Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1664563167's Rating My Rating
1
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
2
Titanic (1997,  PG-13)
3
Forrest Gump (1994,  PG-13)
4
Saving Private Ryan (1998,  R)
5
Philadelphia (1993,  PG-13)
6
Armageddon (1998,  PG-13)
7
Les jolies choses (Pretty Things) (2001,  Unrated)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
9
Cassandra's Dream (2007,  PG-13)
10
Match Point (2005,  R)
11
Le Coeur des hommes (Frenchmen) (2003,  Unrated)
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
13
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
14
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
15
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
16
Le Premier Jour du Reste de ta Vie (The First Day of the Rest of Your Life) (2008,  Unrated)
17
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
18
Ma vie en l'air (Love Is in the Air) (2005,  Unrated)
19
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
20
Flashdance (1983,  R)
21
Les Bronzés font du Ski (1979,  Unrated)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
24
Yes Man (2008,  PG-13)
25
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
26
London mon amour (Mes amis, mes amours) (2008,  Unrated)
27
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
28
The Hangover (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments