My Favorite Movies


  fb1695028130's Rating My Rating
1
Senso (The Wanton Countess) (1954,  Unrated)
2
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
3
Blue Velvet (1986,  R)
4
Easy Rider (1969,  R)
5
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
6
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
Bad Lieutenant (1992,  R)
9
Smoke (1995,  R)
10
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
11
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
12
Fallen Angels (1995,  Unrated)
13
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
14
What Have I Done to Deserve This? (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
15
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
16
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
17
Alice et Martin (Alice and Martin) (2000,  R)
18
Wild Reeds (1995,  Unrated)
19
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
20
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
21
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
22
E la nave Va (And the Ship Sails On) (1984,  PG)
23
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
24
Stromboli (1950,  Unrated)
25
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
26
Summer With Monika (Sommaren med Monika) (1956,  Unrated)
27
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975,  G)
28
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
29
Metropolis (1927,  Unrated)
30
M (1931,  Unrated)
31
Scarlet Street (1945,  Unrated)
32
Citizen Kane (1941,  PG)
33
The Third Man (1949,  Unrated)
34
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
35
Sweetie (1989,  R)
36
An Angel at My Table (1990,  R)
37
Rushmore (1998,  R)
38
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
39
The Darjeeling Limited (2007,  R)
40
Heavenly Creatures (1994,  R)
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
42
Broken Flowers (2005,  R)
43
Mystery Train (1989,  R)
44
Stranger Than Paradise (1984,  R)
45
Sideways (2004,  R)
46
Little Miss Sunshine (2006,  R)
47
Manhattan (1979,  R)
48
Mighty Aphrodite (1995,  R)
49
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
50
Zelig (1983,  PG)
51
Love and Death (1975,  PG)
52
The Squid and the Whale (2005,  R)
53
Garden State (2004,  R)
54
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
55
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
56
Yojimbo (1961,  Unrated)
57
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
58
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
59
Recordações da Casa Amarela (Recollections of the Yellow House) (1989,  Unrated)
60
A Comédia de Deus (God's Comedy) (1995,  Unrated)
61
As Bodas de Deus (1999,  Unrated)
62
Vai~E~Vem (Come and Go) (2003,  Unrated)
63
The Blood (O Sangue) (1989,  Unrated)
64
The Divine Comedy (A Divina Comédia) (1991,  Unrated)
65
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
66
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
67
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
68
Jules and Jim (1962,  Unrated)
69
Belle de Jour (1968,  R)
70
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
71
Les Hurdes (Land Without Bread) (1933,  Unrated)
72
Tristana (1970,  Unrated)
73
The Night of the Hunter (1955,  PG)
74
Rumble Fish (1983,  R)
75
East of Eden (1955,  PG)
76
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
77
Rita (2003,  Unrated)
78
Johnny Guitar (1954,  PG)
79
Psycho (1960,  R)
80
Rear Window (1954,  PG)
81
Vertigo (1958,  PG)
82
North by Northwest (1959,  Unrated)
83
Rope (1948,  PG)
84
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
85
Sabotage (1937,  R)
86
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
87
Taxi Driver (1976,  R)
88
After Hours (1985,  R)
89
The Departed (2006,  R)
90
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
91
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
92
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
93
The Addiction (1995,  R)
94
The Funeral (1996,  R)
95
King of New York (1990,  R)
96
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
97
The Usual Suspects (1995,  R)
98
Traffic (2000,  R)
99
Crash (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments