
54
Les Jeux de la Comtesse Dolingen de Gratz (The Games of Countess Dolingen) (1980,  Unrated)
55
Komissar (The Commissar) (1988,  Unrated)
56
The Last Butterfly (1993,  Unrated)
57
1900 (Novecento) (1976,  R)
58
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
59
Time of the Wolf (2004,  R)
60
Les Diables (2002,  Unrated)
61
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
62
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) (1990,  G)
63
Jestem (I Am) (2005,  Unrated)
64
Little Otik (2001,  Unrated)
65
Battle in Heaven (Batalla en el cielo) (2005,  Unrated)
66
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
67
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
68
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) (1981,  R)
69
Baraka (1993,  Unrated)
70
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984,  PG)
71
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
72
Black Moon (1975,  R)
73
Once Upon a Time in America (1984,  R)
74
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
75
Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika) (2001,  R)
76
The Mission (1986,  PG)
77
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
78
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
79
Laura, les ombres de l'été (1979,  R)
80
Premiers Desirs (1983,  Unrated)
81
Tendres cousines (Tender Cousins) (Cousins in Love) (1980,  R)
82
Little Lips (1978,  Unrated)
83
The Wicker Man (1973,  R)
84
Age of Consent (1969,  R)
85
Girls Can't Swim (2001,  Unrated)
86
The Emerald Forest (1985,  R)
87
Fat Girl (À ma soeur!) (2001,  Unrated)
88
Romeo and Juliet (1968,  PG)
89
Bilitis (1977,  Unrated)
90
Blame It On Rio (1984,  R)
91
The Last Emperor (1987,  PG-13)
92
Medicine Man (1992,  PG-13)
93
Je Vous Salue, Marie (Hail Mary) (1985,  Unrated)
94
The Cheerleaders (Return to Montclair High)(The 18 Year Old Schoolgirls) (1973,  R)
95
Revenge of the Cheerleaders (H.O.T.S. III) (1976,  R)
96
Amityville II: The Possession (1982,  R)
97
The Seventh Sign (1988,  R)
98
The Lover (1992,  R)
99
Boxcar Bertha (1972,  R)
100
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
101
Golden Temple Amazons (2005,  Unrated)
102
Eugenie (De Sade 70)(Eugenie... the Story of Her Journey Into Perversion)(Philosophy in the Boudoir) (1970,  NC-17)
103
Female Vampire (1978,  Unrated)
104
Sie tötete in Ekstase (She Killed in Ecstasy) (1971,  Unrated)
105
Night of the Skull (1976,  Unrated)
106
L'Éventreur de Notre-Dame (Chains and Black Leather) (Demoniac) (Exorcism and Black Masses) (1979,  Unrated)
107
Miss Muerte (Miss Death and Dr. Z in the Grip of the Maniac) (The Diabolical Dr. Z) (1967,  Unrated)
108
Rites of Frankenstein (Expériences érotiques de Frankenstein, Les) (1972,  Unrated)
109
Rote Lippen, Sadisterotica (Red Lips)(Sadist Erotica)(Two Undercover Angels) (1969,  Unrated)
110
Macumba sexual (1981,  R)
111
White Cannibal Queen (1980,  Unrated)
112
Des diamants pour l'enfer (Women Behind Bars) (1975,  Unrated)
113
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
114
Venus in Furs (1970,  R)
115
Nachts, wenn Dracula erwacht (Count Dracula) (1970,  PG)
116
99 Women (Der Heiße Tod) (1969,  Unrated)
117
Marquis de Sade: Justine (Deadly Sanctuary) (1969,  R)
118
L'Abîme des morts vivants (The Treasure of the Living Dead)(Oasis of the Zombies) (1981,  Unrated)
119
Die Säge des Todes (Bloody Moon) (1981,  Unrated)
120
Necronomicon - Geträumte Sünden (Succubus) (1969,  Unrated)
121
The Awful Dr. Orloff (Gritos en la noche) (1963,  R)
122
Diamonds of Kilimandjaro (1983,  Unrated)
123
The Girl From Rio (1968,  Unrated)
124
Christina, princesse de l'érotisme (A Virgin Among the Living Dead) (1973,  Unrated)
125
Faceless (Los Depredadores de la Noche) (Les Prédateurs de la Nuit) (1988,  Unrated)
126
Jack the Ripper (Der Dirnenmörder von London) (1979,  PG)
127
Der Teufel kam aus Akasava (The Devil Came from Akasava) (1971,  Unrated)
128
Barbed Wire Dolls (1976,  Unrated)
129
Los Amantes de la Isla del Diablo (1974,  Unrated)
130
Eugenie (Historia de una perversión) (Wicked Memoirs of Eugenie) (1980,  Unrated)
131
Le Mansión de los Muertos Vivientes (Mansion of the Living Dead) (1985,  Unrated)
132
Il Trono di fuoco (The Bloody Judge) (1970,  PG)
133
Die Liebesbriefe einer portugiesischen Nonne (Love Letters of a Portuguese Nun) (1977,  Unrated)
134
Les Cauchemars naissent la nuit (Nightmares Come at Night) (2004,  Unrated)
135
Sadomania - Hölle der Lust (1981,  PG)
136
Mondo Cannibale (Barbarian Goddess) (El Caníbal) (1980,  PG)
137
Sexo Caníbal (The Devil Hunter) (The Man Hunter) (1980,  Unrated)
138
Frauen für Zellenblock 9 (Women in Cellblock 9) (Tropical Inferno) (1977,  Unrated)
139
The Sexual Story of O (1984,  Unrated)
140
Frauen im Liebeslager (Love Camp) (1977,  Unrated)
141
Dr. Orloff's Monster (1967,  Unrated)
142
Kiss Me, Monster (1969,  Unrated)
143
Scream, Baby, Scream (Nightmare House) (1969,  R)
144
Eugenie: The Story of Her Journey into Perversion (,  Unrated)
145
Feitiço do Amazonas (Naked Amazon) (1954,  Unrated)
146
Les Démons (She-Demons) (The Demons) (The Sex Demons) (1972,  R)
147
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
148
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
149
Tess (1979,  PG)
150
Amy Fisher: My Story (Lethal Lolita) (1992,  Unrated)
151
Twins of Evil (1972,  R)
152
Busted (1999,  R)
153
My Father The Hero (1994,  PG)
154
Porky's (1982,  R)
155
The Stepfather (1987,  R)
156
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
157
Barbarella (1968,  PG)
158
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
159
Lips of Blood (Lèvres de sang) (1975,  Unrated)
160
The Other Side of Sunday (Søndagsengler) (1996,  PG-13)
161
Diabolo Menthe (Peppermint Soda) (1977,  Unrated)
162
A Conspiracy of Love (1987,  PG)
163
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
164
Ratcatcher (2000,  Unrated)
165
Walkabout (1971,  R)
166
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
167
Half-Price (Demi-tarif) (2004,  Unrated)
168
Angyali üdvözlet (The Annunciation) (1983,  Unrated)
169
La Tregua (The Truce) (1997,  R)
170
Addio zio Tom (Goodbye Uncle Tom) (1972,  Unrated)
171
La discesa di Aclà a Floristella (Acla's Decent Into Floristella) (1992,  Unrated)
172
For A Lost Soldier (1993,  Unrated)
173
Ciao, Professore! (Io speriamo che me la cavo) (1993,  R)
174
Crows (1996,  Unrated)
175
Ronja Rövardotter (Ronia, the Robber's Daughter) (1984,  Unrated)
176
Innocence (2004,  R)
177
Bandyta (Brute) (1998,  Unrated)
178
Mixed Company (1974,  PG)
179
Red Cherry (Hong ying tao) (1995,  Unrated)
180
When I Was 5 I killed Myself (1994,  Unrated)
181
À la Place du Coeur (Where the Heart Is) (1998,  Unrated)
182
The Coca Cola Kid (1985,  R)
183
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
184
Du er ikke alene (You Are Not Alone) (1978,  Unrated)
185
Die Legende von Paul und Paula (The Legend of Paul and Paula) (1998,  Unrated)
186
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990,  PG)
187
Le Voyage en Douce (Sentimental Journey) (1980,  Unrated)
188
Tyven, tyven,(Hold My Heart) (2002,  PG)
189
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
190
Little Red Flowers (Kan shang qu hen mei) (2006,  Unrated)
191
Lawn Dogs (1998,  R)
192
Battle of Britain (1969,  G)
193
Spring Symphony (1983,  PG-13)
194
Jungle Holocaust (Ultimo mondo cannibale) (Cannibal) (Carnivorous) (Last Cannibal World) (1977,  Unrated)
195
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
196
Mountain of the Cannibal God (La montagna del dio cannibale) (Primitive Desires) (1978,  Unrated)
197
Emanuelle and the Last Cannibals (Emanuelle e gli ultimi cannibali) (Emanuelle's Amazon Adventure) (1977,  Unrated)
198
Terreur cannibale (Cannibal Terror) (1981,  Unrated)
199
Cannibal Ferox (1997,  R)
200
Papaya dei Caraibi (Papaya: Love Goddess of the Cannibals) (Die of Pleasure) (1978,  Unrated)
201
Cannibal Girls (1973,  R)
202
Raw Force (Kung Fu Cannibals) (1982,  R)
203
Cannibal Taboo (2006,  Unrated)
204
Abandoned (2001,  Unrated)
205
Death in the Seine (1988,  Unrated)
206
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
207
Hilfe, ich bin ein Junge (Help I'm a boy) (2002,  G)
208
Tras el cristal (In a Glass Cage) (1989,  Unrated)
209
Jacquot de Nantes (1991,  PG)
210
Kes (1969,  PG-13)
211
Lakki: The Boy Who Could Fly (1992,  Unrated)
212
Along the Ridge (Anche libero va bene) (2007,  Unrated)
213
Love Strange Love (2005,  Unrated)
214
Malizia (Malice) (Malicious) (1973,  R)
215
Le Grand Chemin (The Grand Highway) (1987,  Unrated)
216
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
217
My Uncle Silas (2001,  Unrated)
218
The Tenant (1976,  R)
219
Spielen wir Liebe (Maladolescenza) (Playing with Love ) (Puppy Love) (1977,  Unrated)
220
Senza ragione, (Redneck) (1975,  PG)
221
Jób Lázadása (The Revolt of Job ) (1983,  Unrated)
222
Salon Kitty (Edited Version) (1976,  Unrated)
223
Schulmädchen-Report 2: Was Eltern den (Schoolgirl Report Part 2: What Keeps Parents Awake at Night ) (1971,  Unrated)
224
Secrets of the Heart (1997,  Unrated)
225
Sieben Sommersprossen (Seven Freckles) (1978,  Unrated)
226
Pippi in the South Seas (1975,  G)
227
Pippi Långstrump (Pippi Longstocking) (1974,  G)
228
På rymmen med Pippi Långstrump (Pippi on the Run) (1970,  G)
229
Pippi Goes on Board (Här kommer Pippi Långstrump) (1969,  G)
230
Die You Zombie Bastards (2005,  Unrated)
231
What the Peeper Saw (1972,  Unrated)
232
Mikres Afrodites (Young Aphrodites) (1963,  Unrated)
233
Twelve and Holding (12 and Holding) (2006,  R)
234
The Boys of St. Vincent (1992,  Unrated)
235
Glen and Randa (1971,  R)
236
Kabluey (2007,  PG-13)
237
Kids (1995,  NC-17)
238
Leolo (1992,  Unrated)
239
The Possession of Joel Delaney (1972,  R)
240
Put the Camera on Me (2003,  Unrated)
241
Recommendation for Mercy (Teenage Psycho Killer) (1975,  Unrated)
242
Robby (1968,  Unrated)
243
Where The River Runs Black (1986,  PG)
244
Crónica de un niño solo (Chronicle of a Boy Alone) (Chronicle of a Lonely Child) (1965,  Unrated)
245
Machuca (2004,  Unrated)
246
Malamor (2003,  Unrated)
247
Como Era Gostoso o Meu Francês (How Tasty Was My Little Frenchman) (1973,  Unrated)
248
Burnt by the Sun (1995,  R)
249
The Greenhouse (Le Jardin des plantes) (1996,  Unrated)
250
Rih essed (Man of Ashes) (1986,  Unrated)
251
Visit To A Chief's Son (1974,  G)
252
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
253
The Omen (1976,  R)
254
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
255
Friday the 13th (1980,  R)
256
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
257
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
258
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
259
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
260
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
261
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
262
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
263
Possession (The Night the Screaming Stops) (1981,  R)
264
A Scream in the Streets (1973,  Unrated)
265
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) (1972,  R)
266
And Now the Screaming Starts (1973,  PG)
267
Dead People (Messiah of Evil)(Revenge of the Screaming Dead)(The Second Coming) (1973,  R)
268
The Retreat (Silent Scream) (2005,  Unrated)
269
Taste of Fear (Scream of Fear) (1961,  Unrated)
270
La Residencia (The House That Screamed) (The Boarding School) (The Finishing School) (1969,  Unrated)
271
Scream of the Wolf (1974,  Unrated)
272
Scream... and Die! (1974,  R)
273
Scream Bloody Murder (Claw of Terror) (Matthew) (The Captive Female) (1973,  Unrated)
274
L' Isola degli Uomini Pesce (The Island of the Fishmen) (Screamers) (Something Waits in the Dark) (1979,  R)
275
The Comeback (Encore) (The Day the Screaming Stopped) (1979,  R)
276
The Silent Scream (1980,  R)
277
Las garras de Lorelei (When the Screaming Stops) (Grasp of the Lorelei) (1974,  R)
278
Repossessed (1990,  PG-13)
279
Born Innocent (1974,  Unrated)
280
Emanuelle in America (Brutal Nights) (1977,  Unrated)
281
Emanuelle fuga dall'inferno (Womens Prison Massacre) (1983,  R)
282
Yellow Emanuelle (1976,  Unrated)
283
Histoire D'O (The Story of O) (1975,  NC-17)
284
Chinese Torture Chamber Story (1994,  Unrated)
285
In the Realm of the Senses (1976,  NC-17)
286
Child Bride, (Child Bride of the Ozarks) (1938,  Unrated)
287
To The Devil A Daughter (1976,  R)
288
Wrong Move (1975,  Unrated)
289
Boarding School (1983,  Unrated)
290
Cat People (1982,  R)
291
Color of Night (1994,  R)
292
Emmanuelle on Taboo Island (1976,  Unrated)
293
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
294
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
295
Hammer House of Horror (1980,  Unrated)
296
Vampire Circus (1972,  PG)
297
The Vampire Lovers (1970,  R)
298
Countess Dracula (1971,  PG)
299
Interview with the Vampire (1994,  R)
300
Legend (1985,  PG)
301
Eyes Wide Shut (1999,  R)
302
Lust for a Vampire (1971,  R)
303
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
304
Stephen King's It (1990,  Unrated)
305
Mississippi Masala (1992,  R)
306
Kama Sutra: A Tale of Love (1996,  R)
307
The Rising (Mangal Pandey) (2005,  Unrated)
308
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
309
Red Shoe Diaries - The Movie (1992,  R)
310
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
311
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
312
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
313
Alexander (2004,  R)
314
Blind Beast (Môjû) (1969,  Unrated)
315
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (2000,  R)
316
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) (2006,  Unrated)
317
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
318
Home (2009,  PG-13)
319
Seven Invisible Men (Septyni Nematomi Zmones) (,  Unrated)
320
Roméo et Juliette (2006,  Unrated)
321
Mosquito der Schänder (Bloodlust) (Mosquito the Rapist) (1976,  Unrated)
322
Il Ritorno di Ringo (The Return of Ringo)(The Angry Gun)(Blood at Sundown) (1965,  Unrated)
323
Soldier Blue (1970,  R)
324
¿Quién puede matar a un niño? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) (1976,  R)
325
The Favourite Game (2003,  Unrated)
326
Liane, Jungle Goddess (1956,  Unrated)
327
The Weather Underground (2002,  Unrated)
328
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
329
Alt for Norge (2005,  Unrated)
330
Dr. No (1962,  PG)
331
From Russia With Love (1964,  PG)
332
Goldfinger (1964,  PG)
333
Thunderball (1965,  PG)
334
With Six You Get Eggroll (1968,  G)
335
You Only Live Twice (1967,  PG)
336
Alice's Restaurant (1969,  R)
337
Rosemary's Baby (1968,  R)
338
Daughters of Darkness (1971,  R)
339
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
340
The Night Evelyn Came Out of the Grave (1971,  R)
341
Perché quelle strane gocce di sangue sul corpo di Jennifer? (The Case of the Bloody Iris) (1972,  Unrated)
342
Chi l'ha vista morire? (Who Saw Her Die?) (The Child) (1972,  Unrated)
343
Don't Look in the Basement (1973,  R)
344
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) (1974,  R)
345
Lady Chatterley's Lover (1982,  R)
346
Emmanuelle (Edited Version) (1974,  R)
347
Gwendoline (1984,  R)
348
Collections privées (Private Collections) (1979,  Unrated)
349
Madame Claude (1977,  Unrated)
350
Flesh Gordon (1974,  R)
351
Flesh Gordon Meets the Cosmic Cheerleaders (Flesh Gordon 2) (1989,  R)
352
The Arena (Naked Warriors) (1973,  R)
353
Malena (2000,  R)
354
Vampyres (1974,  R)
355
Evil Spawn (Alien Within) (Alive by Night) (Deadly Sting) (Metamorphosis) (1987,  Unrated)
356
The Secret Garden (1993,  G)
357
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) (1976,  R)
358
Storm Boy (1976,  Unrated)
359
Audrey Rose (1977,  PG)
360
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
361
Halloween (1978,  R)
362
A Return to Salem's Lot (1987,  R)
363
Altered States (1980,  R)
364
Fame (1980,  R)
365
The Howling (1981,  R)
366
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985,  R)
367
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
368
Halloween II (1981,  R)
369
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
370
Tarzan, the Ape Man (1981,  R)
371
The Evil Dead (1981,  NC-17)
372
Bolero (1984) (1984,  R)
373
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) (1984,  R)
374
Evil Dead Trap (1988,  Unrated)
375
Evil Dead Trap 2 (Shiryo no wana 2: Hideki) (1997,  Unrated)
376
Fire and Ice (1983,  PG)
377
Surf II: The End of the Trilogy (1984,  R)
378
Screwballs (1983,  R)
379
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
380
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
381
Missing in Action (1984,  R)
382
Moscow On The Hudson (1984,  R)
383
The NeverEnding Story (1984,  PG)
384
To the Limit (1995,  R)
385
Skyscraper (1995,  R)
386
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) (1973,  PG)
387
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies (1964,  Unrated)
388
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
389
Cobra (1986,  R)
390
Fenomenal e il tesoro di Tutankamen (Phenomenal and the Treasure of Tutankamen) (1968,  Unrated)
391
Breeders (1986,  R)
392
Cobra Verde (Slave Coast) (1987,  Unrated)
393
The Delta Force (1986,  R)
394
Mirror Mirror (1990,  R)
395
The Crush (1993,  R)
396
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
397
Now and Then (1995,  PG-13)
398
Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness (1995,  Unrated)
399
Hideous Kinky (1998,  R)
400
The Phantom (1996,  PG)
401
Fairy Tale - A True Story (1997,  PG)
402
Frivolous Lola (2004,  Unrated)
403
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
404
Ringu 2 (2005,  Unrated)
405
Ringu 0 (2000,  Unrated)
406
Les 1001 nuits (1990,  Unrated)
407
Wild Wild West (1999,  PG-13)
408
Road Trip (2000,  R)
409
The Gift (2000,  R)
410
The Up in Smoke Tour (2000,  Unrated)
411
Trasgredire (Cheeky) (Transgressions) (2000,  Unrated)
412
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) (2000,  R)
413
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
414
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
415
Il Fantasma di Sodoma (Sodoma's Ghost) (The Ghosts of Sodom) (1988,  Unrated)
416
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
417
Anita - ur en tonårsflickas dagbok (Anita: Swedish Nymphet) (Anita) (1973,  Unrated)
418
A Woman with Red Hair (1979,  Unrated)
419
La Bête (The Beast) (1975,  NC-17)
420
Linda Lovelace for President (Hot Neon) (1975,  R)
421
Murders in the Rue Morgue (Edgar Allan Poe's Murders in the Rue Morgue) (1971,  PG-13)
422
Dr. Jekyll and Sister Hyde (1971,  PG)
423
Motel Hell (1980,  R)
424
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
425
Import/Export (2006,  Unrated)
426
Jaws (1975,  PG)
427
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
428
A Woman Under the Influence (1975,  R)
429
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
430
Conspirators of Pleasure (1997,  Unrated)
431
Deadly Weapons (1973,  R)
432
Double Agent 73 (1974,  R)
433
The Golden Lotus: Love and Desire (1991,  Unrated)
434
The Goddess of 1967 (2000,  Unrated)
435
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens (1979,  NC-17)
436
One Million Years B.C. (1967,  Unrated)
437
Excalibur (1981,  R)
438
Japon (2003,  R)
439
Stellet Licht (Silent Light)