Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1663178491's Rating My Rating
1
Nico The Unicorn (2001,  PG)
2
Billy Elliot (2000,  R)
3
Bubble Boy (2001,  PG-13)
4
The Basketball Diaries (1995,  R)
5
How the West Was Won (1963,  G)
6
Shenandoah (1965,  Unrated)
7
Donnie Darko (2001,  R)
8
The Good Girl (2002,  R)
9
It Came from the Sky (1999,  R)
10
The Ice Storm (1997,  R)
11
A Call To Remember (1997,  R)
12
I'll Remember April (1999,  Unrated)
13
October Sky (1999,  PG)
14
Little Giants (1994,  PG)
15
Flipper's New Adventure (1964,  G)
16
The Final Season (2007,  PG)
17
The Client (1994,  PG-13)
18
Flashbacks of a Fool (2008,  R)
19
Jacob's Ladder (1990,  R)
20
Radio (2003,  PG)
21
Shiloh (1997,  PG)
22
The Patsy (1964,  Unrated)
23
The Man from Left Field (1993,  Unrated)
24
Born to Be Wild (1995,  PG)
25
Imaginary Heroes (2004,  R)
26
Dogfight (1991,  R)
27
Malibu's Most Wanted (2003,  PG-13)
28
The Bad News Bears in Breaking Training (1977,  Unrated)
29
Little Miss Sunshine (2006,  R)
30
Cheats (2002,  PG-13)
31
Bless the Beasts & Children (1971,  Unrated)
32
Minutemen (2008,  Unrated)
33
Hoot (2006,  PG)
34
Holes (2003,  PG)
35
Flight of the Navigator (1986,  PG)
36
Earth Minus Zero (1996,  Unrated)
37
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
38
Rosemary's Baby (1968,  R)
39
Radio Flyer (1992,  PG-13)
40
The Last Starfighter (1984,  PG)
41
Celebrity (1998,  R)
42
A Rumor of Angels (2000,  PG-13)
43
Possums (1998,  Unrated)
44
Snow In August (2001,  Unrated)
45
Before and After (1996,  PG-13)
46
Crisscross (1992,  R)
47
Mac and Me (1988,  PG)
48
All Things Fair (Lust och fägring stor) (Love Lessons) (1996,  Unrated)
49
The Bad News Bears (1976,  PG)
50
Kenny & Company (1976,  PG)
51
Lassie (1994,  PG)
52
Mandragora (1997,  Unrated)
53
Don's Plum (2001,  Unrated)
54
Oliver Twist (2005,  PG-13)
55
The Computer Wore Tennis Shoes (1969,  G)
56
Air Bud - Golden Receiver (1998,  G)
57
Seven Alone (1974,  Unrated)
58
Against a Crooked Sky (1975,  Unrated)
59
Where the Red Fern Grows (1974,  G)
60
Treasure of Matecumbe (1976,  G)
61
Now and Then (1995,  PG-13)
62
Robin of Locksley (1995,  PG)
63
Six Pack (1982,  PG)
64
Coach of the Year (1980,  Unrated)
65
Air Bud (1997,  PG)
66
Air Bud - World Pup (2001,  G)
67
The Emperor's Club (2002,  PG-13)
68
Saint Ralph (2005,  PG-13)
69
Zodiac (2007,  R)
70
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
71
Huckleberry Finn (1974,  G)
72
Recipe for Disaster (2003,  G)
73
Billy Budd (1962,  Unrated)
74
Paradise, Texas (2005,  PG)
75
Seabiscuit (2003,  PG-13)
76
SpaceCamp (Space Camp) (1986,  PG)
77
Black Beauty (1971,  Unrated)
78
The Incredible Mrs. Ritchie (2003,  Unrated)
79
Carpool (1996,  PG)
80
Joshua's Heart (1990,  Unrated)
81
The Adventures of Huck Finn (1993,  PG)
82
Angels in the Endzone (1997,  Unrated)
83
Cloak & Dagger (1984,  PG)
84
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
85
The Cure (1995,  PG-13)
86
Dear Frankie (2005,  PG-13)
87
Den Røde Kappe (Hagbard and Signe) (The Red Mantle) (1967,  R)
88
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
89
Escape to Grizzly Mountain (1999,  Unrated)
90
Escape from Wildcat Canyon (2004,  G)
91
Martian Child (2007,  PG)
92
Felicity: An American Girl Adventure (2005,  Unrated)
93
Flipper (1963,  G)
94
Flipper (1996,  PG)
95
Free Willy (1993,  PG)
96
Good Neighbor Sam (1964,  Unrated)
97
Haakon Haakonsen (Shipwrecked) (1990,  PG)
98
Is Anybody There? (2009,  PG-13)
99
Kicking & Screaming (2005,  PG)
100
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
101
Lakki: The Boy Who Could Fly (1992,  Unrated)
102
The Boy Who Could Fly (1986,  PG)
103
Sea People (2001,  Unrated)
104
The Last Home Run (1996,  Unrated)
105
The Paper Brigade (1994,  PG)
106
Little Big League (1994,  PG)
107
MVP: Most Valuable Primate (2000,  PG)
108
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
109
The Monster Squad (1987,  PG-13)
110
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
111
The Mudge Boy (2003,  R)
112
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
113
My Life so Far (1999,  PG-13)
114
The NeverEnding Story (1984,  PG)
115
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
116
New Port South (1999,  PG-13)
117
D.A.R.Y.L. (1985,  PG)
118
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
119
Oliver! (1968,  G)
120
Simon Birch (1998,  PG)
121
Problem Child (1990,  PG)
122
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
123
Problem Child 3: Junior in Love (1995,  Unrated)
124
Oliver Twist (1997,  Unrated)
125
Oliver Twist (2007,  Unrated)
126
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
127
Plumm Summer (2008,  PG)
128
Put the Camera on Me (2003,  Unrated)
129
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
130
Crin Blanc: Le Cheval Sauvage (White Mane: The Wild Horse) (2007,  Unrated)
131
Rails & Ties (2007,  PG-13)
132
A River Runs Through It (1992,  PG)
133
Run Away Home (2004,  Unrated)
134
The Sandlot (1993,  PG)
135
The Sandlot 2 (2005,  PG)
136
The Sandlot 3: Heading Home (2007,  PG)
137
Soccer Dog: The Movie (1999,  PG)
138
Some Things That Stay (2004,  Unrated)
139
Son of Rambow (2007,  PG-13)
140
Split Infinity (1992,  Unrated)
141
Summer's End (2000,  Unrated)
142
This Boy's Life (1993,  R)
143
Tom Sawyer (1973,  G)
144
The Modern Adventures of Tom Sawyer (1999,  Unrated)
145
Treasure Island (1998,  PG-13)
146
The Trial of Old Drum (2000,  PG)
147
Unaccompanied Minors (Grounded) (2006,  PG)
148
Virginia's Run (2001,  PG)
149
Windrunner (1994,  PG)
150
Titanic (1997,  PG-13)
151
Prisoner of Zenda, Inc. (1996,  PG)
152
Five Children and It (5 Children & It) (2004,  Unrated)
153
We Were the Mulvaneys (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments