My Favorite Movies


  fb1669997133's Rating My Rating
1
Suspiria (1977,  R)
2
Black Sunday (1977,  R)
3
Rosemary's Baby (1968,  R)
4
Damien: Omen II (1978,  R)
5
The Shining (1980,  R)
6
Creepshow (1982,  R)
7
The Seventh Sign (1988,  R)
8
The Ninth Gate (1999,  R)
9
The Grudge (2004,  PG-13)
10
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
11
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
12
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
13
High Plains Drifter (1973,  R)
14
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
15
Pale Rider (1985,  R)
16
Dirty Harry (1971,  R)
17
Magnum Force (1973,  R)
18
Sudden Impact (1983,  R)
19
The Dead Pool (1988,  R)
20
The Day of the Jackal (1973,  PG)
21
The Conversation (1974,  PG)
22
The Odessa File (1974,  PG)
23
Marathon Man (1976,  R)
24
The Boys from Brazil (1978,  R)
25
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
26
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
27
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
28
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
29
The Omega Man (1971,  PG)
30
Soylent Green (1973,  PG)
31
Silent Running (1971,  G)
32
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
33
Total Recall (1990,  R)
34
Airport '77 (1977,  PG)
35
Earthquake (1974,  PG)
36
The Towering Inferno (1974,  PG)
37
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
38
Sakura Killers (1986,  Unrated)
39
Bloodsport (1988,  R)
40
The Loved One (1965,  Unrated)
41
The Party (1968,  PG)
42
The Blues Brothers (1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments