My Favorite Movies


  fb1735348350's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Forrest Gump (1994,  PG-13)
3
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
4
Ran (1985,  R)
5
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
6
Yojimbo (1961,  Unrated)
7
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
8
Hakuchi (The Idiot) (1963,  Unrated)
9
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
10
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
11
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
12
Kikujiro (2000,  PG-13)
13
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) (1991,  Unrated)
14
Arakimentari (2004,  Unrated)
15
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
16
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
17
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
18
Tui shou (Pushing Hands) (1992,  Unrated)
19
Hero (2004,  PG-13)
20
Red Sorghum (Hong gao liang) (1987,  Unrated)
21
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) (1991,  PG)
22
To Live (,  Unrated)
23
The Godfather (1972,  R)
24
Oldboy (2005,  R)
25
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
26
Bei qing cheng shi (A City of Sadness) (1989,  Unrated)
27
Lianlian fengchen (Dust in the Wind) (1986,  PG)
28
Nanguo Zaijan, Nanguo (Goodbye South, Goodbye) (1996,  Unrated)
29
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
30
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
31
Modern Times (1936,  Unrated)
32
The Kid (1921,  Unrated)
33
The Circus (1928,  G)
34
A King in New York (1957,  G)
35
Limelight (1952,  G)
36
The Gold Rush (1925,  Unrated)
37
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
38
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
39
Taxi Driver (1976,  R)
40
Cape Fear (1991,  R)
41
Raging Bull (1980,  R)
42
Gangs of New York (2002,  R)
43
GoodFellas (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments