My Favorite Movies


  fb1708220064's Rating My Rating
1
Beowulf (2007,  PG-13)
2
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
3
Van Helsing (2004,  PG-13)
4
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
5
What? (Diary of Forbidden Dreams) (1973,  R)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
7
Die große Ekstase des Bildschnitzers Steiner (The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner) (1974,  Unrated)
8
Monanieba (Repentance) (1984,  PG)
9
Le Jouet (The Toy) (1976,  Unrated)
10
Le coup du parapluie (Umbrella Coup) (1980,  Unrated)
11
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
12
Stalker (1979,  Unrated)
13
Nostalghia (1983,  Unrated)
14
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
15
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
16
Ratatouille (2007,  G)
17
Nocturna (2004,  Unrated)
18
Fantomas (1964,  Unrated)
19
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
20
Ran (1985,  R)
21
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
22
Akahige (Red Beard) (1965,  Unrated)
23
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
24
Chinatown (1974,  R)
25
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
26
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
27
Die Beispiellose Verteidigung der Festung Deutschkreuz (1967,  Unrated)
28
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
29
Tsumiki no ie (La Maison en Petits Cubes) (2008,  Unrated)
30
Frenzy (1972,  R)
31
Psycho (1960,  R)
32
Mystery of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle) (1974,  Unrated)
33
Arizona Dream (1993,  R)
34
Underground (1995,  Unrated)
35
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
36
La Strada (The Road) (1954,  PG)
37
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
38
8 1/2 (1963,  Unrated)
39
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
40
Amarcord (1974,  R)
41
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
42
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
43
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986,  PG-13)
44
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
45
Der Rote Baron (The Red Baron) (2008,  Unrated)
46
Ashes and Snow (2005,  Unrated)
47
Coast Guard (2005,  R)
48
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
49
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
50
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
51
redacted (2007,  R)
52
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
53
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
54
Up (2009,  PG)
55
Inglourious Basterds (2009,  R)
56
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
57
Les couloirs du temps: Les visiteurs 2 (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments