My Favorite Movies


  fb1662529564's Rating My Rating
1
11:14 (2003,  R)
2
A Boy and His Dog (1975,  R)
3
Adaptation (2002,  R)
4
Apocalypse Now (1979,  R)
5
At Play in the Fields of the Lord (1991,  R)
6
Bad Lieutenant (1992,  R)
7
Baraka (1993,  Unrated)
8
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
9
Being John Malkovich (1999,  R)
10
Eight Below (2006,  PG)
11
Below (2002,  R)
12
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
13
Birdy (1984,  R)
14
Blood Simple (1984,  R)
15
Boogie Nights (1997,  R)
16
Born on the Fourth of July (1989,  R)
17
Bug (2006,  R)
18
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
19
Collateral (2004,  R)
20
Criminally Insane (,  PG)
21
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
22
De-Lovely (2004,  PG-13)
23
Wishcraft (2002,  R)
24
Why We Fight (2006,  PG-13)
25
What Is It? (2005,  Unrated)
26
Wanted (2008,  R)
27
Vampire's Kiss (1989,  R)
28
U-571 (2000,  PG-13)
29
True Romance (1993,  R)
30
The Woman Chaser (2000,  R)
31
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
32
The Source (1999,  Unrated)
33
The Shape Of Things (2002,  R)
34
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
35
The Rules of Attraction (2002,  R)
36
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
37
The Mosquito Coast (1986,  PG)
38
The Mighty (1998,  PG-13)
39
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
40
Full Metal Jacket (1987,  R)
41
The Jacket (2005,  R)
42
The Flesh Eaters (1964,  Unrated)
43
The Fisher King (1991,  R)
44
The Fifth Element (1997,  PG-13)
45
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
46
The Descent (2006,  R)
47
The Dancer Upstairs (2002,  R)
48
The Big Lebowski (1998,  R)
49
Taxi Driver (1976,  R)
50
Super 8 Stories (2001,  Unrated)
51
Spartan (2004,  R)
52
Smoke (1995,  R)
53
Smiley Face (2007,  R)
54
Si j'étais toi (The Secret) (2007,  Unrated)
55
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
56
Rubin & Ed (1991,  PG-13)
57
Ripley's Game (2003,  R)
58
Ripley Under Ground (2005,  Unrated)
59
Reservoir Dogs (1992,  R)
60
Requiem for a Dream (2000,  R)
61
Rain (1932,  Unrated)
62
Punch-Drunk Love (2002,  R)
63
Pulp Fiction (1994,  R)
64
Positive I.d. (1987,  R)
65
Purple Noon (1996,  PG-13)
66
Pi (1998,  R)
67
Parents (1989,  R)
68
Window To Paris (Okno v Parizh) (1994,  PG-13)
69
O Que É Isso, Companheiro? (Four Days in September) (,  R)
70
No Country for Old Men (2007,  R)
71
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
72
Naqoyqatsi (Naqoyqatsi: Life as War) (2002,  PG)
73
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
74
My Own Private Idaho (1991,  R)
75
Minority Report (2002,  PG-13)
76
Miller's Crossing (1990,  R)
77
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School (2006,  PG-13)
78
Man on the Moon (1999,  R)
79
Magnolia (1999,  R)
80
Let It Ride (1989,  PG-13)
81
Le Dernier Combat (The Last Battle) (The Last Combat) (1983,  Unrated)
82
Last Stop for Paul (2006,  PG-13)
83
Last Days (2005,  R)
84
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
85
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
86
L.A. Confidential (1997,  R)
87
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
88
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
89
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
90
Imagining Argentina (2004,  R)
91
I Am David (2004,  PG)
92
Gummo (1997,  R)
93
Forty Shades of Blue (2005,  R)
94
Forbidden Zone (1982,  R)
95
Fight Club (1999,  R)
96
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
97
Ellie Parker (2005,  Unrated)
98
Elephant (2003,  R)
99
Earth vs. the Spider (2002,  R)
100
Donnie Darko (2001,  R)
101
Dogma (1999,  R)
102
Derailroaded (2005,  Unrated)
103
Delicatessen (1991,  R)
104
Deadly Friend (1986,  R)
105
Dead Silence (2007,  R)
106
Dead End (2003,  R)
107
The Machinist (2004,  R)
The Machinist
Amazing flick. More horror than horror films.
108
It Happened One Night (1934,  Unrated)
109
Three Kings (1999,  R)
110
Black Snake Moan (2007,  R)
111
House of Sand and Fog (2003,  R)
House of Sand and Fog
Grim portraight of life in modern America. Themes of loss, pride, self worth, struggle, and justice. Gripping!
112
Late For Dinner (1991,  PG)
113
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
Miss Pettigrew Lives for a Day
I started laughing immediately. The characters are absolutely brilliantly acted. It takes it's cues from the 1930's screwball comedies, but brings them into modern film context, fresh and newly discovered. You pretty much know what's going to happen here, but that is not a problem, as the fun in watching this film comes from it's immediacy. That is: the repartee between the characters, the scenery and set design, the music, and especially the perfectly tempered characterization and acting, are what makes this film entertaining.
114
Letting Go of God (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments