My Favorite Movies


  fb1718091468's Rating My Rating
1
Shakes the Clown (1992,  R)
2
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
3
The Princess Bride (1987,  PG)
4
X-Men (2000,  PG-13)
5
Stick It (2006,  PG-13)
6
Showgirls (1995,  NC-17)
7
Chicago (2002,  PG-13)
8
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
9
The Devil's Rejects (2005,  R)
10
House of 1000 Corpses (2003,  R)
11
H2: Halloween II (2009,  R)
12
Halloween (2007,  R)
13
Aliens (1986,  R)
14
The Return of the Living Dead (1985,  R)
15
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
16
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
17
Dawn of the Dead (2004,  R)
18
Diary of the Dead (2007,  R)
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Finding Nemo (2003,  G)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
The Shawshank Redemption (1994,  R)
26
V for Vendetta (2006,  R)
27
Clue (1985,  PG)
28
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
29
Shallow Grave (1995,  R)
30
Trainspotting (1996,  R)
31
The Shining (1980,  R)
32
Eyes Wide Shut (1999,  R)
33
The Birds (1963,  PG-13)
34
Stripes (1981,  R)
35
Scrooged (1988,  PG-13)
36
Psycho (1960,  R)
37
Psycho II (1983,  R)
38
Psycho III (1986,  R)
39
Psycho IV: The Beginning (1991,  R)
40
Hardware (1990,  R)
41
Drop Dead Sexy (2005,  R)
42
Heathers (1988,  R)
43
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
44
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
45
Hellraiser (1987,  R)
46
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
47
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
48
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
49
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
50
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
51
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
52
Hellraiser - Deader (2005,  R)
53
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
54
Hellraiser (2011,  Unrated)
55
Spies Like Us (1985,  PG)
56
Fletch (1985,  PG)
57
Fletch Lives (1989,  PG)
58
Fletch Won (2009,  Unrated)
59
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
60
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
61
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
62
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
63
A Fish Called Wanda (1988,  R)
64
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
65
The Story of Mankind (1957,  Unrated)
66
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
67
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
68
The Ocean's 11 Story (2002,  Unrated)
69
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
70
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
71
Sixteen Candles (1984,  PG)
72
Better Off Dead (1985,  PG)
73
Top Secret! (1984,  PG)
74
Real Genius (1985,  PG)
75
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
76
Heat (1995,  R)
77
Airplane! (1980,  PG)
78
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
79
A Scanner Darkly (2006,  R)
80
Blue Velvet (1986,  R)
81
Wild At Heart (1990,  R)
82
Blade Runner (1982,  R)
83
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
84
The Killers (1964,  Unrated)
85
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
86
A Boy and His Dog (1975,  R)
87
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
88
Mulholland Drive (2001,  R)
89
Lost Highway (1997,  R)
90
Inland Empire (2006,  R)
91
Eraserhead (1977,  Unrated)
92
The Straight Story (1999,  G)
93
Nuns on the Run (1990,  PG-13)
94
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
95
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
96
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
97
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
98
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
99
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
100
A Nightmare on Elm Street (2010,  Unrated)
101
Friday the 13th (1980,  R)
102
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
103
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
104
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
105
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
106
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
107
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
108
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
109
Friday the 13th (2009,  R)
110
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009,  Unrated)
111
An American Werewolf in London (1981,  R)
112
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
113
The Evil Dead (1981,  NC-17)
114
Evil Dead 2 (1987,  R)
115
Army of Darkness (1993,  R)
116
The Evil Dead (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments