My Favorite Movies


  fb16918449's Rating My Rating
1
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
2
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
3
3:10 to Yuma (1957,  Unrated)
4
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
Exciting, well paced movie. Keeps the spirit of the original, but it is still fresh. The interaction between Bale and Crowe is great. Ben Foster plays the ruthless Charlie Prince convincingly.
5
A Bridge Too Far (1977,  PG)
6
A Few Good Men (1992,  R)
7
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
8
Air Force One (1997,  R)
9
Andersonville (1996,  Unrated)
10
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
11
Apollo 13 (1995,  PG)
12
Back to the Future (1985,  PG)
13
Back to the Future Part II (1989,  PG)
14
Back to the Future Part III (1990,  PG)
15
Battle of Britain (1969,  G)
16
Battleground (1949,  Unrated)
17
Ben-Hur (1959,  G)
18
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
19
Big Jake (1971,  PG-13)
20
The Big Red One (1980,  PG)
21
Black Hawk Down (2001,  R)
22
The Blue And The Gray (1985,  Unrated)
23
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
24
The Bridge at Remagen (1969,  PG)
25
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
26
Broken Arrow (1996,  R)
27
Broken Trail (2006,  Unrated)
28
Cahill: U.S. Marshall (1973,  Unrated)
29
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
30
Cellular (2004,  PG-13)
31
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
32
Con Air (1997,  R)
33
Conspiracy Theory (1997,  R)
34
The Cowboys (1972,  PG)
35
Crimson Tide (1995,  R)
Crimson Tide
Gene Hackman and Denzel Washington going head to head makes this movie more than worth it. Plus, it has an awesome soundtrack by Hans Zimmer
36
Dead Man's Walk (1996,  PG-13)
37
The Dead Pool (1988,  R)
38
Die Hard (1988,  R)
39
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
40
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
41
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
42
Dirty Harry (1971,  R)
43
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
44
El Dorado (1967,  Unrated)
45
The Enemy Below (1957,  Unrated)
46
Enemy at the Gates (2001,  R)
47
The Enforcer (1976,  R)
48
Facing the Giants (2006,  PG)
49
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
50
For a Few Dollars More (Per qualche dollaro in più) (1965,  R)
51
Frequency (2000,  PG-13)
52
Gallipoli (1981,  PG)
53
Gettysburg (1993,  PG)
Gettysburg
Great historical epic about the battle of Gettysburg. It's nearly 4 1/2 hours long, but it goes fast
54
The Godfather (1972,  R)
55
The Godfather, Part II (1974,  R)
56
The Godfather, Part III (1990,  R)
57
Gods and Generals (2003,  PG-13)
Gods and Generals
Pretty good historical epic, although about the only one's that will enjoy it are history and Civil War buffs.
58
Il Buono, il Brutto, il Cattivo. (The Good, the Bad and the Ugly) (1966,  R)
59
The Great Escape (1963,  Unrated)
60
The Great Northfield Minnesota Raid (1972,  PG)
61
The Great Outdoors (1988,  PG)
62
The Great Raid (2005,  R)
63
The Guns of Navarone (1961,  PG)
64
Halls of Montezuma (1950,  Unrated)
65
Hart's War (2002,  R)
66
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
67
The High and the Mighty (1954,  Unrated)
68
Hondo (1953,  Unrated)
69
How the West Was Won (1962,  G)
70
The Hunt for Red October (1990,  PG)
The Hunt for Red October
Probably the best movie version of a Tom Clancy book. A great Cold War thriller
71
In Harm's Way (1965,  Unrated)
72
In the Line of Fire (1993,  R)
73
The Last Castle (2001,  R)
74
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
75
Lethal Weapon (1987,  R)
76
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
77
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
78
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
79
The Long Riders (1980,  R)
80
The Longest Day (1962,  G)
81
MacArthur (1977,  PG)
82
Magnum Force (1973,  R)
83
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
84
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
85
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
86
Maverick (1994,  PG)
87
Memphis Belle (1990,  PG-13)
88
McLintock! (1963,  Unrated)
89
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
90
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Jimmy Stewart behave the way politicians should behave
91
National Treasure (2004,  PG)
92
The Nativity Story (2006,  PG)
93
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
94
Open Range (2003,  R)
95
Patriot Games (1992,  R)
96
The Patriot (2000,  R)
97
Patton (1970,  PG)
98
Phone Booth (2003,  R)
99
Pure Country (1992,  PG)
Pure Country
The only romance in my movie collection. I watched for the first time because I'm a George Strait fan, but I thought it was good enough to buy
100
Rear Window (1954,  PG)
101
Rio Bravo (1998,  Unrated)
102
Rio Lobo (1971,  G)
103
Road to Perdition (2002,  R)
104
Ronin (1998,  R)
105
Rules of Engagement (2000,  R)
106
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
107
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
108
Saving Private Ryan (1998,  R)
109
Serenity (2005,  PG-13)
110
The Shootist (1976,  PG)
111
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
112
Spartacus (1960,  PG-13)
113
Stalag 17 (1953,  Unrated)
114
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
115
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
116
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
117
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
118
Sudden Impact (1983,  R)
119
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
120
The Thin Red Line (1999,  R)
121
Thirteen Days (2000,  PG-13)
122
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
123
To the Shores of Tripoli (1942,  Unrated)
124
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
125
True Grit (1969,  G)
126
The Tuskegee Airmen (1995,  PG-13)
127
The Undefeated (1969,  G)
128
United 93 (2006,  R)
129
Von Ryan's Express (1965,  PG)
130
Walk the Line (2005,  PG-13)
131
We Were Soldiers (2002,  R)
132
Wing and a Prayer (1944,  Unrated)
133
World Trade Center (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments