Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1728728819's Rating My Rating
1
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
2
Glory (1989,  R)
3
Gettysburg (1993,  PG)
4
Gods and Generals (2003,  PG-13)
5
The Patriot (2000,  R)
6
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
7
Seven Pounds (2008,  PG-13)
8
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
9
Independence Day (1996,  PG-13)
10
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
12
Scarface (1983,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
14
Saving Private Ryan (1998,  R)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Gladiator (2000,  R)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
20
300 (2007,  R)
21
Office Space (1999,  R)
22
Step Brothers (2008,  R)
23
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
24
Resident Evil (2002,  R)
25
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
26
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
27
Phone (,  Unrated)
28
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
33
Tenchi Muyô! In Love (Tenchi: The Movie) (1996,  Unrated)
34
Tenchi the Movie 2: Daughter of Darkness (1997,  Unrated)
35
Tenchi Muyô! In Love 2: Haruka naru omoi (Tenchi Muyo: Tenchi in Love 2: Distant Memories) (1999,  Unrated)
36
Sakura Wars (1997,  Unrated)
37
Sakura Wars: The Movie (2003,  PG-13)
38
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (2000,  Unrated)
39
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995,  Unrated)
40
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice (1994,  Unrated)
41
The Godfather (1972,  R)
42
Batman (1989,  PG-13)
43
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
44
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
45
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
46
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
47
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
48
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
49
Freddy vs. Jason (2003,  R)
50
Friday (1995,  R)
51
Friday the 13th (2009,  R)
52
Friday the 13th (1980,  R)
53
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
54
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
55
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
56
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
57
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
58
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
59
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
60
H2: Halloween II (2009,  R)
61
Halloween (2007,  R)
62
Halloween (1978,  R)
63
Halloween H2O (1998,  R)
64
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
65
Halloween - Resurrection (2002,  R)
66
Halloween II (1981,  R)
67
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
68
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
69
The Amityville Horror (2005,  R)
70
The Amityville Horror (1979,  R)
71
Amityville II: The Possession (1982,  R)
72
Amityville - New Generation (1993,  R)
73
The Blair Witch Project (1999,  R)
74
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
75
Hello Mary Lou: Prom Night II (1987,  R)
76
Prom Night (1980,  R)
77
Prom Night III: The Last Kiss (1989,  R)
78
Final Destination (2000,  R)
79
Final Destination 2 (2003,  R)
80
Final Destination 3 (2006,  R)
81
The Final Destination (2009,  R)
82
2012 (2009,  PG-13)
83
2046 (2005,  R)
84
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
85
Bai fa mo nu zhuan II (The Bride with White Hair 2)(Jiang-Hu: Between Love and Glory 2) (1993,  Unrated)
86
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
87
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
88
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
89
Ekusute (Exte: Hair Extensions) (2007,  R)
90
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
91
Perfect Blue (1999,  R)
92
Philosophy of a Knife (2008,  Unrated)
93
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
94
Seuseung-ui eunhye (To Sir With Love) (Bloody Reunion) (2006,  Unrated)
95
Cello (Chello hongmijoo ilga salinsagan) (2005,  Unrated)
96
Cinderella (2006,  G)
97
Oldboy (2005,  R)
98
R-Point (2005,  R)
99
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
100
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
101
Batman Returns (1992,  PG-13)
102
Batman & Robin (1997,  PG-13)
103
Batman Forever (1995,  PG-13)
104
The Red Shoes (Bunhong Shin) (2005,  Unrated)
105
Whispering Corridors (2005,  Unrated)
106
Ghost Mother (2007,  Unrated)
107
Sick Nurses (Suay Laak Sai) (2007,  Unrated)
108
Wa Pei (Painted Skin) (2008,  Unrated)
109
Eyes Wide Shut (1999,  R)
110
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
111
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
112
Rocky IV (1985,  PG)
113
Rocky (1976,  PG)
114
Rocky II (1979,  PG)
115
Rocky Balboa (2006,  PG)
116
Rocky V (1990,  PG-13)
117
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
118
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
119
Saam gaang (3 Extremes II) (Three Extremes 2) (2003,  R)
120
Ooru naito rongu (All Night Long) (1992,  Unrated)
121
I Am Legend (2007,  PG-13)
122
Windtalkers (2002,  R)
123
Hellraiser (1987,  R)
124
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
125
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
126
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
127
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
128
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
129
Hellraiser - Deader (2005,  R)
130
Hello, Dolly! (1969,  G)
131
Child's Play (1988,  R)
132
Child's Play 2 (1990,  R)
133
Child's Play 3 (1991,  R)
134
Bride of Chucky (1998,  R)
135
Seed Of Chucky (2004,  R)
136
Gundam Seed Destiny TV Movie II: Their Respective Swords (2008,  Unrated)
137
Gundam Seed Destiny TV Movie 3 (2008,  Unrated)
138
Gundam Seed Destiny TV Movie 1 (2004,  Unrated)
139
Gundam Seed Destiny TV Movie 4: Prices of Freedom (2009,  Unrated)
140
Suicide Club (2002,  Unrated)
141
Parasite Eve (1997,  Unrated)
142
Chan oi dik, (Forgive and Forget) (2008,  Unrated)
143
Ah! My Goddess - The Movie (2000,  Unrated)
144
Martian Successor Nadesico: The Motion Picture - Prince of Darkness (2003,  Unrated)
145
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) (1995,  Unrated)
146
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
147
Eva: 1.0 You Are (Not) Alone (Neon Genesis Evangelion: Rebuild of Evangelion 01) (2007,  Unrated)
148
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
149
Cardcaptor Sakura - The Movie (1999,  Unrated)
150
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card (2000,  Unrated)
151
Clannad (2007,  Unrated)
152
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
153
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
154
Silent Mobius: The Motion Picture (1991,  Unrated)
155
Silent Mobius: The Motion Picture 2 (1992,  Unrated)
156
Samurai X - Trust & Betrayal (1999,  Unrated)
157
Samurai X - The Motion Picture (1997,  Unrated)
158
Rurôni Kenshin: Seisô hen, (Samurai X: Reflection) (2001,  Unrated)
159
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
160
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) (1998,  Unrated)
161
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
162
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
163
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
164
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
165
X (X: Their Destiny Was Foreordained 1999) (1996,  R)
166
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
167
Sam hoi tsam yan (The Missing) (2008,  Unrated)
168
I'm Gonna Git You Sucka! (1988,  R)
169
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments