My Favorite Movies


  fb1721991019's Rating My Rating
1
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
2
Network (1976,  R)
3
Little Big Man (1970,  PG)
4
The Last Picture Show (1971,  R)
5
Ordinary People (1980,  R)
6
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
7
Freaks (1932,  Unrated)
8
Being There (1979,  PG)
9
No Name on the Bullet (1959,  Unrated)
10
The Wizard of Oz (1939,  G)
11
Unforgiven (1992,  R)
12
The Big Country (1958,  Unrated)
13
Little Darlings (1980,  R)
14
Where the Red Fern Grows (1974,  G)
15
Somewhere in Time (1980,  PG)
16
Ragtime (1981,  PG)
17
The Americanization of Emily (1964,  Unrated)
18
Seven Waves Away (Abandon Ship!) (Seven Days from Now) (1957,  Unrated)
19
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
20
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
21
The Godfather (1972,  R)
22
Soldier Blue (1970,  R)
23
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
24
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
25
The World According to Garp (1982,  R)
26
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
27
The Hospital (1971,  PG-13)
28
The Gunfighter (1950,  Unrated)
29
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
30
'Breaker' Morant (1980,  PG)
31
Catch-22 (1970,  R)
32
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
33
Gone With the Wind (1939,  G)
34
Apocalypse Now (1979,  R)
35
The Dove (1974,  PG)
36
Citizen Kane (1941,  PG)
37
It Happened One Night (1934,  Unrated)
38
The Autobiography of Miss Jane Pittman (1973,  Unrated)
39
Platoon (1986,  R)
40
The Big Parade (1925,  Unrated)
41
All the President's Men (1976,  R)
42
Seven Days in May (1964,  PG-13)
43
Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation (1992,  Unrated)
44
Absence of Malice (1981,  PG)
45
Harvey (1951,  Unrated)
46
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
47
Young Frankenstein (1974,  PG)
48
The Thing (1982,  R)
49
How the West Was Won (1963,  G)
50
Love Story (1970,  PG)
51
Silent Running (1971,  G)
52
Watership Down (1978,  PG)
53
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
54
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
55
Three Days of the Condor (1975,  R)
56
On the Beach (1959,  Unrated)
57
Red River (1948,  Unrated)
58
The Ox-Bow Incident (1943,  Unrated)
59
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
60
Romeo and Juliet (1968,  PG)
61
The Great Gatsby (1974,  PG)
62
The Blue And The Gray (1985,  Unrated)
63
American Graffiti (1973,  PG)
64
American Dreamer (1984,  PG)
65
The War of the Roses (1989,  R)
66
Oh, God! (1977,  PG)
67
Sixteen Candles (1984,  PG)
68
Patton (1970,  PG)
69
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
70
Ben-Hur (1959,  G)
71
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
72
River of No Return (1954,  Unrated)
73
Stagecoach (1966,  Unrated)
74
The Sacketts (The Daybreakers) (1979,  Unrated)
75
Big Jake (1971,  PG-13)
76
The Shootist (1976,  PG)
77
Paper Moon (1973,  PG)
78
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
79
Taxi Driver (1976,  R)
80
The Last of His Tribe (1992,  PG-13)
81
An Occurrence at Owl Creek Bridge (2005,  Unrated)
82
My Cousin Rachel (1952,  Unrated)
83
Shenandoah (1965,  Unrated)
84
Serial Mom (1994,  R)
85
Cadillac Man (1990,  R)
86
Sibling Rivalry (1990,  PG-13)
87
Mr. Destiny (1990,  PG-13)
88
When Harry Met Sally (1989,  R)
89
And Then There Were None (1945,  Unrated)
90
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
91
Shane (1953,  Unrated)
92
Sergeant York (1941,  Unrated)
93
The Homecoming: A Christmas Story (1971,  PG)
94
Spencer's Mountain (1963,  Unrated)
95
Black Beauty (1994,  G)
96
Walkabout (1971,  R)
97
The Red Badge of Courage (1951,  Unrated)
98
Airport (1970,  G)
99
The Caine Mutiny (1954,  Unrated)
100
Wait Till Your Mother Gets Home! (1983,  Unrated)
101
Tremors (1990,  R)
102
Night of the Comet (1984,  PG-13)
103
1776 (1972,  PG)
104
Tom Sawyer (1973,  G)
105
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
106
Old Yeller (1957,  G)
107
The Yearling (1946,  G)
108
The Day of the Dolphin (1973,  PG)
109
Lassie Come Home (1943,  G)
110
Bite the Bullet (1975,  PG)
111
Jeremiah Johnson (1972,  PG)
112
The Last of the Mohicans (1992,  R)
113
Alien (1979,  R)
114
Aliens (1986,  R)
115
Alien 3 (1992,  R)
116
Alien Resurrection (1997,  R)
117
The Sting (1973,  PG)
118
Romancing the Stone (1984,  PG)
119
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
120
The Terminator (1984,  R)
121
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
122
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
123
Lethal Weapon (1987,  R)
124
48 HRS (1982,  R)
125
Falling Down (1993,  R)
126
Body Heat (1981,  R)
127
Double Indemnity (1944,  Unrated)
128
Casablanca (1943,  Unrated)
129
Inherit the Wind (1960,  PG)
130
Poltergeist (1982,  PG)
131
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
132
Outward Bound (1930,  Unrated)
133
Between Two Worlds (1944,  Unrated)
134
From the Manger to the Cross (Jesus of Nazareth) (1912,  Unrated)
135
Tim (1981,  PG)
136
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
137
Elmer Gantry (1960,  Unrated)
138
Lost Horizon (1937,  Unrated)
139
The Fountainhead (1949,  Unrated)
140
Dragonheart (1996,  PG-13)
141
Dragonslayer (1981,  PG)
142
Davy Crockett, King of the Wild Frontier (1955,  PG)
143
Dr. Syn, Alias the Scarecrow (1964,  Unrated)
144
The Longest Day (1962,  G)
145
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
146
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
147
Robinson Crusoe on Mars (1964,  Unrated)
148
Forbidden Planet (1956,  G)
149
Full Metal Jacket (1987,  R)
150
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
151
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
152
Big Business (1988,  PG)
153
What's Up, Doc? (1972,  G)
154
McLintock! (1963,  Unrated)
155
North to Alaska (1960,  Unrated)
156
The Frisco Kid (1979,  PG)
157
Groundhog Day (1993,  PG)
158
The Cowboys (1972,  PG)
159
Miracle (2004,  PG)
160
Titanic (1997,  PG-13)
161
Rio Bravo (1998,  Unrated)
162
El Dorado (1967,  Unrated)
163
Soylent Green (1973,  PG)
164
Cube (1998,  R)
165
The Truman Show (1998,  PG)
166
Heart Like a Wheel (1983,  PG)
167
The Bedford Incident (1965,  Unrated)
168
The Bad Seed (1956,  Unrated)
169
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
170
Kiss Me Goodbye (1982,  PG)
171
Parenthood (1989,  PG-13)
172
The Final Countdown (1980,  PG)
173
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
174
A Fish Called Wanda (1988,  R)
175
Defending Your Life (1991,  PG)
176
Used Cars (1980,  R)
177
You've Got Mail (1998,  PG)
178
French Postcards (1979,  PG)
179
Just One of the Guys (1985,  PG-13)
180
The Break-Up (2006,  PG-13)
181
The Survivors (1983,  R)
182
Dogma (1999,  R)
183
Derailed (2005,  R)
184
Heathers (1988,  R)
185
Lady in White (1988,  R)
186
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
187
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
188
Galaxy Quest (1999,  PG)
189
Caveman (1981,  PG)
190
Annie Hall (1977,  PG)
191
The Graduate (1967,  PG)
192
Hello, Dolly! (1969,  G)
193
Ride the High Country (1962,  Unrated)
194
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
195
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
196
The Quick and the Dead (1995,  R)
197
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
198
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
199
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
200
Jaws (1975,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments