My Favorite Movies


  fb1657080689's Rating My Rating
1
25 Watts (2001,  Unrated)
2
Amanece, que no es poco (1989,  Unrated)
3
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
4
Atraco a las tres (1962,  Unrated)
5
Barrio (1999,  Unrated)
6
Welcome Mister Marshall (Bienvenido Mister Marshall) (1993,  Unrated)
7
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea) (2004,  Unrated)
8
Bombon: El Perro (2004,  Unrated)
9
Rated R (Los Anos Desnudos) (2008,  Unrated)
10
El Baño del Papa (The Pope's Toilet) (2007,  Unrated)
11
El bosque animado (1987,  Unrated)
12
La Buena vida (2008,  Unrated)
13
Bear Cub (Cachorro) (2004,  R)
14
Camino (2008,  Unrated)
15
The Road to St. Diego (El Camino de San Diego) (2006,  Unrated)
16
Cenizas del Paraiso (1997,  Unrated)
17
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
18
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
19
El Pisito (The Little Apartment) (1959,  Unrated)
20
El Cochecito (The Little Coach) (The Wheelchair) (1960,  Unrated)
21
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
22
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
23
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
24
800 Balas (800 Bullets) (2002,  R)
25
Conversaciones con mamá (Conversations with Mother) (2004,  Unrated)
26
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
27
Mamá Cumple Cien Años (Mama Turns 100) (1979,  Unrated)
28
Las Doce sillas (1962,  Unrated)
29
Elsa y Fred (2008,  PG)
30
En la Cama (In Bed) (2005,  Unrated)
31
Encarnación (2007,  Unrated)
32
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story) (2007,  Unrated)
33
The Strategy of the Snail (La Estrategia del caracol) (1993,  Unrated)
34
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
35
Fresa y chocolate (Strawberry and Chocolate) (1994,  R)
36
GAL (2006,  Unrated)
37
Habana Blues (2005,  Unrated)
38
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
39
Historias mínimas (Intimate Stories) (2005,  Unrated)
40
Nico and Dani (Krámpack) (2000,  R)
41
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
42
La Ley de Herodes (Herod's Law) (2000,  R)
43
El Lobo (Wolf) (2004,  R)
44
Martín (Hache) (1997,  Unrated)
45
Lugares comunes (Common Ground) (Common Places) (2003,  Unrated)
46
Luna de Avellaneda (Moon of Avellaneda) (2004,  Unrated)
47
Machuca (2004,  Unrated)
48
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
49
El Mismo amor, la misma lluvia (Same Love, Same Rain) (1999,  PG-13)
50
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
51
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) (2003,  R)
52
Piedras (Stones) (2003,  Unrated)
53
El Verdugo (Not on Your Life) (1963,  Unrated)
54
Plácido (1961,  Unrated)
55
Pollo, el pez y el cangrejo real, El (The Chicken, the Fish and the King Crab) (2008,  Unrated)
56
Proxima Salida (2004,  Unrated)
57
¿Quién puede matar a un niño? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) (1976,  R)
58
Reinas (Queens) (2006,  R)
59
Secrets of the Heart (1997,  Unrated)
60
Live-in Maid (Cama adentro) (2007,  Unrated)
61
Solas (Alone) (2000,  R)
62
Valentin (2004,  PG-13)
63
Tapas (2005,  Unrated)
64
Thesis (Tesis) (1996,  R)
65
Todo Me Pasa a Mi (2001,  Unrated)
66
Torremolinos 73 (2005,  Unrated)
67
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
68
El Ultimo Tren (2002,  Unrated)
69
El Viaje a ninguna parte (Voyage to Nowhere) (1986,  PG)
70
Viva Cuba (2005,  Unrated)
71
Whisky (2004,  Unrated)
72
Welcome Back Mr. McDonald (1997,  Unrated)
73
Taiyo o nusunda otoko (The Man Who Stole the Sun) (1979,  Unrated)
74
La Teta Asustada (The Milk of Sorrow) (2009,  Unrated)
75
Gordos (2009,  Unrated)
76
El Secreto de Sus Ojos (The Secret of Her Eyes) (2009,  PG-13)
77
Cell 211 (Celda 211) (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments