My Favorite Movies


  fb1686121469's Rating My Rating
1
Once Were Warriors (1994,  R)
2
Giant (1956,  G)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Grease (1978,  PG)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
The Princess Bride (1987,  PG)
8
Pillow Talk (1959,  Unrated)
9
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
10
Lover Come Back (1961,  Unrated)
11
Bicentennial Man (1999,  PG)
12
Patch Adams (1998,  PG-13)
13
The World According to Garp (1982,  R)
14
The Best of Times (1986,  PG-13)
15
Tombstone (1993,  R)
16
Sky High (2005,  PG)
17
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
18
Superbad (2007,  R)
19
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
20
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
21
The Object of My Affection (1998,  R)
22
200 Cigarettes (1999,  R)
23
The Shape Of Things (2002,  R)
24
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie (2004,  Unrated)
25
The Locusts (1997,  R)
26
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
27
The Break-Up (2006,  PG-13)
28
Zoolander (2001,  PG-13)
29
Old School (2003,  R)
30
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
31
There's Something About Mary (1998,  R)
32
The Cable Guy (1996,  PG-13)
33
Mystery Men (1999,  PG-13)
34
Next of Kin (1989,  R)
35
Someone Like You (2001,  PG-13)
36
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
37
Kiss The Girls (1997,  R)
38
The Lake House (2006,  PG)
39
28 Days (2000,  PG-13)
40
While You Were Sleeping (1995,  PG)
41
Demolition Man (1993,  R)
42
Practical Magic (1998,  PG-13)
43
Murder by Numbers (2002,  R)
44
A Time to Kill (1996,  R)
45
Hope Floats (1998,  PG-13)
46
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
47
Speed (1994,  R)
48
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
49
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
50
Constantine (2005,  R)
51
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
52
The Devil's Advocate (1997,  R)
53
Parenthood (1989,  PG-13)
54
I Love You to Death (1990,  R)
55
Love & Sex (2000,  R)
56
Walk the Line (2005,  PG-13)
57
Pleasantville (1998,  PG-13)
58
Fear (1996,  R)
59
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
60
Brokeback Mountain (2005,  R)
61
Seven (Se7en) (1995,  R)
62
Interview with the Vampire (1994,  R)
63
Legends of the Fall (1994,  R)
64
True Romance (1993,  R)
65
Sleepers (1996,  R)
66
Kalifornia (1993,  R)
67
Too Young to Die (1990,  R)
68
Carrie (1976,  R)
69
The General's Daughter (1999,  R)
70
Urban Cowboy (1980,  R)
71
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
72
Without a Trace (1983) (1983,  PG)
73
Staying Together (1989,  R)
74
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
75
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
76
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
77
Liar Liar (1997,  PG-13)
78
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
79
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
80
The Truman Show (1998,  PG)
81
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
82
Once Bitten (1985,  PG-13)
83
Doing Time on Maple Drive (1992,  Unrated)
84
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
85
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
86
Sleepy Hollow (1999,  R)
87
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
88
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
89
Platoon (1986,  R)
90
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
91
Juno (2007,  PG-13)
92
Grandma's Boy (2006,  R)
93
Dane Cook: Vicious Circle (2006,  Unrated)
94
Employee of the Month (2006,  PG-13)
95
Waiting (2005,  R)
96
Just Between Friends (1986,  PG-13)
97
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
98
Blade - Trinity (2004,  R)
99
Just Friends (2005,  PG-13)
100
Back to the Future (1985,  PG)
101
The Waterboy (1998,  PG-13)
102
Jaws (1975,  PG)
103
Autopsy: Postmortem with Dr. Michael Baden (2008,  Unrated)
104
27 Dresses (2008,  PG-13)
105
Gossip (1999,  R)
106
The Addams Family (1991,  PG-13)
107
The Ice Storm (1997,  R)
108
The Opposite of Sex (1998,  R)
109
Into the Woods (1991,  Unrated)
110
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
111
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
112
Raising Arizona (1987,  PG-13)
113
Moonstruck (1987,  PG)
114
Valley Girl (1983,  R)
115
Gladiator (2000,  R)
116
The Village (2004,  PG-13)
117
Signs (2002,  PG-13)
118
Inventing the Abbotts (1997,  R)
119
Over the Edge (1979,  PG)
120
The Outsiders (1983,  PG)
121
My Fellow Americans (1996,  PG-13)
122
Murphy's Romance (1985,  PG-13)
123
The Omen (1976,  R)
124
'Night Mother (1986,  PG-13)
125
The Man with Two Brains (1983,  R)
126
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
127
Hard Promises (1992,  PG)
128
Raggedy Man (1981,  PG)
129
Violets Are Blue... (1986,  PG-13)
130
Agnes of God (1985,  PG-13)
131
Torch Song Trilogy (1988,  R)
132
The Four Seasons (1981,  PG)
133
Same Time, Next Year (1978,  PG)
134
California Suite (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments