My Favorite Movies


  fb1732562892's Rating My Rating
1
My Darling Clementine (1946,  G)
2
Ben-Hur (1959,  G)
3
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
4
Serpico (1973,  R)
5
Raging Bull (1980,  R)
6
Barry Lyndon (1975,  PG)
7
Gunsmoke: To the Last Man (1987,  R)
8
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
9
The Dukes of Hazzard: Reunion! (1997,  PG)
10
The Greatest Show on Earth (1952,  Unrated)
11
Young Mr. Lincoln (1939,  Unrated)
12
Jackie Brown (1997,  R)
13
From Russia With Love (1964,  PG)
14
W.C. Fields: You Can't Cheat an Honest Man (1939,  Unrated)
15
Heartbreakers (2001,  PG-13)
16
The Cooler (2003,  R)
17
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
18
Desperado (1995,  R)
19
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
20
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
21
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
22
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
23
Malcolm X (1992,  PG-13)
24
Green Dolphin Street (1947,  Unrated)
25
Police Academy (1984,  R)
26
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
27
Malena (2000,  R)
28
The Women (1939,  Unrated)
29
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
30
Born Yesterday (1950,  Unrated)
31
A Shot in the Dark (1964,  PG)
32
I Walk the Line (1970,  Unrated)
33
Pretty Maids All in a Row (1971,  R)
34
Rated R: Republican in Hollywood (2004,  Unrated)
35
Speed Racer (2008,  PG)
36
Bullitt (1968,  PG)
37
Once Upon a Time in China (1991,  R)
38
Duel in the Sun (1946,  Unrated)
39
The Gunfighter (1950,  Unrated)
40
The Man in the Gray Flannel Suit (1956,  Unrated)
41
The Seduction (1982,  Unrated)
42
Red Headed Stranger (1987,  R)
43
The Snows of Kilimanjaro (1952,  Unrated)
44
Swiss Family Robinson (1960,  G)
45
Tortilla Flat (1942,  Unrated)
46
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
47
Dodge City (1939,  Unrated)
48
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
49
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
50
They Died with Their Boots On (1942,  Unrated)
51
Bob & Carol & Ted & Alice (1969,  R)
52
The Strawberry Blonde (1941,  Unrated)
53
Summer Magic (1963,  G)
54
The Champ (1931,  Unrated)
55
The Last of the Mohicans (1920,  Unrated)
56
The Little American (1917,  Unrated)
57
Ken Burns' Civil War (1990,  Unrated)
58
Maverick (1994,  PG)
59
Pocahontas (1995,  G)
60
Tequila Sunrise (1988,  R)
61
The Age of Innocence (1993,  PG)
62
Escape from L.A. (1996,  R)
63
Bad Girls (1994,  R)
64
Michael Collins (1996,  R)
65
Gold Diggers of 1933 (1933,  Unrated)
66
Excalibur (1981,  R)
67
Lolita (1962,  Unrated)
68
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
69
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
70
The Ten Commandments (1956,  G)
71
Scarface (1932,  PG)
72
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
73
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
74
Slap Shot (1977,  R)
75
Leave It to Beaver (1997,  PG)
76
Go West (1925,  Unrated)
77
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
78
The Flintstones (1994,  PG)
79
Jetsons: The Movie (1990,  G)
80
Daffy Duck's Movie: Fantastic Island (1983,  Unrated)
81
Mickey's Magical Christmas - Snowed in at the House of Mouse (1983,  G)
82
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
83
The Sound of Music (1965,  G)
84
Brigadoon (1954,  G)
85
Million Dollar Mermaid (1952,  Unrated)
86
On the Waterfront (1954,  Unrated)
87
Three Coins in the Fountain (1954,  Unrated)
88
Out of the Past (1947,  Unrated)
89
The Indian Fighter (1955,  Unrated)
90
Liberty - The American Revolution (1997,  Unrated)
91
Gods and Generals (2003,  PG-13)
92
Charlie Chan in Reno (1939,  Unrated)
93
Thomas Jefferson (1997,  Unrated)
94
Tombstone (1993,  R)
95
The Last of the Mohicans (1992,  R)
96
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
97
Four Feathers (1930,  Unrated)
98
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
99
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
100
The Blue Gardenia (1953,  Unrated)
101
Leaving Las Vegas (1995,  R)
102
The Blues Brothers (1980,  R)
103
Gunga Din (1939,  Unrated)
104
Belle de Jour (1968,  R)
105
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
106
The Three Sisters (1974,  G)
107
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
108
The Boys from Brazil (1978,  R)
109
Goodbye, Mr. Chips (1939,  Unrated)
110
Madame Curie (1943,  Unrated)
111
Sleuth (1972,  PG)
112
Rebecca (1940,  Unrated)
113
A Bridge Too Far (1977,  PG)
114
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
115
Vera Cruz (1954,  Unrated)
116
The Hanging Tree (1959,  Unrated)
117
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
118
Munich (2005,  R)
119
The Sugarland Express (1974,  PG)
120
Back to Bataan (1945,  Unrated)
121
Pardners (1956,  Unrated)
122
The King of Comedy (1983,  PG)
123
Kissin' Cousins (1964,  Unrated)
124
The Night of the Hunter (1955,  PG)
125
Mutiny on the Bounty (1935,  Unrated)
126
The Hunchback of Notre Dame (1939,  Unrated)
127
I'm Not Rappaport (1996,  PG-13)
128
Sin City (2005,  R)
129
Into the Blue (2005,  PG-13)
130
The Desert Fox (1951,  Unrated)
131
Play Misty for Me (1971,  R)
132
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
133
Being There (1979,  PG)
134
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
135
Jesse James Rides Again (1947,  Unrated)
136
White Oleander (2002,  PG-13)
137
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
138
Happiness (1998,  Unrated)
139
Casino (1995,  R)
140
The Good Shepherd (2006,  R)
141
JFK (1991,  R)
142
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
143
Gentleman's Agreement (1947,  Unrated)
144
Force of Evil (1948,  PG)
145
Juarez (1939,  Unrated)
146
The Mexican (2001,  R)
147
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
148
The French Connection (1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments