My Favorite Movies


  fb1696173283's Rating My Rating
1
The Big Clock (1948,  PG-13)
2
Golden Boy (1939,  Unrated)
3
Random Harvest (1942,  Unrated)
4
Destry Rides Again (1939,  Unrated)
5
Love Affair (1939,  Unrated)
6
The Palm Beach Story (1942,  Unrated)
7
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
8
Song of Love (1947,  Unrated)
9
Dark Passage (1947,  Unrated)
10
The Women (1939,  Unrated)
11
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
12
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
13
The Lady Eve (1941,  Unrated)
14
Woman of the Year (1942,  Unrated)
15
Murder, My Sweet (1944,  Unrated)
16
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
17
His Girl Friday (1940,  Unrated)
18
Dodsworth (1936,  Unrated)
19
Morocco (1930,  Unrated)
20
You Were Never Lovelier (1942,  Unrated)
21
Ball of Fire (1941,  Unrated)
22
Brief Encounter (1945,  Unrated)
23
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
24
Murders in the Rue Morgue (1932,  Unrated)
25
Captain Blood (1935,  Unrated)
26
Impact (1949,  Unrated)
27
The Woman in the Window (1944,  Unrated)
28
The Awful Truth (1937,  Unrated)
29
Wife vs. Secretary (1936,  Unrated)
30
Shall We Dance (1937,  Unrated)
31
Sorry, Wrong Number (1948,  Unrated)
32
Show Boat (1936,  Unrated)
33
A Free Soul (1931,  Unrated)
34
Secret Beyond the Door... (1949,  Unrated)
35
The Letter (1940,  Unrated)
36
Harvey (1951,  Unrated)
37
Little Women (1933,  Unrated)
38
Ninotchka (1939,  R)
39
The Barkleys of Broadway (1949,  Unrated)
40
O. Henry's Full House (1952,  Unrated)
41
The Old Maid (1939,  Unrated)
42
The Browning Version (1951,  Unrated)
43
The Heiress (1949,  Unrated)
44
Lady of Burlesque (1943,  Unrated)
45
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
46
The Night of the Hunter (1955,  PG)
47
Adam's Rib (1949,  Unrated)
48
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
49
The Black Cat (1934,  Unrated)
50
A Night in Casablanca (1946,  Unrated)
51
Dead End (1937,  Unrated)
52
Road to Morocco (1942,  Unrated)
53
The Apartment (1960,  Unrated)
54
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
55
San Francisco (1936,  Unrated)
56
Green for Danger (1946) (1946,  PG)
57
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
58
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
59
Rose-Marie (Rose Marie) (1936,  Unrated)
60
The Little Foxes (1941,  Unrated)
61
Laura (1944,  Unrated)
62
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
63
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
64
Gaslight (A Strange Case of Murder)(Angel Street)(The Murder in Thornton Square) (1940,  Unrated)
65
Gaslight (1944,  Unrated)
66
It Happened One Night (1934,  Unrated)
67
Follow the Fleet (1936,  Unrated)
68
Now, Voyager (1942,  Unrated)
69
The Spiral Staircase (1946,  Unrated)
70
Monkey Business (1931,  Unrated)
71
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
72
Desk Set (1957,  Unrated)
73
Heaven Can Wait (1943,  Unrated)
74
The Body Snatcher (1945,  Unrated)
75
A Night to Remember (1958,  Unrated)
76
Saboteur (1942,  PG)
77
Gilda (1946,  PG)
78
The Broadway Melody of 1929 (1929,  Unrated)
79
High Sierra (1941,  Unrated)
80
Libeled Lady (1936,  Unrated)
81
Anatomy of a Murder (1959,  R)
82
The Ghost Goes West (1935,  Unrated)
83
Duck Soup (1933,  Unrated)
84
The Miracle of Morgan's Creek (1944,  Unrated)
85
The Smiling Lieutenant (1931,  Unrated)
86
Sergeant York (1941,  Unrated)
87
The Snake Pit (1948,  Unrated)
88
Hobson's Choice (1954,  Unrated)
89
Holiday (1938,  Unrated)
90
Scarlet Street (1945,  Unrated)
91
To Be or Not to Be (1942,  PG)
92
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
93
Top Hat (1935,  Unrated)
94
Stella Dallas (1937,  Unrated)
95
Out of the Past (1947,  Unrated)
96
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
97
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
98
The Most Dangerous Game (1932,  Unrated)
99
Baby Face (1933,  Unrated)
100
Unfaithfully Yours (1948,  Unrated)
101
It's a Wonderful World (1939,  Unrated)
102
Swing Time (1936,  Unrated)
103
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
104
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
105
Design for Living (1933,  Unrated)
106
Desire (The Pearl Necklace) (1936,  Unrated)
107
Sherlock Holmes and the Woman in Green (1945,  G)
108
The Story of Vernon and Irene Castle (1939,  Unrated)
109
The Talk of the Town (1942,  Unrated)
110
Keeper of the Flame (1942,  Unrated)
111
Without Love (1945) (1945,  Unrated)
112
In This Our Life (1942,  Unrated)
113
The Barretts of Wimpole Street (1934,  Unrated)
114
The Toll of the Sea (1922,  Unrated)
115
The Miracle Woman (1931,  Unrated)
116
Trouble in Paradise (1932,  Unrated)
117
Susan and God (1940,  Unrated)
118
Marie Antoinette (1938,  Unrated)
119
Key Largo (1948,  Unrated)
120
Undercurrent (1946,  Unrated)
121
The Blue Dahlia (1946,  Unrated)
122
A Foreign Affair (1948,  Unrated)
123
The Mad Miss Manton (1938,  PG)
124
Shanghai Express (1932,  Unrated)
125
Midnight (1939,  Unrated)
126
Easy Living (1937,  Unrated)
127
The Man Who Came to Dinner (1942,  Unrated)
128
Vivacious Lady (1938,  Unrated)
129
I Married a Witch (1942,  PG)
130
House By the River (1950,  Unrated)
131
The Uninvited (1944,  Unrated)
132
A Bill of Divorcement (1932,  Unrated)
133
The Cat and the Canary (1939,  Unrated)
134
Boomerang! (1947,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments