My Favorite Movies
| fb16807067's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kinsey (2004, R) |
|
| 2 |
Patton (1970, PG) |
|
| 3 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
| 4 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967, Unrated) |
|
| 5 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 6 |
Paths of Glory (1957, Unrated) |
|
| 7 |
Becket (1964, PG-13) |
|
| 8 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 9 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 10 |
The Long Goodbye (1973, R) |
|
| 11 |
The Crying Game (1992, R) |
|
| 12 |
Closer (2004, R)
I think this movie is quite well acted and has an excellent script. Refreshing to see a film about relationships and love that is actually written for adults. I find it unfortunate how many people judge this movie on the basis of it being "sad" or "negative". Interestingly, this comes from both those who enjoy and disdain it, the former because they've been hurt before too, the latter because they believe in romanticist fiction regarding how things 'should' be (sometimes folks that hate it are boring types that prefer wooden unrealistic romantic archetypes to down and dirty real human beings in their love stories). I do not think the movie is negative actually...I believe it aims for realism. In this regard it is exaggerated at times perhaps and occasionally fails, but the movie maintains a consistent artistic vision throughout that shows many of the wonderful and horrible aspects that go along with the vunerabilities, attachments and difficulties of being in a committed loving relationship. I think the movie takes a few shortcuts in developing relationships between characters, but does so to remained focusing on critical relationship moments, leaving more mundane developments and activities unstated...this is good here...I'd rather not be bored to death ala Lost in Translation. Whatever is occasionally missing, I believe the treatment of relationships here is much more compelling and interesting than what one typically finds in American movies and culture. |
|
| 13 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 14 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 15 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 16 |
Monster (2003, R) |
|
| 17 |
Sideways (2004, R) |
|
| 18 |
Reds (1981, PG) |
|
| 19 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 20 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 21 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 22 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 23 |
Z (1969, PG) |
|
| 24 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 25 |
The Last Detail (1973, R) |
|
| 26 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 27 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |
|
| 28 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
| 29 |
Quills (2000, R) |
|
| 30 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 31 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 32 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 33 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 34 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 35 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 36 |
The Princess Bride (1987, PG) |




































