My Favorite Movies


  fb1696525446's Rating My Rating
1
The Goonies (1985,  PG)
2
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
3
Dan Aykroyd Unplugged on UFOs (2005,  Unrated)
4
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
5
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
6
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
7
Evolution (2001,  PG-13)
8
The Great Outdoors (1988,  PG)
9
Spies Like Us (1985,  PG)
10
Dragnet (1987,  PG-13)
11
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
12
Caddyshack II (1988,  PG)
13
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
14
Caddyshack (1980,  R)
15
Funny Farm (1988,  PG)
16
The Blues Brothers (1980,  R)
17
Spaceballs (1987,  PG)
18
Uncle Buck (1989,  PG)
19
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
20
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
21
Stripes (1981,  R)
22
Brewster's Millions (1985,  PG)
23
Canadian Bacon (1995,  PG)
24
Who's Harry Crumb? (1989,  PG-13)
25
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
26
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
27
Vegas Vacation (1997,  PG)
28
Fletch (1985,  PG)
29
The Best Of Chevy Chase (1987,  Unrated)
30
Dorf Goes Fishing / Tim & Harvey in the Great Outdoors (2002,  Unrated)
31
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
32
The Apple Dumpling Gang Rides Again (1979,  G)
33
The Private Eyes (1981,  PG)
34
Gus (1976,  G)
35
McHale's Navy (1964,  Unrated)
36
McHale's Navy Joins the Air Force (1965,  Unrated)
37
Dorf Goes Fishing (2002,  Unrated)
38
The Prize Fighter (1979,  Unrated)
39
The Billion Dollar Hobo (1978,  Unrated)
40
Herbie Goes to Monte Carlo (1977,  G)
41
The Incredible Mr. Limpet (1964,  G)
42
The Shakiest Gun In The West (1968,  Unrated)
43
The Reluctant Astronaut (1967,  Unrated)
44
Return to Mayberry (1986,  Unrated)
45
The Love God? (1969,  PG-13)
46
Hot Lead & Cold Feet (1978,  Unrated)
47
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1953,  Unrated)
48
Abbott and Costello Meet the Invisible Man (1951,  Unrated)
49
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff (1949,  Unrated)
50
Abbott and Costello Go to Mars (1953,  Unrated)
51
Abbott and Costello Meet the Keystone Kops (1955,  Unrated)
52
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
53
Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950,  Unrated)
54
Abbott And Costello Meet The Bride Of Frankenstein (,  Unrated)
55
Buck Privates (1941,  Unrated)
56
Hold That Ghost (Oh, Charlie) (1941,  Unrated)
57
Who Done It? (1942,  Unrated)
58
Hit the Ice (1943,  Unrated)
59
In Society (1944,  Unrated)
60
Lost in Alaska (1952,  Unrated)
61
The Time of Their Lives (The Ghost Steps Out) (1946,  Unrated)
62
Jack and the Beanstalk (1952,  Unrated)
63
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
64
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
65
The Toy (1982,  PG)
66
Smokey and the Bandit, Pt. 3 (1983,  PG)
67
Smokey and the Bandit Part 3 (1983,  Unrated)
68
Martin & Lewis: At War with the Army (1950,  Unrated)
69
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
70
Mr. Saturday Night (1992,  R)
71
The Bellboy (1960,  Unrated)
72
The Stooge (1953,  Unrated)
73
The Disorderly Orderly (1964,  Unrated)
74
Scared Stiff (1953,  Unrated)
75
The Errand Boy (1961,  Unrated)
76
Three Amigos! (1986,  PG)
77
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
78
Captain Ron (1992,  PG-13)
79
Herbie Goes Bananas (1980,  G)
80
Blazing Saddles (1974,  R)
81
The Four Seasons (1981,  PG)
82
The Cannonball Run (1981,  PG)
83
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
84
Cannonball Run II (1984,  PG)
85
Johnny Dangerously (1984,  PG-13)
86
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (1975,  PG)
87
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
88
Bud Abbott and Lou Costello in Hollywood (Abbott and Costello in Hollywood ) (2000,  Unrated)
89
Abbott and Costello Meet the Mummy (1955,  Unrated)
90
Abbott and Costello Meet Captain Kidd (1952,  Unrated)
91
Abbott & Costello in the Movies (2002,  Unrated)
92
The Naughty Nineties (1945,  Unrated)
93
In the Navy (1941,  Unrated)
94
Pardon My Sarong (1942,  Unrated)
95
Buck Privates Come Home (1947,  Unrated)
96
Mexican Hayride (1948,  Unrated)
97
Here Come the Co-eds (1945,  Unrated)
98
Keep 'Em Flying (1941,  Unrated)
99
Ride 'Em Cowboy (1942,  Unrated)
100
Dance with Me, Henry (1956,  Unrated)
101
The Noose Hangs High (1948,  Unrated)
102
It Ain't Hay (Money for Jam) (1943,  Unrated)
103
One Night in the Tropics (1940,  Unrated)
104
Comin' Round the Mountain (1951,  Unrated)
105
The Shaggy D.A. (1976,  G)
106
Dorf On Golf (1987,  Unrated)
107
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
108
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
109
Dead Poets Society (1989,  PG)
110
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
111
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
112
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
113
Popeye (1980,  PG)
114
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
115
Haunted Honeymoon (1986,  PG)
116
Lucas (1986,  PG-13)
117
License to Drive (1988,  PG-13)
118
Back to the Future (1985,  PG)
119
Back to the Future Part II (1989,  PG)
120
Back to the Future Part III (1990,  PG)
121
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
122
Addams Family Values (1993,  PG-13)
123
The Addams Family (1991,  PG-13)
124
Dennis the Menace (1993,  PG)
125
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
126
Clue (1985,  PG)
127
Camp Nowhere (1994,  PG)
128
Mr. Mom (1983,  PG)
129
The Pagemaster (1994,  PG)
130
Haunted Lighthouse (R.L. Stine's Haunted Lighthouse) (2003,  Unrated)
131
Stuart Little (1999,  PG)
132
Stuart Little 2 (2002,  PG)
133
Teen Wolf (1985,  PG)
134
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
135
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
136
The Frighteners (1996,  R)
137
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
138
Poison Ivy (1985,  Unrated)
139
Zoom (2006,  PG)
140
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
141
Fletch Lives (1989,  PG)
142
Funny Money (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments